Çözüldü Ekran Kartı Tavsiyesi

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

okankayci

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
38
Anakart: Asus Prime a320m-k
İşlemci: Ryzen 3 1300x
Ram: 16gb 3200mhz 1x1 (ilerde 16 daha ekleyeceğim)
Ekran kartı: gtx660 2gb
Psu: Everest 550w
Kasa: Dark X-FORCE
İleriyide düşünerek bir ekran kartı almak istiyorum. Max bütçem 8-10bin
Not: İlerde 2k bir monitör de almak istiyorum.

Son düzenleme:

Syqex

Moderatör
Moderatör
Tepki
5,166
2K monitör alırsınız ileriyi de düşünebilirsiniz ama işlemciniz fazla düşük kalıyor. 2K olsa bile hem işlemci hem ekran kartı değişmek gerekir. Anakartınız ne bilmiyorum ama tüm AM4 anakartlar AM4 soket işlemciyi destekliyor. 10K bütçede işlemci olarak Ryzen 5 5500 ve RX6650XT alınabilir.

rkarayel

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
881
İşlemci: Ryzen 3 1300x
Ram: 16gb 3200mhz 1x1 (ilerde 16 daha ekleyeceğim)
Ekran kartı: gtx660 2gb
İleriyide düşünerek bir ekran kartı almak istiyorum. Max bütçem 8-10bin
Not: İlerde 2k bir monitör de almak istiyorum.
Ram için suanlik yeterli gelir hocam, işlemci biraz düşük seviye kalmış ama tam öneri için anakarti da paylaşmanızda fayda var

APRİLİKUKA

Mahalle Bilgisayarcısı
Mahalle Bilgisayarcısı
Tepki
889
2K monitör alırsınız ileriyi de düşünebilirsiniz ama işlemciniz fazla düşük kalıyor. 2K olsa bile hem işlemci hem ekran kartı değişmek gerekir. Anakartınız ne bilmiyorum ama tüm AM4 anakartlar AM4 soket işlemciyi destekliyor. 10K bütçede işlemci olarak Ryzen 5 5500 ve RX6650XT alınabilir.
Evet eğer işlemci değişmeden ekran kartı alınırsa darboğaz yapabilir.

Androeat

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
283
Eğer anakartınız b450 ise ben sizin yerinizde olsam Ryzen 5 5600 + RX6600 alıp güzel de bir soğutucu koyardım. O işlemci ile RX570 üstünde sıkıntı yaşamaya başlarsınız.

Paranın tamamını yine de ekran kartına yatırmak isterseniz RX6700XT bakabilirsiniz.

Syqex

Moderatör
Moderatör
Tepki
5,166
Eğer anakartınız b450 ise ben sizin yerinizde olsam Ryzen 5 5600 + RX6600 alıp güzel de bir soğutucu koyardım. O işlemci ile RX570 üstünde sıkıntı yaşamaya başlarsınız.

Paranın tamamını yine de ekran kartına yatırmak isterseniz RX6700XT bakabilirsiniz.

RX6600 de 2K da ne kadar performans alır orası da ayrı soru. Sizin öneriniz de bence tercih edilir ama 2k monitör alacağını belirtmiş.

rkarayel

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
881

Güzel parça önerisi hocam, benim fikrim dengeden yana ilk grup tercih edilebilir, cashbackle alınabilecek 6700xt varsa kalan bütçeye de ortalama bir bileşen ayarlanır lakin bu sefer de soğutma için muhtemelen bütçe kalmaz, 6600xt önerisi yapmak isterdim de 6700 ile fark bile kalmadı cashbackle insanın eli varmıyor :) Monitör göz ardı edilmezse şayet piyasadaki 6700xt fiyatına göre ek düzenleme yapılır.

Androeat

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
283
RX6600 de 2K da ne kadar performans alır orası da ayrı soru. Sizin öneriniz de bence tercih edilir ama 2k monitör alacağını belirtmiş.
Ryzen 3 1300x ile kullanılırsa daha iyi bir ekran kartından da 2K'da düzgün performans alınmaz. O yüzden bütçeyi eşit kullanmak daha mantıklı gibi.

sercann0011

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
135
İşlemci de değişmeli kartla beraber

KS

okankayci

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
38
Herkesin güzel yorumları için teşekkür ederim işlemciyi ilerde yükseltip daha üst düzey bir sistem yapmak istedim aslında sizce daha mantıklı değilmi birde amd ekran kartının performans olarak iyi olduğunu okumuştum ama teknoloji olarak geride sizce rtxten ise bütçeyi rahatlatmak için alınırmı kararsızım

rkarayel

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
881
Asus PRIME A320M-K anakartım
Bildiğim kadarıyla 5000 serisi için yeterli değil bu model, b550 falan imkanı olsa Androeat hocamın önerileri güzeldi, rahatlatırdı sistemi. Kilit gibi şuan hocam ekran kartı için işlemci, işlemci için anakart gerekli sizin sisteminize :( Bütçede sorun yaşarsanız değiştireceğiniz parçaları da elden çıkarabilirsiniz, lakin sisteminizin kasa ve psusunu da bilmediğim için ek masraf açarmı garanti veremem, onlar da masraf açacaksa satıp yeni kasa almak da düşünülebilir, sadece ramler kaldı geriye çünkü :(

APRİLİKUKA

Mahalle Bilgisayarcısı
Mahalle Bilgisayarcısı
Tepki
889
Bildiğim kadarıyla 5000 serisi için yeterli değil bu model, b550 falan imkanı olsa Androeat hocamın önerileri güzeldi, rahatlatırdı sistemi. Kilit gibi şuan hocam ekran kartı için işlemci, işlemci için anakart gerekli sizin sisteminize :( Bütçede sorun yaşarsanız değiştireceğiniz parçaları da elden çıkarabilirsiniz, lakin sisteminizin kasa ve psusunu da bilmediğim için ek masraf açarmı garanti veremem, onlar da masraf açacaksa satıp yeni kasa almak da düşünülebilir, sadece ramler kaldı geriye çünkü :(
Benim bildiğim kadarıyla a320 anakartlarla bios update yaparak 5000 serisi işlemci takılabiliyor.

rkarayel

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
881
Benim bildiğim kadarıyla a320 anakartlarla bios update yaparak 5000 serisi işlemci takılabiliyor.
Sağlıklı bir şekilde oluyorsa kasa ve PSU da idare edecekse işlemci + ekran kartı upgrade ile devam edilebilir, genel sistem bileşenlerine bağlı havalandırma da güç de önem taşıyacaktır güncellemeden sonra

KS

okankayci

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
38
Androeat beyin verdiği öneri güzel aslında anakartık desteklemez mi ☹️

rkarayel

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
881
Androeat beyin verdiği öneri güzel aslında anakartık desteklemez mi ☹️
Hocam kasa ve PSU modellerini de ekleyin genel anlamda bir bütün olsun sisteminiz, gören kullanıcılardan update ile uygun olmadığını birazdan yazarlar umarım ben yanlış hatırlarım masrafa girmezsiniz

KS

okankayci

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
38
Hocam kasa ve PSU modellerini de ekleyin genel anlamda bir bütün olsun sisteminiz, gören kullanıcılardan update ile uygun olmadığını birazdan yazarlar umarım ben yanlış hatırlarım masrafa girmezsiniz
Konuda düzelttim hocam ekledim

KS

okankayci

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
38
sayın hocalarım öneriniz nedir bu bileşenler ile ne yapmam uygun olur

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar

Son mesajlar

Geri