Gigabyte b350 Gaming 3 bios guncelleme sorunu

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Ate Mayt Fruitful

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
Herkese iyi haftasonlari dilerim. ( turkce klavyem yok simdiden kusura bakmayin)

baslikta belirtilen anakarta sahibim. f23 guncellemesi ile kullaniyorum. Ancak baska hic bir surume guncellemiyor, hata veriyor. @bios app center ve webden indirildi Bios.ini bulunamadi diyor, q flash ile de ha keza oyle. 

Siapris ettigim islemci ryzen 5 3600. 

1) Bu anakartta guncelleme sonrasi islemci tam gucunde calisir mi ? 
2) Guncelleyememe sorunum acaba hala 1. nesil ryzen kullaniyor olmamdan kaynaklaniyor olabilir mi ? 
3 ) 3.nesili ryzen ana karta takinca guncelleme yapabilir miyim ? yapamazsan ne yapmam gerekiyor ?

Umarim konu dogru yerdedir. Herkese tesekkurler

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,132
- Bu bağlantıdan F42a BIOS dosyasını Europe linkini kullanarak indireceksiniz. Daha sonra bir USB belleği FAT32 formatında biçimlendirin ve inen ZIP arşivi içindeki AB350G3.42a dosyayı bu USB belleğe atın. Daha sonra sitemi yeniden başlatın BIOS 'a girin. Alt menüden Q-FLASH seçin ve Update BIOS kısmına tıklayın. Sonraki menüde 2 bölme açılacak, sol kısımda USB bellek , sağ kısımdan AB350G3.42a bu dosyayı görmeniz gerek eğer yoksa sol kısımda alt bölümden USB belleği seçin ve sağ kısımdan AB350G3.42a bu dosyaya tıklayın. Bastığınız anda Press to Start yani "Başlatmak için buraya basın" butonu olacak, basın ve işlemin tamamlanmasını bekleyin. İşlem tamamlanınca kendisi sistemi yeniden başlatacak hepsi bu kadar.

KS

Ate Mayt Fruitful

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
daha once denedim. maalesef hata veriyor.

bu arada hafiza kartini flash disk olarak kullanip yapabilir miyim ?

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,132
BIOS üzerinden anlattığım haricinde bir yol ile güncelleme yapamazsınız. Anakartınızın BIOS sürümü yanlış olabilir attığım linkteki anakart sizin anakartınız mı kontrol edin değilse doğru anakart modeli sayfasına gidin oradan indirin BIOS dosyasını ve öyle deneyin.

Bir diğer yöntem ise Gigabyte anakartlarda yapılıyor benim anakartımda Gigabyte oradan biliyorum. Windows üzerinden BIOS güncellemesi yapılabiliyor.

Gigabyte App Center uygulamasını indirin ve uygulama içinden BIOS adında 2 uygulama var bunları kurun ve daha sonra bu video ile devam edebilirsiniz.

KS

Ate Mayt Fruitful

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
cozdum. Benim gibi yapamayanlar arkadaslar icin cozumu belirtiyim.

1) @Bios programini gigabyte resmi sitesinden indiriyor ve kuruyoruz. APP centerdakinin versiyonu cok eski ve guncelleme yapmiyor.
2) Dogru marka model anakartimizi secip son surumu gigabyte resmi sayfasindan bilgisayarimiza indiriyoruz.
3) f40 srumunun altinda olan arkadaslar, ' EC/FW upgrade tool ' programini gigabyte resmi websitesinden indiriyoruz. Dosyanin icindeki 'ECFwUpdate' tiklayarak aciyoruz. Bu sirada bilgisayariniz siyah ekran olacak ve yeniden baslayacak.
4) Bu islemden sonra @bios programini acip 'Update From File' tiklayarak, kendi anakartimiz icin indirdigimiz son surumu ' browse' basarak seciyoruz. @Bios programi ' browse ' dediginizde indirdiginiz dosyayi gormeyebilir. Bunun icinde indirdiginiz dosyayi masaustunde acin ve icinden anakart modelinizin yazdigi dosyayi surukleyerek masaustune atin ve tekrar @Bios programindan 'browse' tiklayarak masaustune attiginiz dosyayi secin.
5) 2 kere Next tikladiktan sonra guncelleme baslayacaktir. Islem biraz uzun suruyor ve bilgisayar bu sirada donuyor.
6) Yukleme bittikten sonra @bios programinda sag altta goreceginiz ' reboot' tiklayin. Bilgisayariniz yeniden baslayacak ve islem tamam.

Gule gule kullanin

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,132
Bende GIGIABYTE kullanıyorum anakart olarak size söylediğim gibi App Center üzerinden Windows açıkken güncelleme yapıyorum basit kolay. Çözdüğünüze sevindim, başka sorularınız için foruma yine bekleriz.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar

Son mesajlar

Geri