Çözüldü Ekran Kartı Sorunu

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Anonym

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
7
Merhaba Arkadaşlar,

Konuyu Kısa Tutacağım.

Bugün Sistemin Parçaları Gelmişti her şeyi tamdı sadece kasası yoktu uzay sistem olarak kurdum ekran kartını felan bağladım sistem açıldı windowsu felan kurdum ama monitörüm olmadığı için uzay montaj sistemi televizyona bağladım.

4k çözünürlükteydi ve sistemi kurduğunda otomatik 4k çözünürlükteydi driverleri felan kurdum gene aynıydı sonra bein connecten canlı tv izliyordum 1,2 saat sonra sistemden görüntü gitti. İşlemcinin fanı psu fanı felan dönüyordu ama ekran kartının fanları donmuyordu ben korkudan ne yapacağımı bilmiyordum yüreğim çıkmıştı hevesim içimde kalmıştı sonra aceleyle ekran kartını çıkardım tekrardan taktım sistemi tekrardan açtım öyle acele etmisim ki hdmı kablosunu takmayı unutmuşum :).

Sonra sistem çalışırken hdmı kablosunu taktım görüntü geldi ekran kartının fanları felan dönüyordu ama normalde donmuyordu ilk kurduğumda yük altındayken dönmüyor fanlar işte ilk başta sağ tik yaptım anlamıştım çözünürlüğün düştüğünü baktım 720p ye düşmüş çözünürlük sonra 4k yapicaktim baktım Max 1080p yapabiliyorum.

Sonra 1080p yaptım ve sağ tik AMD adrenalin yazılımını açmaya çalıştım ama sağ tik takı menüde o gözükmüyordu sonra arama çubuğuna yazdım adrenalin diye bir uyarı verdi ve açılmadı sonra MSI afterburner i çalıştırdım alt tarafta RX 6500XT yazıyordu ama boost clock felan herşey 0 daydı ve ayarlanmiyordu. Sistemi dağıttım yarın sabah tekrardan denerim diye hdmı kablosunu sökerken elime elektrik çarptı sonra ekran kartını söktüm bir daha baktım kokladım bir şey mi yandı diye yanık kokusu yoktu hdmı kablosuna bir daha dokundum bir daha elektrik çarptı acaba dedim kısa devremi yaptı ekran kartı bilemiyorum korku içinde buraya yazıyorum.

Yazım yanlışı olursa kusura bakmayın

Ekran Kartı RX 6500 XT MSI Mech

@OceanLaB siz anlarsınız böyle şeylerden bakarmisiniz lütfen

Moderatörün son düzenlenenleri:

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,133
Uzay montajda bir devre elemanı açıkta akım geçiren bir şey üzerinde kalmış olabilir veya koyduğunuz yüzeyde altta kalan devre elemanlarında bükülme yada parça kırılması gibi bir şey oluşmuş olabilir. Kontrol ettiniz mi? Ayrıca açıkta sistem kurduğunuz için vücudunuzdan yayılan statik elektrikten dolayı parçalarda bir akım problemi yaşanmış olabilir. Çıplak el devre bileşenlerine çok dokundunuz mu sistemde? Önerebileceğim önce bileşenleri bir kontrol edin fiziksel hasar var mı ilk bahsettiğim şeylerden dolayı ve sonra yoksa bir problem önce CMOS reset atın sisteme ve sonra statik akım boşaltma deneyin.
Statik akım boşaltma için aşağıdaki yöntemi bir deneyin.

1 : Sistemin tüm güç kablolarını sökün ve tüm kasadaki kabloları kasadan ayırın.
2 : Bir kontrol kalemiyle işlem yapacaksınız, eğer kontrol kalemi nasıl bir şey bilmiyorsanız aşağıda resmini ekliyorum.
3 : Kontrol kalemini Power Konnektör üzerindeki 3 adet çıkıntı olan bölüme ikili kombinler ile ara bağlantı şeklinde kontak yapıp kontrol kaleminin tepesindeki metal kısma parmağınızı değdirin ve 40 saniye kadar bu işlem sırasında sistemi açan POWER tuşuna basılı tutun. Daha sonra aynı şekilde diğer ikili uca kontak yapıp işlemi tekrar edin.
4 : Sisteminizi döngüyü tamamlayınca, bağlantılarını yapıp açabilirsiniz.

Kontrol Kalemi :
ekran-alintisi2-png.2595

Power Konnektör :
ekran-alintisi-png.2596

KS

Anonym

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
7
Uzay montajda bir devre elemanı açıkta akım geçiren bir şey üzerinde kalmış olabilir veya koyduğunuz yüzeyde altta kalan devre elemanlarında bükülme yada parça kırılması gibi bir şey oluşmuş olabilir. Kontrol ettiniz mi? Ayrıca açıkta sistem kurduğunuz için vücudunuzdan yayılan statik elektrikten dolayı parçalarda bir akım problemi yaşanmış olabilir. Çıplak el devre bileşenlerine çok dokundunuz mu sistemde? Önerebileceğim önce bileşenleri bir kontrol edin fiziksel hasar var mı ilk bahsettiğim şeylerden dolayı ve sonra yoksa bir problem önce CMOS reset atın sisteme ve sonra statik akım boşaltma deneyin.
Statik akım boşaltma için aşağıdaki yöntemi bir deneyin.

1 : Sistemin tüm güç kablolarını sökün ve tüm kasadaki kabloları kasadan ayırın.
2 : Bir kontrol kalemiyle işlem yapacaksınız, eğer kontrol kalemi nasıl bir şey bilmiyorsanız aşağıda resmini ekliyorum.
3 : Kontrol kalemini Power Konnektör üzerindeki 3 adet çıkıntı olan bölüme ikili kombinler ile ara bağlantı şeklinde kontak yapıp kontrol kaleminin tepesindeki metal kısma parmağınızı değdirin ve 40 saniye kadar bu işlem sırasında sistemi açan POWER tuşuna basılı tutun. Daha sonra aynı şekilde diğer ikili uca kontak yapıp işlemi tekrar edin.
4 : Sisteminizi döngüyü tamamlayınca, bağlantılarını yapıp açabilirsiniz.

Kontrol Kalemi :
ekran-alintisi2-png.2595

Power Konnektör :
ekran-alintisi-png.2596
Hepsini denedim hocam zaten ilk isim parçaları sökmekti şimdi alttaki pinler zarar gormusmu diye bakicagim pinlerde sıkıntı yok çıplak elle fazla dokunmadım şimdi kurup tekrar deniyecegim

KS

Anonym

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
7
hocam su anda pc den yaziyorum ve suanda hala görüntü max 1080p daha yükseğe alamıyorum ve ses gelmiyor sesi alamıorum
aygıt söneticisi goruntusu
1660719332407.png

KS

Anonym

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
7
Bide ekran kartının girişlerinde olan plaka varya slota vidayla sıktığımız onun rengi değişti sorun olurmu

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar

Geri