Soru Geforce Experience Performans Kaybına Neden Oluyor Sanırım

Hutupys

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
valorant - pubg - gta5 (çoğunlukla fivem) - BF2042 - ETS2 , oyunlarını oynuyorum genellikle ve kablosuz mouse kullanıcısıyım son zamanlarda özellikle son bir aydır filan mouse atlama yapıyordu oyunlarda (bazen sadece masaüstünde olmama rağmen yapıyordu) mousepad değiştim, fare kabloluda kullanılabiliyodu kablosunu taktım denedim, hatta en son indirimde mouse yakalayınca onu aldım, yeni farede de yapmaya başladı, aynı şeyleri denedim ama yinede yapıyordu "acaba windowstan kaynaklımı filan" diye düşünürken forumlarda araştırdım (valorantta oyunu tam ekrana alsamda pencereli modda kalsada fps 120-130 civarındayken öyle bir droplar oluyoduki, bu mouse atlamasının yanı sıra onun için araştırma yapıyodum) msconfig kısmından windows hizmetleri hariç hizmetleri devre dışı bıraktım baktım sorun çözüldü sonra ney sebep oluyo diye yavaş yavaş hizmetleri açıp deneme yaptım ve farkettimki 3 tane nvdia hizmeti var bunlar açık olduğunda oyuna girdikten 2 - 3 dakika sonra mouse atlama yapıyor (kısa bir süre sonrada, sadece valorantta bu drop sorunu oluyordu) bende oyunlara girerken bu üç hizmeti kapatıp pcye res atıp öyle giriyordum ama bu seferde experience çalışmıyor doğal olarak, ekstra olarak maksimum 10 fps filanda artıyor ve hiç bi sorun olmuyor anlamadığım şey şu: Hadi dropa sebep oldu tamamda farenin atlama yapmasıyla ne alakası var experience' ın diye düşünüyorum bi sorayım dedim bilen varsa diye, ve kusura bakmayın biraz uzun oldu :D

Bu arada sistem şu :
R5 6600H
3050 4gb (rework yapılmış 2023 serisi diye biliyorum pcyi almadan önce araştırdığım kadarıyla)
16GB 4800Mhz samsung marka dual kit ram (8 x 2)
fabrika çıkışı 512GB 3500 - 3500 Gen4 m2 + Corsair MP600 1Tb Gen4 m2 (5000read - 3500write)

Önceki mouse : Gamepower devour (kablosuz)
Şimdi kullandığım : Steelseries Rival 650 wireless
ikiside hem kablolu hem kablosuz kullanılabilen modeller

direkt google da "79Y92EA" yada "16-e1015nt" diye aratarak laptopa ulaşabilirsiniz, 2023 kasım ayında aldım pcyi stok kalmamış olsa bile net olarak özelliklerini görürsünüz diye bırakıyorum bunu HP Victus 16 ailesinden

bahsettiğim nvidia hizmetleri :
NVIDIA LocalSystem Container
NVIDIA Display Container LS
NVIDIA FrameView SDK se

Son düzenleme:

Boozew

Sözü Geçen
Sözü Geçen
Tepki
538
işlemci aynı anda yapılan çoklu işlemlere yetişemiyordur veyahut ekran kartı vrami oynanan oyunlara göre aşağıda kaldıgından dolayı (aynı zamanda arkada iş yapıldıgı için lag yapıyordur.) Bunu en iyi anlamak için msi after burnerda değerler açıkken oyuna girmek hangi değerin sınırla olup sıkıntı çıkardıgını görebilirsiniz.

KS

Hutupys

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
işlemci aynı anda yapılan çoklu işlemlere yetişemiyordur veyahut ekran kartı vrami oynanan oyunlara göre aşağıda kaldıgından dolayı (aynı zamanda arkada iş yapıldıgı için lag yapıyordur.) Bunu en iyi anlamak için msi after burnerda değerler açıkken oyuna girmek hangi değerin sınırla olup sıkıntı çıkardıgını görebilirsiniz.
Afterburner açıp bakacağım ona göre tekrardan yazarım buraya.
Son bir aya kadar bu tarz bi sıkıntı hiç olmadı ve experience programı pcyi asla sıkıştırmıyordu, 2k 60fps 50000 bit değerlerinde kayıt ayarı yapmıştım ve kayıttayken bile sıkıntı yapmıyordu. Şimdi ise kayıt almazken ve yeniden oynatma kapalıyken bile yapıyor buna nasıl bi çözüm bulabilirim bilmiyorum (ddu ile grafik sürücülerini silip tekrar kurdum değişen bişey olmadı) durumu experince' a bağlama sebebimde belirttiğim üç nvidia hizmetini kapatınca sorunun çözülmesi.

KS

Hutupys

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
1 numaralı sste sadece üç nvidia hizmeti kapalı ve sorun yokkken - 2 numaralı sste nvdia hizmetleri açık (diğer bütün hizmetlerde açık) ve drop + mouse atlaması oluyor.

Fps hariç diğer değerler normal

Ekli dosyalar

• 1.png
    1.png
    2.5 MB · Görüntüleme: 9
  • 2.png
    2.png
    3.1 MB · Görüntüleme: 9

Boozew

Sözü Geçen
Sözü Geçen
Tepki
538
2. resimde sanki güç tasarrufu modu gibi birşey açılmış bundan dolayı performans düşmüş görünüyor. Ayrıca cpu için 86 derece çok yüksek onlara dikkat edelim genel için

KS

Hutupys

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
2. resimde sanki güç tasarrufu modu gibi birşey açılmış bundan dolayı performans düşmüş görünüyor. Ayrıca cpu için 86 derece çok yüksek onlara dikkat edelim genel için
bende o durumu çözemiyorum işte güç tasarufu gibi bir şey açık olmadığından eminim, güçle ilgili her yere baktım gidip pcyi nihai güç moduna dahi aldım değişen bişey yok nvidia çalışırken durum hala aynı (nvidia içindeki güç ayarlarınada baktım onlarda normal)

Termal macunu hemen hemen ayda bir değişirim ve soğutma grubunun temizliğini yaparım ama ne yazıkki sıcak çalışıyor

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar

Son mesajlar

Geri