Yardım Ekran Kartımın Güç Beslemesinin Üstünde Kırmızı Işık Sürekli Yanıp Sönüyor

Teblion

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
119
Cümleten selamün aleyküm dostlar. Benim bir konuda yardıma ihtiyacım var. Konu şöyle ben geçen gün kick te yayın yaparken ekran kartımın pci güç beslemesinin üzerinde bir ışık yanıp sönmeye başladı bende yayından sonra pc yi ve psu yu kapatıp kablosunu çıkardım sonrada ekran kartımın pci beslemesini çıkardım ve tekrardan taktım ama bu sabah ta aynı şey oldu aynı şekilde yine kapattım kabloları söktüm ve taktım ama bir kaç saat sonrasında oyun oynarken yine aynısı oldu ve üstte yazdığım şeyleri tekrardan yaptım ama bu sorun neden kaynaklanıyor bir türlü çözemedim. Bu sorun neden kaynaklanıyor?
Sorunu bulup çözemedim yardımcı olursanız gerçekten mutlu olurum şimdiden iyi forumlar dilerim.

Ekli dosyalar

• 20240716_193128.jpg
    20240716_193128.jpg
    2.4 MB · Görüntüleme: 24

kuru cacık

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
773
Yukarda yazılan doğru, 8 pini ayrı kablodan ,diğer 8 pini ayrı kablodan takınız.

KS

Teblion

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
119
Tek kablo, mümkün değil.Asla.
neden öyle düşünüyorsunuz geçerli bir nedeni varsa anlatabilirmisiniz? (çünkü kullandığım kart öyle çok güç isteyen bir kart değil max 230 watt çekiyor o da çoğu zaman öyle olmuyor zaten ama sizi de bir dinliyim)

kuru cacık

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
773
neden öyle düşünüyorsunuz geçerli bir nedeni varsa anlatabilirmisiniz? (çünkü kullandığım kart öyle çok güç isteyen bir kart değil max 230 watt çekiyor o da çoğu zaman öyle olmuyor zaten ama sizi de bir dinliyim)
6+2, yani 8 pinli PCI EX e.kartı besleme kablosu, resmi olarak,ATX standartlarına göre, max. 150 watt verebilir.Bu nedenle, yukardaki gibi düşünüyorum.

Yani,benim kartım az çekiyor,230 watt çekiyor ,deyince , neyi çözmüş oluyoruz.Bilimsel bi açıklama olmuyor.

Aşağıdaki alıntı, gcctech. org dan alınmıştır.

Ekli dosyalar

• Ekran Alıntısı.PNG
    Ekran Alıntısı.PNG
    224.8 KB · Görüntüleme: 9
KS

Teblion

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
119
6+2, yani 8 pinli PCI EX e.kartı besleme kablosu, resmi olarak,ATX standartlarına göre, max. 150 watt verebilir.Bu nedenle, yukardaki gibi düşünüyorum.

Yani,benim kartım az çekiyor,230 watt çekiyor ,deyince , neyi çözmüş oluyoruz.Bilimsel bi açıklama olmuyor.

ancak kart 230 watt çekiyor ve sorun olmuyor normalde ve kart zaten pci express gen x16 slotundan da güç alıyor olması lazım

zaten genelde kartı tam gücünde de kullanmıyorum

ayrıca sizin paylaştığınız rapor baya eski bir rapor 2007 ile 2015 arasında geçerli olabilecek bir belge ve biz şuan 2024 temiz ve ben bu pc yi 2022 de aldım daha yeni bir rapor varsa oradan bakabilirim.

kuru cacık

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
773
ATX 2.0 bi standarttır, değişmez Şu an ATX 3.0 Olarak imal edilen powerlerde, pcı-ex kabloları ile ile ilgili bi araştırmam yok Ancak elindeki power sanırım ,ATX 3.0 değildir.

Vikipedi,günceldir.

E.kartınızdaki ikaz ışığı ile ilgili uyarımızı yaptık. Siz kabul edersiniz veya etmezsiniz,sizin bileceğiniz ,iş.

KS

Teblion

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
119
ATX 2.0 bi standarttır, değişmez Şu an ATX 3.0 Olarak imal edilen powerlerde, pcı-ex kabloları ile ile ilgili bi araştırmam yok Ancak elindeki power sanırım ,ATX 3.0 değildir.

Vikipedi,günceldir.

E.kartınızdaki ikaz ışığı ile ilgili uyarımızı yaptık. Siz kabul edersiniz veya etmezsiniz,sizin bileceğiniz ,iş.
tamamda bu kablo tek 6+2 pin olsaydı dediğim doğruydu 150w güç verir ama 150 w dan fazla güç veremez olsaydı kabloyu ikili 6+2 pin yapmamaları lazımdır yani birde pci slotu 75 watt güç verebiliyormuş

kuru cacık

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
773
tamamda bu kablo tek 6+2 pin olsaydı dediğim doğruydu 150w güç verir ama 150 w dan fazla güç veremez olsaydı kabloyu ikili 6+2 pin yapmamaları lazımdır yani birde pci slotu 75 watt güç verebiliyormuş
Sen bilirsin.

KS

Teblion

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
119
Arkadaşlar galiba ben derdimi size pek anlatamadığımı düşünüyorum. Çünkü elimdeki psu 850 watt zaten benim kartım maximum 230 watt çekiyor ve benim karta takılı olan kablo 2 tane 6+2 pin içeriyor yani doğal olarak bu kablonun her türlü 150 watt tan daha fazla güç verebilmesi gerekir. O yüzden biraz araştırdım ve şu sonuca ulaştım bendeki gibi olan bir pci express güç beslemesinin yani gpu tarafına 2 li şekilde ayrılmış 6+2 pin olan güç kablosunun "en az" 300 watt kadar güç verebilmesi gerekir ve pci express x16 slotu da zaten karta 75 watt kadar güç veriyor buradan toplama yaparsak 300w+75w=375w sonucuna ulaşıyoruz. Zaten mantık olarak bakıcak olursak da tek bir 6+2=8pinlik bir güç kablosunun zaten en az 150watt verebilmesi lazım bunun başka versiyonu olan ucunda 2 li ayrılmış şekilde 6+2 pin yani 6+2=8×2=16 pinlik bir güç kablosundan söz edeceksek bu kablonunda 300 watt güç verebilmesi lazım. O yüzden lütfen artık güç yetersiz 2 kablo tak demeyi bırakın.

Kaynak olarak şurayı bırakıyorum:

Tefnut

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
236
:) Bu kadar yazıp çizene kadar iki dakika deneseydiniz keşke. Mesele watt/amper yeter yetmez konusu değil, sorun asus kartlarla alakalı. Yani bazen anlamakta güçlük çekiyorum, yardım için konu açıyorsunuz. Üşenmeyip zaman ayırıp tecrübeler doğrultusunda cevap yazılıyor, karşılığında üstüne azar işitiyoruz:) Ne haliniz varsa görün, ne diyeyim başka?!

KS

Teblion

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
119
:) Bu kadar yazıp çizene kadar iki dakika deneseydiniz keşke. Mesele watt/amper yeter yetmez konusu değil, sorun asus kartlarla alakalı. Yani bazen anlamakta güçlük çekiyorum, yardım için konu açıyorsunuz. Üşenmeyip zaman ayırıp tecrübeler doğrultusunda cevap yazılıyor, karşılığında üstüne azar işitiyoruz:) Ne haliniz varsa görün, ne diyeyim başka?!
Dostum kimseyi azarladığım falan yok eğer konu hakkında bilgi sahibi değilsen ya benim gibi araştır ya da yazma ben çözüm arıyorum boş muhabbet aramıyorum.

Tefnut

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
236
Boş muhabbetin kitabını yazdın burda hala atarlanıyorsun yav. Sayfa sayfa yazacağına ikinci kabloyu takıversen sorunun çözülmüştü. Teşekkürlerini bilahare iletirsin. Kolay gele.

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar

Son mesajlar

Geri