Fan Çoklayıcı Ile Fan Hızı Kontrol Etmek

bestrockn

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
3
Merhaba msi mag forge m100r kasa aldım. kasa da toplam 4 adet 3 pin fanlar var. anakartım msi b450m-a pro max olduğu için bir tane sys fan girişi var. fan çoklayıcı aldım aynı zamanda hızlarını da kontrol edebilmek için.

Bu ürünü aldım taktım ama sanırım yine fan hızlarını bios üzerinden kontrol edemiyorum. 4 3 pin mi almam gerekiyordu yanlış mı aldım yardım edebilir misiniz? Forumlara baktığımda bu çoklayıcı sayesinde fan hız ayarı yapılabileceği yazıyordu.

LanceVanceDance

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
181
Bu kablo ile taktığın 3 pinli fanların hızı ayarlanmıyor, bizzat denedim. Sys_fan portuna bizzat takman gerekiyor fanı.
Senin ihtiyacın olan şey çoklayıcı değil kontrolcü.

Syqex

Moderatör
Moderatör
Tepki
5,167
Fan hızını kontrol etmek için 4 pinli olması gerekiyor diye biliyorum. 3 Pinli fanlar sabit hızda çalışır.

KS

bestrockn

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
3
Bu kablo ile taktığın 3 pinli fanların hızı ayarlanmıyor, bizzat denedim. Sys_fan portuna bizzat takman gerekiyor fanı.
Senin ihtiyacın olan şey çoklayıcı değil kontrolcü.
Kasanın içinden çıkan kendi kontrolcüsü var ama sanırım sadece argb için yapmışlar. Nasıl bir şey almam gerekiyor? örnek gösterebilir misiniz.

LanceVanceDance

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
181
Kasanın içinden çıkan kendi kontrolcüsü var ama sanırım sadece argb için yapmışlar. Nasıl bir şey almam gerekiyor? örnek gösterebilir misiniz.
Fotoğrafını atarsan bakalım kontrolcüne.
Muhtemelen bu işini görür; ama anakart yazılımdan kontrol edemezsin. Kontrolcünün üzerindeki tuşlardan low-high-off ayarlarından kontrol edebilirsin.

Senin istediğin ince ayar yapabilmek sanırım, o biraz zor 3 pinli fanlar için. Yukarıda attığım kontrolcü 5V - 12V vererek fanı kontrol ediyor. Yani 2 adet hız ayarı var diyebiliriz. 12V'de tam güçte çalışır.

KS

bestrockn

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
3
Fan hızını kontrol etmek için 4 pinli olması gerekiyor diye biliyorum. 3 Pinli fanlar sabit hızda çalışır.
Okuduğum çoğu konuda, bu çoklayıcının 4 pinli olan kablosunu sys_fan1 kısmına bağladıktan sonra diğer fanları da bu çoklayıcıya bağlarsak, bios üzerinden fan hızını ayarlanabileceği yazıyordu. Sanırım haklısınız.

Teblion

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
114
Merhaba msi mag forge m100r kasa aldım. kasa da toplam 4 adet 3 pin fanlar var. anakartım msi b450m-a pro max olduğu için bir tane sys fan girişi var. fan çoklayıcı aldım aynı zamanda hızlarını da kontrol edebilmek için.

Bu ürünü aldım taktım ama sanırım yine fan hızlarını bios üzerinden kontrol edemiyorum. 4 3 pin mi almam gerekiyordu yanlış mı aldım yardım edebilir misiniz? Forumlara baktığımda bu çoklayıcı sayesinde fan hız ayarı yapılabileceği yazıyordu.
eğer fanlar pwm ise pwm çoklayıcı alsanız yetiyordu

KS

bestrockn

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
3
Fotoğrafını atarsan bakalım kontrolcüne.
Muhtemelen bu işini görür; ama anakart yazılımdan kontrol edemezsin. Kontrolcünün üzerindeki tuşlardan low-high-off ayarlarından kontrol edebilirsin.

Senin istediğin ince ayar yapabilmek sanırım, o biraz zor 3 pinli fanlar için. Yukarıda attığım kontrolcü 5V - 12V vererek fanı kontrol ediyor. Yani 2 adet hız ayarı var diyebiliriz. 12V'de tam güçte çalışır.
Kontrolcü bu.
eğer fanlar pwm ise pwm çoklayıcı alsanız yetiyordu
Pwm değil sanırım 3 pin kabloları var.

Ekli dosyalar

• photo_2023-04-05_17-09-38 (2).jpg
    photo_2023-04-05_17-09-38 (2).jpg
    153.3 KB · Görüntüleme: 129
  • photo_2023-04-05_17-09-39.jpg
    photo_2023-04-05_17-09-39.jpg
    140.8 KB · Görüntüleme: 129
KS

bestrockn

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
3
aga bu argb çoklayıcı
Evet, yukarıda bende belirttim kasada hazırda olan kontrolcü sadece argb için sanırım. Anakartımda bir adet fan girişi olduğu için konuda belirttiğim çoklayıcı kablosunu aldım. fanlar çalışıyor fakat hiç bir şekilde biostan hız ayarı yapamadım.

En azından hızlarını sabit seviyede düşürebilsem, yetecek bana. Bilgisayar başında 8 saat çalışıyorum. Ev ortamı çok sessiz, her gün başım ağrıyor bu ses yüzünden :D

Son düzenleme:

LanceVanceDance

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
181
Aynen, o ARGB kontrolcü.
Sana attığım linkteki ürün işini görebilir.

KS

bestrockn

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
3
EDİT: Durumu çözdüm arkadaşlar. Bu fan çoklayıcı kablonun çalışabilmesi için bir tane 4 pin fan şart. 4 pin fan anakarttaki sıcaklık değerine göre hızını ayarlıyor. Diğer fanlar da bu kablo sayesinde yanıltma ile aynı hıza adapte oluyor. Benim gibi sorun yaşayan olursa diye yazdım. Teşekkürler yardımlarınız için.

LanceVanceDance

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
181
EDİT: Durumu çözdüm arkadaşlar. Bu fan çoklayıcı kablonun çalışabilmesi için bir tane 4 pin fan şart. 4 pin fan anakarttaki sıcaklık değerine göre hızını ayarlıyor. Diğer fanlar da bu kablo sayesinde yanıltma ile aynı hıza adapte oluyor. Benim gibi sorun yaşayan olursa diye yazdım. Teşekkürler yardımlarınız için.
Diğer fanların da ilk taktığın 4 pinli fanın hızında çalışabilmesi için de 4 pinli olması gerek...
Yani bir tane 4 pinli fan alayım, diğer uçlara 3 pinli fan takıp onları kontrol edeyim olayı yok... Onlar da 4 pinli olursa kontrol edilirler.

Teblion

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
114
Evet, yukarıda bende belirttim kasada hazırda olan kontrolcü sadece argb için sanırım. Anakartımda bir adet fan girişi olduğu için konuda belirttiğim çoklayıcı kablosunu aldım. fanlar çalışıyor fakat hiç bir şekilde biostan hız ayarı yapamadım.

En azından hızlarını sabit seviyede düşürebilsem, yetecek bana. Bilgisayar başında 8 saat çalışıyorum. Ev ortamı çok sessiz, her gün başım ağrıyor bu ses yüzünden :D
o zaman pwm çoklayıcı al

AranelCiryatan

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
159
Hocam konuyu hortlatıyorum ancak bu ürünü almak üzereyim. Bu çoklayıcı ile 3 pinli fanları kontrol edebiliyorsunuz değil mi?
3 pinli fanlarda sorun olabiliyor bu tarz çoklayıcılar.

Bu arada elimde Bitfenix Recon var 1-2 güne boşa çıkacak düşünürseniz konuşuruz. 3 pin ve 4 pin bütün fanları kontrol edebiliyor.

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar

Son mesajlar

Geri