Ewga GTX 1070 aşırı ısınma sorunu

Sedat Kalkan

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
Yaklaşık 2 senedir kullandığım ekran kartım aşırı ısınıyor, oyun açınca 60 kısa bir süre sonra 70-80 derecelere yükseliyor, ewganin gönderdiği termal padleri ve bios güncellemelerini uzun zaman önce uyguladım, ekran kartım eskisinden daha fazla ısınıyor, geçen ay noktua H1 termal macununu yeniledim, ama ısısı çok fazla. 2 gün önce madmax oyununu 2.5 saat kadar oynadım oyundan attı, herhangi bir oyunu açar açmaz ekran kartı fanları aşırı gürültülü çalışıyor, dönme devri %80lere kadar yükseliyor, bilgisayar'da oyun oynayamiyorum hem gürültülü hem de aşırı ısınıyor , ekran kartımı zorlamayacak oyunlarla deniyorum ama sonuç yine aynı, yardımcı olabilir misiniz? Teşekkürler

Sistem özellikleri:

Asus z170a
Intel i5 6600k
Gskill 3200 MHz 16 GB.
Ewga GTX 1070 ftw
Cooler Master 750+ w
Cooler Master cm storm enforcer kasa

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,139
İlk önereceğim şey termal macundu ama siz bunu denemişsiniz zaten eğer işlemi doğru uyguladıysanız bir sorun yoksa yani ince bir biçimde düzgün işlemcinin her yerine eşit yaydıysanız bu konuda yapacak farklı bir durum yok. Kasa içi sıcaklık değerlerinizi kontrol edin ve ekran kartınızın yazılımında frekans profillerinin en düşük olanını seçin ki ısı bir nebze olsun azalsın. Birde kasanızı kontrol ettim biraz eski bir kasa önde 1 fan kadar ızgara var yeterli sayılır ama kasa içi hava sirkülasyonu sıcaklıkları direkt etkiler bu yüzden önde kasa fanlarını bir miktar hızlandırabilirsiniz.

Bunun dışında her türlü işlemci zamanla eskir ve silikon kalitesine göre güç ihtiyaçları ve buna bağlı olarak ısıl değerleri zamanla artar bu normal bir döngü 2 yıl kısa bir süre aslında bu olasılık biraz az ama GPU 'nuz yada diğer güç bileşenleri ömrünü tamamlamış yada artık fazla zorlanıyor olabilir. Çok olası değil ama bir ihtimal.

Dediklerimi yapın sonuca göre bir test vs. uygularız bakarız kartın performansı ve güç değerleri ne durumda.

Enes Değirmenci

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
0
Hocam Evga kullanıcılarının geneli bu ısıdan dolayı şikayetçi. Kasanızın durumu nasıl ? Uğur'un dediği yöntemleri de deneyin

KS

Sedat Kalkan

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
Anakartin kendi yazılımını kullanıyorum, fanları kendi düzenliyor, on fanı bazen hızlandırıp bazen yavaşlatıyor, kasanın üstündeki fan eğer içerideki sıcaklık az ise kendi duruyor ısınınca çalışıyor, tüm fanları otomatikten cikartik belli bir dönme hızına sabitlersem etkisi olur mu? Bu arada ekran kartının fanlarını da otomatik ayarda kullanıyorum, web sayfası ya da onun gibi basit işlerde bazen ekran kartı fanları çalışmıyor bile fakat oyun açar açmaz fan devirleri şaha kalkıyor,

Kasada önde 20 santimlik megaflow fan aynı fandan kasanın üstünde de var, arkada 12 santimlik egzoz fan var. Güç kaynağı fanı kasanın altına yere bakıyor, kasayı biraz yükselttim alttan hava alsın diye ama sonuç değişmedi. İşlemci ısısı çok fazla çıkmıyor, ekran kartı işlemcisi aşırı ısınıyor, termalacunu özenerek uygulamistim, noktua t1-h1 şimdiye kadar çok kullandım macunu ve etkili olduğunu düşünüyorum, bu gün yine madmax oyununu açıp deneyeyim dedim , 1 saat oynadım ilk 50 dakika oyun sorunsuz çalıştı, sonraki 10 dakika içerisinde 5 kere oyundan attı. En son pes edip oyunu kapattım, oyunu kapatır kapatmaz ekran kartı islemcisi 65 derecelere düşüyor ve 5 dakika içerisinde 45 derecelere iniyor. Oyunu açar açmaz tekrar ısınıyor.

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,139
Kartta bir ısı sorunu olduğu belli fan ayarı ile çözülecek bir iş değil açıkçası. Macun olarak NT-H1 kullandığınız ürün iyi ama ısı iletkenliği çok daha fazla bir ürün kullanırsanız daha faydalı olabilir. Cooler Master Maker Nano ürünleri 11 W/m-k ısı iletkenlik değeri ile bayağı yüksek ısı iletimine sahip bir ürün eğer denemek isterseniz bence birde bu ürün ile deneyin.

Cooler Master MasterGel Maker Nano Elmas Partiküllü Termal Macun - 59,90 TL

Cooler Master MasterGel Maker Nano Elmas Partiküllü Termal Macun - 79,90 TL ( Bu ürün yukarıdaki ile bence bir ürün yeni ve sıkma biçimi değişti ve 1-2 derecelik daha iyi bir soğutma sağlayan bir ürün ikisi de olur fark etmez. )

Buda işe yaramaz ise kartın kendisinde bir sorun var demektir.

Enes Değirmenci

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
0
Ekran kartınızın garantisi bulunuyor mu ? Eğer dediklerimiz dışında birşey çıkarsa sanırım tek çözüm yolumuz teknik servis olacak.

KS

Sedat Kalkan

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
ugur.gozaydin' Alıntı:
Buda işe yaramaz ise kartın kendisinde bir sorun var demektir

öneriniz için teşekkür ederim, onerdiginiz termal macunları araştıracağım fakat kartımın sorunu birkaç dereceyle çözülecek gibi görünmüyor,

Enes Değirmenci' Alıntı:
Ekran kartınızın garantisi bulunuyor mu ? Eğer dediklerimiz dışında birşey çıkarsa sanırım tek çözüm yolumuz teknik servis olacak.

Garantisinin dolup dolmadigina yarın bakarım fakat kart amazon.de den Almanya'dan geldi, Türkiye'de garanti kapsamına girer mi ? Ya da nasıl bir yol izlemem gerekiyor bilmiyorum.

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,139
EVGA markasının Global garantisi var nereden aldığınız önemsiz. Sitesinden bir araştırın Global garanti sürecini.

Termal macunu yanlış sürdüyseniz ve ısıyı yeterince iletemiyorsa macun yenilemesi kartın sıcaklığını 10-15 derece kadar düşürür. Daha 1 hafta önce değiştirdim ben size önerdiğim ilk macun ile ve 80 dereceye çıkan kart şuan 65-70 derece maksimum yüke girince. Bunu da denemekte fayda var bence diye söyledim.

Yardımcı olması için https://www.evga.com/warranty/rmaprocess/ bu sayfa işinize yarar. Kartın geri gönderimi hakkında tüm bilgiler yazıyor.

https://www.evga.com/support/evgarma1.asp buradan ise giriş yapıp bakabilirsiniz.

KS

Sedat Kalkan

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
Teşekkürler bakıp süreci buraya yazacağım

ugur.gozaydin' Alıntı:
EVGA markasının Global garantisi var nereden aldığınız önemsiz. Sitesinden bir araştırın Global garanti sürecini.

Termal macunu yanlış sürdüyseniz ve ısıyı yeterince iletemiyorsa macun yenilemesi kartın sıcaklığını 10-15 derece kadar düşürür. Daha 1 hafta önce değiştirdim ben size önerdiğim ilk macun ile ve 80 dereceye çıkan kart şuan 65-70 derece maksimum yüke girince. Bunu da denemekte fayda var bence diye söyledim.

Yardımcı olması için https://www.evga.com/warranty/rmaprocess/ bu sayfa işinize yarar. Kartın geri gönderimi hakkında tüm bilgiler yazıyor.

https://www.evga.com/support/evgarma1.asp buradan ise giriş yapıp bakabilirsiniz.

KS

Sedat Kalkan

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
Ekran kartının garantisi 27 temmuz 2019 da bitmiş. Kartı aldıktan 1 sene sonra evga ürün bölümüne kaydetmişim o da termal pad gönderimi içindi (sonradan hatırladım), Garantiye gönderemiyorum , önerdiğiniz termal macunu tedarik edip uygun bir zamanda uygulayacağım, çözüm olmaz ise bu ekran kartını gösterebileceğim güvenilir bir yer var mıdır ? teşekkürler

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,139
Güvenilir bir tamir işi için nette biraz araştırmak gerek bulunduğunuz ile bölgeye göre değişir. Yorumları gözden geçirin bilemiyorum yani şurası diyemem.

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar

Son mesajlar

Geri