Dizüstü Bilgisayar çok ısınıyor.

oguz0610

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
Merhaba arkadaşlar ,bende Acer Helios 300 laptop var.Alalı 1.5 yıl oldu.Aldığım ilk ay çok ısındığı için 6 fanlı laptop soğutucu aldım ve kendi fanını da sonda çalıştırıyordum ve sıcaklığı 85 derece de sabitledim.Zamanla kademe kademe sıcaklık yükseldi 1.yılın sonunda 90 derece almaya başladım.1.5 yılın sonunda ise sıcaklık 100 derece oldu ve artık oyunlarda kasmaya olmaya başladı.Bu zamana kadar bilgisayara termal macun yeniletme veya temizleme gibi herhangi bir işlem yapmadım.

Bir arkadaşın önerisi ile güç seçeneklerinden işlemcinin gücünü %65 yaptım ve gerçekten de sıcaklık en yoğunda bile 80 dereceye indi ama ultra ayarlarda oynadığım oyunlarda bile medium da drop yedim.Sonra benimle aynı model bilgisayarı kullanan arkadaşların da devamlı yaptığı 'undervolting' işlemini yaptım. Sıcaklık devamlı 95'lerde geziyordu ve drop yemeden ve kasmadan ultra ayarlarda oynayabildim ama bu seferde bilgisayar devamlı kendini yeniden başlatıyordu.Bende termal macun alıyım dedim 'Cooler Master Mastergel Maker Nano Elmas Partiküllü Termal Macun' almaya karar verdim.Sizce;
1-Termal macun nasıl?
2-Başka bir öneriniz var mı?
Biraz uzun bir yazı oldu ama derdimi anca böyle anlatabilirdim.

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,139
İşlemciler 100 derecede kendilerini güvenceye almak için ya yaşlatırlar yada sistemi kapatırlar öncelikle yüksek sıcaklık sounda olan işlem normal. Mastergel Maker Nano Elmas ısı iletkenliği yüksek ürünlerdendir 11 W/m-K seviyesinde bir miktar sıcaklık düşürmede işe yarar.

met 61

Cezalı Üye
Cezalı Üye
Tepki
0
Soğutucunun fan kısmınıda ve kanallarınıda mutlaka iyice tozdan arıtın. UNDERVOLTU aşırı yapmış olmalısınız. BİRAZ DAHA AZ DÜŞÜRÜN VOLTAJİ.EN az macun ve fan temizliği kadar yararı olur.

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar

Son mesajlar

Geri