Darboğaz sorunu !!!

kozmos

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
Ryzen 7 2700x işlemci ve RTX 2060 OC ekran kartım var ekran kartı %100 ama CPU kullanımı %8 ve Valorantta 250 fpsi de görüyorum 70 fpsi de görüp dorp yiyorum bu sorun 4 5 aydır sürüyor teknik konuda bilgiliyimdir fakat ben de aylardır bu sorunu çözemedim 2 3 kere de format atıp termal macunlarını yeniledim aşağıda da benchmark testim var lütfen yardımcı olur musunuz ?

Ekli dosyalar

• Adsız.png
    Adsız.png
    35.7 KB · Görüntüleme: 22

keremyildiz

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
2
8 GB ram biraz yetersiz kalıyor olabilir. 2x8 GB ile belki düzelebilir çift kanal şeklinde olunca. Sabah daha tecrübeli arkadaşlar da yorum yapar sanırım. Ben tahmin yürüttüm sadece.

lckyvg

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
1,303
Ryzen 7 2700x işlemci ve RTX 2060 OC ekran kartım var ekran kartı %100 ama CPU kullanımı %8 ve Valorantta 250 fpsi de görüyorum 70 fpsi de görüp dorp yiyorum bu sorun 4 5 aydır sürüyor teknik konuda bilgiliyimdir fakat ben de aylardır bu sorunu çözemedim 2 3 kere de format atıp termal macunlarını yeniledim aşağıda da benchmark testim var lütfen yardımcı olur musunuz ?

2x8 ram etki eder. Sadece Valorant'ta oluyorsa oyun içi sorundur. Diğer oyunlarda sorun yaşıyor musunuz? Sıcaklık değerleriniz nasıl belki macun değişim zamanı gelmiştir.

Syqex

Moderatör
Moderatör
Tepki
5,166
Ekran kartında darboğaz olması için işlemci kullanımının yüksek ekran kartı kullanımının düşük olması gerekir. Denildiği gibi büyük olasılıkla 8 GB Ram yüzünden drop yaşıyorsunuz.

KS

kozmos

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
8 GB ram biraz yetersiz kalıyor olabilir. 2x8 GB ile belki düzelebilir çift kanal şeklinde olunca. Sabah daha tecrübeli arkadaşlar da yorum yapar sanırım. Ben tahmin yürüttüm sadece.
16 gb ram var diğerini kullanmıyor ben de anlamadım. Görüyor ramleri testlerini yapınca sorununun olmadığını farkettim. Ama kullanmıyor ben de anlamadım.

d
Ekran kartında darboğaz olması için işlemci kullanımının yüksek ekran kartı kullanımının düşük olması gerekir. Denildiği gibi büyük olasılıkla 8 GB Ram yüzünden drop yaşıyorsunuz.
ediğim gibi 8x2 16 g ram ver fakat kullanmıyor

2x8 ram etki eder. Sadece Valorant'ta oluyorsa oyun içi sorundur. Diğer oyunlarda sorun yaşıyor musunuz? Sıcaklık değerleriniz nasıl belki macun değişim zamanı gelmiştir.
8x2 ram var ama kullanmıyor bir rami

Ekli dosyalar

• aaaa.png
    aaaa.png
    16 KB · Görüntüleme: 9

furkangorur

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
123
valorant işlemci oyunu min %30-40 kullanması lazım. Ramleri doğru slotlara mı taktınız. Anakartta 4 rram slotu varsa 2 beyaz 2 siyah renk olur. 2-4 e takın veya 1-3 e .

lckyvg

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
1,303
16 gb ram var diğerini kullanmıyor ben de anlamadım. Görüyor ramleri testlerini yapınca sorununun olmadığını farkettim. Ama kullanmıyor ben de anlamadım.

d

ediğim gibi 8x2 16 g ram ver fakat kullanmıyor

8x2 ram var ama kullanmıyor bir rami
Ram hızı 2133 yazıyor. Biostan xmp açtınız mı?

KOCAEFE

Sözü Geçen
Sözü Geçen
Tepki
492

Sorun bu değilse, BIOS'ta ikinci RAM görünmüyorsa anakartın doğru slotlarına takılı olduğuna emin olun.
Anakart kitapçığında doğru slotları gösterir.

KS

kozmos

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
valorant işlemci oyunu min %30-40 kullanması lazım. Ramleri doğru slotlara mı taktınız. Anakartta 4 rram slotu varsa 2 beyaz 2 siyah renk olur. 2-4 e takın veya 1-3 e .
b45m s2h modeli 2 tane slot var

Sorun bu değilse, BIOS'ta ikinci RAM görünmüyorsa anakartın doğru slotlarına takılı olduğuna emin olun.
Anakart kitapçığında doğru slotları gösterir.
bunu foruma yazmadan önce de kontrol ettim bellek üst sınırı tiksiz :.)

KS

kozmos

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
Xmp açık mı fotoğrafta hız 2133 yazıyor. Açık değilse bios ayarlarından yapılmadı gerekiyor.
XMP açık olmasına rağmen böyle tekrar kontrol ettim biostan

2 slot var 8x2 olmak üzere 2 tane de ram var ve biostan xmp ayarı açık. Benim de anlayamadığım kısmı burada zaten

Ekli dosyalar

• asdadad.png
    asdadad.png
    56.9 KB · Görüntüleme: 5

AranelCiryatan

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
159
Darboğaz değil RAM probleminiz var. Öncelikle RAM'ler ikiz RAM'mi? CPU-Z ile 2 slotun da ekran görüntüsünü atar mısın?

Eğer RAM'ler ikiz ise yerlerini değiştirip dener misin?

Bios'un güncel mi tabii ki en önemlisi?

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar

Son mesajlar

Geri