Fan Sorunu

Fatih Erdinç

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
Herkese Merhaba!

Donanım arşivinin youtube da 1400tl ye pc videosunu izledim ve toplamaya karar verdim aliexpressten sparişlerimi verdim toplam 25 günde tüm parçalar elime ulaştı parçalar şu şekilde;

Gigabyte GA-H55-UD3H Anakart
Zheino SSD SATA3 3D 256GB Harddisk
Kingston DDR3 2x4gb 1600mhz Ram
Intel Core Xeon X3440 8 M Cache 2.53 GHz Torbu Frekans 2.9 LGA 1156 işlemci
KARDAN ADAM 4PIN CPU soğutucu 6 ısı borusu 12cm çift fanlı Soğutucu
Sapphire RX580 Nitro+ OC 8gb GDDR5 256bit Ekran Kartı
Foem FPS-G60F12B 600W Power Supply PSU Güç Kaynağı
Mastergel Pro termal macun

overclock videolarını izledim stok soğutucuyla 3.20ghz de yük altında işlemci sıcaklığı 75 derecelerde ama bende kule soğutucu var bende 3.20ghz e çıktım ve GTA5 oynarken işlemci sıcaklığı 95 dereceye çıkıyor sorun kule soğutucuda diye düşünüyorum ama başka bişeyde olabilir mi acaba ?

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,139
2 sebep olabilir, ilki fazla Voltaj vermişsinizdir işlemciye buda direkt ısı yapar zaten izlediğiniz videoları bilmiyorum ama ufak ufak voltaj verip her arttırdığınızda sistemi açıp bir işkence testine sokmalısınız işlemciyi ve bu şekilde doğru sorun olmayan en düşük voltaj değerinde bırakmalısınız sistemi. Sorun derken Mavi ekrandan bahsediyorum sorun olduğu zaman sistem mavi ekran verir testleri 10dk. sürdürseniz yeter. 2. sorun ise kullandığınız soğutucu çok dandik bir ürün ise soğutma için yetersiz olabilir ama bence sorununuz voltaj ile alakalı.

KS

Fatih Erdinç

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
ugur.gozaydin' Alıntı:
2 sebep olabilir, ilki fazla Voltaj vermişsinizdir işlemciye buda direkt ısı yapar zaten izlediğiniz videoları bilmiyorum ama ufak ufak voltaj verip her arttırdığınızda sistemi açıp bir işkence testine sokmalısınız işlemciyi ve bu şekilde doğru sorun olmayan en düşük voltaj değerinde bırakmalısınız sistemi. Sorun derken Mavi ekrandan bahsediyorum sorun olduğu zaman sistem mavi ekran verir testleri 10dk. sürdürseniz yeter. 2. sorun ise kullandığınız soğutucu çok dandik bir ürün ise soğutma için yetersiz olabilir ama bence sorununuz voltaj ile alakalı.

bu işkence testini nasıl yapıcam ve voltaj yarını nasıl yapıcam hiç bilmiyorum yardımcı olabilir misiniz bu konudada önereceğiniz program ya da yapmamı isteyeceğiniz bi işlem her neyse

8MTLWf.jpg

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,139
Prime95 ve HeavyLoad iki yazılım işkence testinde kullanabileceğin popüler yazılımlardan bazıları. İşkence testi sırasında sıcaklık takibi içinde HWMonitor kullanabilirsiniz.

Voltaj düşürme ise OC işlemi yapmışsınız zaten anlatılacak bir şey yok frekansı değiştirmişsiniz zaten işlemci Voltajınıda değiştirmişsinizdir önce Voltaj ayarını standart halde bırakırsınız bakarsınız verdiğiniz frekansı karşılıyormu test edin Windows 'ta 10dk. boyunca yukarıda verdiğim yazılımlar ile sıcaklığa vs. bakın 10dk. buyunca mavi ekran vs. takılma bir durum olmaz ise sorun yok demektir olursa ufak ufak Voltaj arttırıp her arttırdığınızda Windows 'u açıp yine verdiğim yazılımlar ile test edeceksiniz sorun olmayana ve sıcaklık makul olana kadar ki makul değer 80 derecedir maks. kabul edilebilir değer olarak.

KS

Fatih Erdinç

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
ugur.gozaydin' Alıntı:
Prime95 ve HeavyLoad iki yazılım işkence testinde kullanabileceğin popüler yazılımlardan bazıları. İşkence testi sırasında sıcaklık takibi içinde HWMonitor kullanabilirsiniz.

Voltaj düşürme ise OC işlemi yapmışsınız zaten anlatılacak bir şey yok frekansı değiştirmişsiniz zaten işlemci Voltajınıda değiştirmişsinizdir önce Voltaj ayarını standart halde bırakırsınız bakarsınız verdiğiniz frekansı karşılıyormu test edin Windows 'ta 10dk. boyunca yukarıda verdiğim yazılımlar ile sıcaklığa vs. bakın 10dk. buyunca mavi ekran vs. takılma bir durum olmaz ise sorun yok demektir olursa ufak ufak Voltaj arttırıp her arttırdığınızda Windows 'u açıp yine verdiğim yazılımlar ile test edeceksiniz sorun olmayana ve sıcaklık makul olana kadar ki makul değer 80 derecedir maks. kabul edilebilir değer olarak.

test yaptım BIOS u sıfırladım işlemci 2.66ghz de çalıştı yani sıfırlandı ilk testimin sonucu bu işlemci %100 çalışırken sıcaklık artıyo düzenli bi şekilde ama sanki fan hızı bana biraz tuhaf geldi bu kadar yavaş dönmesi normal mi ?

xfORVW.jpg

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,139
Yok işlemciniz sıfırlanmış halde bile çok sıcak 80 dereceyi geçmiş ya soğutucunuzda iş yok yada macun vs. sürme şeklinizde ya kullandığınız macunda bir sıkıntı var. Ayrıca fan eğer 80 derecede çok yavaş dönüyorsa ki yazılım 1369 RMP ölçmüş ama eski sistemlerde genelde yanlış ölçülür 1300 küfür RPM yavaş değil yani ama eğer gözünle gördüğün yavaş ise 2 sebep olabilir, 1. si fan devri kendisinde maks. o kadar hızlı dönüyordur yani yapısal bir sorun ki buna bir çözüm yoktur. 2. si fan devir ayarınız BIOS 'tan yavaş konumda olabilir. BIOS 'tan fanı hızlandırın ki eski tip bir BIOS 'unuz var yerleri genelde değişir ama genelde Power sekmesinde Hardware Monitor adı altında Q-Fan control adında bir ayar olmalı buradaki seçeneği Enable yapıp alttaki Profil ayarından Turbo seçeneğine alırsanız maks. hızda dönecektir fan zaten 3 ayar olmalı Standart / Slient ve Turbo. Eğer sonuç değişmez ise önce macununuzu kontrol edin ince ve düzgün sürülmüşmü diye ki kalitesiz bir macun ise buda etken olabilir bunu es geçtikten sonra tek seçenek soğutucu çok dandik bir soğutucu bu sorun demektir.

KS

Fatih Erdinç

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
ugur.gozaydin' Alıntı:
Yok işlemciniz sıfırlanmış halde bile çok sıcak 80 dereceyi geçmiş ya soğutucunuzda iş yok yada macun vs. sürme şeklinizde ya kullandığınız macunda bir sıkıntı var. Ayrıca fan eğer 80 derecede çok yavaş dönüyorsa ki yazılım 1369 RMP ölçmüş ama eski sistemlerde genelde yanlış ölçülür 1300 küfür RPM yavaş değil yani ama eğer gözünle gördüğün yavaş ise 2 sebep olabilir, 1. si fan devri kendisinde maks. o kadar hızlı dönüyordur yani yapısal bir sorun ki buna bir çözüm yoktur. 2. si fan devir ayarınız BIOS 'tan yavaş konumda olabilir. BIOS 'tan fanı hızlandırın ki eski tip bir BIOS 'unuz var yerleri genelde değişir ama genelde Power sekmesinde Hardware Monitor adı altında Q-Fan control adında bir ayar olmalı buradaki seçeneği Enable yapıp alttaki Profil ayarından Turbo seçeneğine alırsanız maks. hızda dönecektir fan zaten 3 ayar olmalı Standart / Slient ve Turbo. Eğer sonuç değişmez ise önce macununuzu kontrol edin ince ve düzgün sürülmüşmü diye ki kalitesiz bir macun ise buda etken olabilir bunu es geçtikten sonra tek seçenek soğutucu çok dandik bir soğutucu bu sorun demektir.

Evet gözümle gördüğümde de daha sıcaklık değerlerini ölçmeden ilk çalıştırığımda sanki yavaş dönüyo gibi gelmişti bana dediğinizi yapıcam umarım olur aslında soğutucuyu baya iyi 12 cm 2 fan var 6 ısı borulu yani gayet yeterli fazlasıyla bile yeterli macunuda kule tipi soğutucular için nasıl sürülür yazıp video izleyerek spatula yardımıyla ince bi tabaka oluşturdum fan hızını deniycem olmazsa sanırım sorun soğutucunun kendisinde zaten aliexpress e iade için işlem başlattım

Dediniz işlemi yaptım fan dönüş hızı auto idi voltage ve PWG seçeneği var bunlardan biri fanı yavaşlatıp sessiz dönmesini sağlıyo diğeride sürekli hızlı dönmesini sağlıyomuş şuanda yüksek hızda dönmesi gereken seçenekte fan hızı yine 1360 RPM sessiz çalışması gereken özelliğe getirdim ondada 1136 RPM de çalıştı yani fanımın max dönüş hızı 1360 izlediğim videoda bile adamın fanı 2000 RPM ile dönüyo sanırım benim işlemci fanımda bozukluk var artık kesin olarak emin oldum buna yardımlarınız için çok teşekkür ederim

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,139
Fan bozuk değildir maks. o kadar dönem bir fandır. Daha sessiz ve çok daha hızlı tiplerine göre değişen fanlar var siz orta seviye bir dan almışsınız aslında yeterli olması gerekirdi ama sanırom işlemci çok ısınan bir işlemci sorun işlemci kaynaklıda olabilir haberiniz olsun. Bu olasılık var yani.

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar

Son mesajlar

Geri