Fan Önerisi (7 Ağustos 2022)

Feochan

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
Merhaba Dostlar,

Kasama(SHARKOON RGB) bir kaç tane fan eklemeyi düşünüyorum rgb olması önemli değil sadece yeterince iyi soğutsun

Frisby FCL-F12B Kasa Fanı (12cm Fan)x2
x2

Alsam iyi midir?

Moderatörün son düzenlenenleri:

rkarayel

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
881
kasama(SHARKOON RGB) bir kaç tane fan eklemeyi düşünüyorum rgb olması önemli değil sadece yeterince iyi soğutsun
Frisby FCL-F12B Kasa Fanı (12cm Fan)x2
x2
alsam iyi midir?
Atılan ürünlerin çok verimli soğutma sağlayacağını pek düşünmüyorum hocam teknobiyotikte güzel fiyata bazen oluyordu kontrol edeyim uygun olursa ileteceğim

KS

Feochan

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,133
Teşekkür ederim fan hakkında gram bilgim yok bir youtube videosunda gördüm
Fanda 4 önemli detay vardır.
  1. Birincisi fanın yatağının teknolojisi ki bu fanın hem ses hem ömrünü belirler.
  2. Bir diğeri CFM değeri ki buda fan ne kadar hava aktarabiliyor onu belirtiyor. Ne kadar yüksek o kadar fazla hava akışı ki 50CFM üzeri iyidir kasa için.
  3. Bir diğer değer H2O değeri ki buda sıvı ve hava soğutmalarda önemli bir değerdir. Fan ne kadar hava basıncı üretebiliyor onu belirtir. 1.5mm H2O üzeri iyidir ama kasa fanı için önemsiz bir değer.
  4. Son değerde maksimum ses şiddeti değeri. Oda "Desibel" olarak verilir "db" yazar ve ne kadar az o kadar sessiz demektir. 30db. altı iyidir ama bütçeniz az olduğu için hem sessiz hem yüksek CFM değeri fan bulmaz bir zor.

KS

Feochan

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
Fanda 4 önemli detay vardır.
  1. Birincisi fanın yatağının teknolojisi ki bu fanın hem ses hem ömrünü belirler.
  2. Bir diğeri CFM değeri ki buda fan ne kadar hava aktarabiliyor onu belirtiyor. Ne kadar yüksek o kadar fazla hava akışı ki 50CFM üzeri iyidir kasa için.
  3. Bir diğer değer H2O değeri ki buda sıvı ve hava soğutmalarda önemli bir değerdir. Fan ne kadar hava basıncı üretebiliyor onu belirtir. 1.5mm H2O üzeri iyidir ama kasa fanı için önemsiz bir değer.
  4. Son değerde maksimum ses şiddeti değeri. Oda "Desibel" olarak verilir "db" yazar ve ne kadar az o kadar sessiz demektir. 30db. altı iyidir ama bütçeniz az olduğu için hem sessiz hem yüksek CFM değeri fan bulmaz bir zor.
Hem tavsiye hem bilgilendirme için teşekkür ederim

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,133
Kasamda 3 adet ön taraftar var gayet memnunum.

CFM değeri daha düşük ama 50 üzerinde yani iyi bir kasa fanıdır. Marka zaten iyi ve öne çıkan tarafıysa 22.5 db ses şiddeti var. Yani önerdiğim fandan biraz daha az hava aktarıyor ama çok daha sessiz.

rkarayel

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
881
Şunada göz atabilir misiniz?
Hocam amaç aydınlatma değilse bilinen ve yukarıda önerilen modellerden birini seçmenizi tavsiye ederim, bu markayi daha önce gördüm ama diğer ürünler kadar sağlıklı bir soğutma sunmayacagini düşünüyorum

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,133
Performanslı adam gibi bir fan almak istiyorsanız önerilen ürünlerden tercih yapın. Yok ucuza bir şeyler almak istiyorsanız performansı ve ömrü çok önemli değil diyorsanız o zaman attığınız gibi birçok ürün var piyasada.

Genzo

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
287
Uğur hocamın dediği gibi ses konusunda çok memnunum kasamda 7 afet fan olduğu için hava akış kısmına fazla takılmadım ama ön taraftaki 3 fanı daha 700 rpm üzerine hiç çıkarmadım. Uğur hocamın söylediği çok doğru adam gibi bir fan almak için önerileri ön planda tutun.

White Ravens

Sözü Geçen
Sözü Geçen
Tepki
1,167
Ek seçenek olarak elinizdeki kasayı satıp, daha iyi bir kasa modeli almayı da deneyebilirsiniz.
Soğutma olayı sadece kasa fanı ile çözülüyor olsaydı, hepimiz 100 liralık kasaya 500 liralık fan takardık.
Kasa tasarımının da soğutma kısmında payı büyük. Fanın içeriye yeterince hava alabiliyor olması gerekiyor.
1659908300586.png
1659908021744.png
1659908257055.png

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,133
Kullanıcının kasasını ne bilmiyorum fan hakkında destek istemiş ama MESH bir kasaysa kasanın fiyatının bir önemi yok. Ancak evet astarı yüzünden pahalıya gelecekse kasa değiştirmek daha mantıklı olur.

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar

Son mesajlar

Geri