Gigabyte Aorus KP XD RTX 3070 Laptop Kasma Sorunu.

Conterct

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
4
Merhaba arkadaşlar,

Bilgisayarı alalı bir hafta oluyor. Gigabyte modeli. İntel i7 11800h işlemci ve rtx 3070 ekran kartı bulunuyor.

Bilgisayarı aldığımdan beri 3-4 sorunla karşılaştım;

İlk sorun GTA 5le başladı. İlk günlerde sıkıntı çıkarmayan oyun 1-2 gün sonra kasmaya, drop girmeye başladı.

Gpu kullanımı birden %80 lerden 50lere 40lara düşüyor. Driverların hepsi güncel. Diğer sorunda Google chrome da bile kasma sorunu yaşamam.
İnanın şunu yazarken bile kasıyor ve çıldırtıyor beni.

Virüs şüphesiyle malware taraması yaptım virüs buldu sildi ancak halen daha aynı şekilde devam ediyor.

Hitman 2 ve Gta da kasma esnasında çektiğim fotoğrafları ekliyorum. Yardımlarınızı bekliyorum.

Ekli dosyalar

• B3C1E36B-43DF-4E7C-BC45-4CB62F1AACD2.jpeg
    B3C1E36B-43DF-4E7C-BC45-4CB62F1AACD2.jpeg
    47.8 KB · Görüntüleme: 21
  • C101D31B-54FC-4222-B208-E041AA49F1E3.jpeg
    C101D31B-54FC-4222-B208-E041AA49F1E3.jpeg
    69.9 KB · Görüntüleme: 21
Moderatörün son düzenlenenleri:

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,129
Sıcaklıklar normal ama belki virüs hala olabilir. Tarattığınız yazılım iyi ama birde Kaspersky Total Security ile deneyin ve aşağıdaki işlemleri yapın.

Bir not defterine aşağıdaki kodu yapıştırıp dosya türünü tüm dosyalar ve bir dosta adı.BAT olarak kaydederseniz yönetici olarak çalıştırdığınızda yazan konumlardaki sistem kalıntıları silinecektir.
  • @echo off
    del /s /f /q "C:\Users\%username%\Recent\"*.*
    del /s /f /q "C:\Windows\Prefetch\"*.*
    del /s /f /q "C:\Windows\Temp\"*.*
    del /s /f /q "C:\Users\%username%\AppData\Local\Temp\"*.*
    EXIT
Alternatif olarak CMD yani komut istemi aracını yönetici olarak çalıştırıp sadece del ile başlayan her satır kodu yazıp her satırda ENTER 'a basarsanız aynı işlem gerçekleşir.

Alternatif olarak kodla vs. uğraşmam derseniz C:\Windows\Temp , C:\Users\%username%\AppData\Local\Temp , C:\Windows\Prefetch , C:\Users\%username%\Recent bu 4 konuma tek tek girip her şeyi silebilirsiniz. NOT : Silinmeyenler olursa o an kullanıyordur atlayabilirsiniz o dosyaları.

KS

Conterct

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
4
Sıcaklıklar normal ama belki virüs hala olabilir. Tarattığınız yazılım iyi ama birde Kaspersky Total Security ile deneyin ve aşağıdaki işlemleri yapın.

Bir not defterine aşağıdaki kodu yapıştırıp dosya türünü tüm dosyalar ve bir dosta adı.BAT olarak kaydederseniz yönetici olarak çalıştırdığınızda yazan konumlardaki sistem kalıntıları silinecektir.
  • @echo off
    EXIT
Alternatif olarak CMD yani komut istemi aracını yönetici olarak çalıştırıp sadece del ile başlayan her satır kodu yazıp her satırda ENTER 'a basarsanız aynı işlem gerçekleşir.

Alternatif olarak kodla vs. uğraşmam derseniz C:\Windows\Temp , C:\Users\%username%\AppData\Local\Temp , C:\Windows\Prefetch , C:\Users\%username%\Recent bu 4 konuma tek tek girip her şeyi silebilirsiniz. NOT : Silinmeyenler olursa o an kullanıyordur atlayabilirsiniz o dosyaları.
Hocam yardımlarınız için teşekkür ederim. Yanıtınızı bilgisayarı formatladıktan sonra gördüm. Virüs kaynaklıysa bile şuan düzelmiş olması gerekiyor. Gta 5 şuanda iniyor. Test edip durumu buraya yazacağım.

KS

Conterct

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
4

• @echo off
    EXIT

Hocam formattan sonra düzeldi. Virüsle alakalı olduğunu düşünüyorum. Bir daha olmaması için neler yapabilirim ?

KS

Conterct

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
4
Baştan iyi bir antivirüs kurun. Kaspersky Total Security öneririm.
Hocam bugün witcher 3 yükledim. Bahsettiğim kasma sorunu witcher 3 de olmaya başladı. Gördüğünüz gibi gpu kullanımı %100 olduğunda hiç bir sorun yok ancak %30 lara düştüğü zaman kasmalar başlıyor. Bu oyunla alakalı bir şey mi yoksa donanımsal bir sıkıntı mı var ? Gerçekten çok soğudum bilgisayardan.

Ekli dosyalar

• EA981903-8176-4233-A737-4EDA08979F14.jpeg
    EA981903-8176-4233-A737-4EDA08979F14.jpeg
    323.4 KB · Görüntüleme: 20
  • 1C6AD463-37D1-4AB9-AD19-A2A30399B335.jpeg
    1C6AD463-37D1-4AB9-AD19-A2A30399B335.jpeg
    1 MB · Görüntüleme: 19

Arthur Morgan

Co Admin
Co Admin
Tepki
1,732
Hocam bugün witcher 3 yükledim. Bahsettiğim kasma sorunu witcher 3 de olmaya başladı. Gördüğünüz gibi gpu kullanımı %100 olduğunda hiç bir sorun yok ancak %30 lara düştüğü zaman kasmalar başlıyor. Bu oyunla alakalı bir şey mi yoksa donanımsal bir sıkıntı mı var ? Gerçekten çok soğudum bilgisayardan.
Oyun korsan mı, orijinal mi?

KS

Conterct

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
4
Sistemin güç ayarları ne durumda en yüksekte değil mi? Birde prizde oynuyorsunuz değil mi?
Güç ayarlarını her oyundan önce high performance yapıyorum. Sürekli kalmıyor o ayarda. Evet hocam prizde oynuyorum. Garip olan witcher 3 de farkettim, Ekran kartının çektiği güç birden 85lere düşmüş.

Ekli dosyalar

• Ekran görüntüsü 2022-06-25 163218.png
    Ekran görüntüsü 2022-06-25 163218.png
    63.5 KB · Görüntüleme: 8

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,129
Hocam hitman 2, asetto corsa ve format öncesi gta 5 de böyleydi. Test etmemi istediğiniz başka oyunlar varsa edebilirim.
Yok bu oyunların hepsi zaten AAA oyunlar ve hepsinde sorun varsa cihazda bir sıkıntı var demektir. Çünkü sıcaklıklar normal ve sadece kullanımlarda bir sorun yaşıyorsunuz. Servise bir başvurun derim. Boşa zaman kaybı olmasın, çünkü format atınca sürücü odaklı sorun olsa bile çözülmüş olması gerekiyordu.

KS

Conterct

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
4
Yok bu oyunların hepsi zaten AAA oyunlar ve hepsinde sorun varsa cihazda bir sıkıntı var demektir. Çünkü sıcaklıklar normal ve sadece kullanımlarda bir sorun yaşıyorsunuz. Servise bir başvurun derim. Boşa zaman kaybı olmasın, çünkü format atınca sürücü odaklı sorun olsa bile çözülmüş olması gerekiyordu.
Evet hocam başından beri belliydi aslında böyle olduğu ama sizden duymak iyi oldu. Şimdi tek korkum servisin bir sıkıntı yok deyip geri göndermesi.

KS

Conterct

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
4
Öyle bir şey yapacaklarını sanmıyorum, bariz sorun var çünkü.
Hocam az önce çok garip bir şey farkettim. Güç modlarından power saver modunu seçtiğimde ekran kartını %100 kullanmıyor ama %90 altına düşürmüyor da. Kasmalar gitti ayrıca oyunu arka plana atıp buradan size yazarken high performance modda kasıyordu bilgisayar, şuan kasmıyor. Sanırım sorun olduğuna dair bir noktayı daha bulduk.

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,129
Hocam az önce çok garip bir şey farkettim. Güç modlarından power saver modunu seçtiğimde ekran kartını %100 kullanmıyor ama %90 altına düşürmüyor da. Kasmalar gitti ayrıca oyunu arka plana atıp buradan size yazarken high performance modda kasıyordu bilgisayar, şuan kasmıyor. Sanırım sorun olduğuna dair bir noktayı daha bulduk.
Batarya yada güç yönetiminde bir sıkıntı olabilir.

KS

Conterct

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
4
Batarya yada güç yönetiminde bir sıkıntı olabilir.
Sanırım öyle hocam. Pazartesi günü sorunları bir kağıda yazıp servise göndereceğim. 1 aydan önce geleceğini düşünmüyorum. Sonucu buradan paylaşırım. Arkadaşlar da ileride böyle bir sorunla karşılaşırsalar daha çabuk çözüme ulaşırlar.

KS

Conterct

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
4
Umarım başka bir sorun yaratmadan çözerler.

Beklemedem...
Hocam ürünü yarın kargoya vericem ancak öncesinde bir şey sormak istiyorum. Üründe ki sorunların videolarını çektiğim bir flash hazırladım, Fps düşmesini vs çektiğim. Bugün steam üzerinden 3dmark alıp onunla da bir test yaptım. Şu sonuca göre test başarısız gözüküyor. Bu sonuç nedir ? Flash belleğe ekleyeyim mi ?

Ekli dosyalar

• Ekran görüntüsü 2022-06-26 184154.png
    Ekran görüntüsü 2022-06-26 184154.png
    1.8 MB · Görüntüleme: 15

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar

Geri