Gigabyte Rtx 2060 (6 VRAM) Yüksek Sıcaklık

FatihKvk

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
Merhabalar Gigabyte model bir ekran kartına sahibim RTX 2060
oyunlarda (Dying Light 2 high , dlss performans modda bazen 78 bazen de 81 leri görüyor) Titanfall 2 144 fps o da aynı civarlarda 75-81 arası çoğu oyunda durum böyle 80 üstü derece canımı sıkıyor , itopya normal dedi normal ama iyi mi bilmiyorum , ve sistemim yeni 2-3 haftalık , anormal bir durum var mıdır sıcaklık düşürmek mümkün müdür?

furmark testinde ise 10-12 dakika boyunca 83 yukarısı görülmedi zaman zaman 82 ye düştü

kasa modelim:

özellikle 80-82 ye geldiğinde kasam çok gürültülü olmaya başlıyor yani aşırı olmasada hissediliyor.

boşta 49-50 derece

Ekli dosyalar

• resim_2022-05-29_195159079.png
    resim_2022-05-29_195159079.png
    308.2 KB · Görüntüleme: 53
Son düzenleme:

Atalayq

Sözü Geçen
Sözü Geçen
Tepki
419
Kartın gördüğü sıcaklıklar normal. Furmark testide aynı şeyi söylemiş. Kasanın sıcaklıkla doğrudan etkisi var. Ama kasa değişmeye değecek bir durum yok. Fanlarınız tam ve doğru montajlanmışsa böyle kullanmaya devam edin. Eğer bütçeniz varsa kasa değiştirebilirsiniz.

KS

FatihKvk

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
Kartımın başına bir zarar gelir mi? veya önerilen bir ayar var mıdır yapılması gereken

Atalayq

Sözü Geçen
Sözü Geçen
Tepki
419
Kartımın başına bir zarar gelir mi? veya önerilen bir ayar var mıdır yapılması gereken
Uzun kullanımda sıcaklıklarınız artar. Atıyorum 1-1.5 yıl sonra 7-8 derece daha sıcak çalışır o zaman garantiyi yollar macun yenilersiniz. Ekstra olarak ekran kartınızın ayarlarıyla oynamanıza gerek yok. Belki görüntü kalitesini düşürebilirsiniz .

KS

FatihKvk

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
tamamdır teşekkür ederim diğer arkadaşların bir yorumu var mıdır acaba merak ettim

Midplus

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
117
Havalar sıcak ve sanırım kasada pek iyi değil evet 75 80 normal kabul ediliyor ama benimde çok canımı sıkan dereceler. Kasamın güzelliği çok iyi ama bundan ödün vererek önünü çıkardım sizde öyle yapın fan alın 70 kere düşsün

KS

FatihKvk

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
temperi çıkarmak hoş değil toz birikimi falan olabilir odam çok toz tutmaya meyilli maalesef.

PurpleWebb

Sözü Geçen
Sözü Geçen
Tepki
446
Bütçeniz müsait olduğu zaman kasanızdaki PSU yu söküp PSU suz olarak satın ve üstüne ekleyerek hava akışı iyi mesh panel PSU suz güzel bir kasa alın. Kasadaki PSU güzel de kasa cacık. :)

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,133
Merhabalar Gigabyte model bir ekran kartına sahibim RTX 2060
oyunlarda (Dying Light 2 high , dlss performans modda bazen 78 bazen de 81 leri görüyor) Titanfall 2 144 fps o da aynı civarlarda 75-81 arası çoğu oyunda durum böyle 80 üstü derece canımı sıkıyor , itopya normal dedi normal ama iyi mi bilmiyorum , ve sistemim yeni 2-3 haftalık , anormal bir durum var mıdır sıcaklık düşürmek mümkün müdür?

furmark testinde ise 10-12 dakika boyunca 83 yukarısı görülmedi zaman zaman 82 ye düştü

kasa modelim:

özellikle 80-82 ye geldiğinde kasam çok gürültülü olmaya başlıyor yani aşırı olmasada hissediliyor.

boşta 49-50 derece
Bu sıcak aylarda biraz fazla ısınması yani boşta ve yükte sıcaklık değerlerinin bu kadar çıkması gayet normal. Benim sistem de ortalama 10 derece ekledi havalar ısınınca. Bir problem yok yani özetle. Kasanızda yarı mesh bir kasa çok büyük bir hava akışı sorunu yok ama size tavsiyem bütçeniz varsa önde 20cm(200mm) fan olan kasalardan seçin ve MESH yapı olsun tamamen.
Bütçeniz müsait olduğu zaman kasanızdaki PSU yu söküp PSU suz olarak satın ve üstüne ekleyerek hava akışı iyi mesh panel PSU suz güzel bir kasa alın. Kasadaki PSU güzel de kasa cacık. :)
Aslında PSU 'da cacık sayılır. Corsair markasının VS serisi en dandik serilerden birisi PSU alanında. Çok çok iyi değil yani ama iş görüyor ona lafım yok.

PurpleWebb

Sözü Geçen
Sözü Geçen
Tepki
446
Bu sıcak aylarda biraz fazla ısınması yani boşta ve yükte sıcaklık değerlerinin bu kadar çıkması gayet normal. Benim sistem de ortalama 10 derece ekledi havalar ısınınca. Bir problem yok yani özetle. Kasanızda yarı mesh bir kasa çok büyük bir hava akışı sorunu yok ama size tavsiyem bütçeniz varsa önde 20cm(200mm) fan olan kasalardan seçin ve MESH yapı olsun tamamen.

Aslında PSU 'da cacık sayılır. Corsair markasının VS serisi en dandik serilerden birisi PSU alanında. Çok çok iyi değil yani ama iş görüyor ona lafım yok.
Dediğinize katılıyorum ama iş gördüğü için tekrardan PSU ya masraf etmesin diye dedim. Ha ilerde bütçesi daha fazla olur o zaman kasayı psu ile birlikte satıp üstüne ekleyerek daha kaliteli kasa+psu alabilir tabikide hocam.

Ben kasının önemini en çok şu tecrübeden anladım.

Arkadaşta Rampage Hero muydu neydi modelini hatırlamıyorum bir kasa var. Önünde dikdörtgen şekilde bir mesh yapıda vardı. Ama fanlar o kadar leşki fanlar hava üflemiyor. Neyse. Bu arkadaş Rtx 3060 Ti aldı bendekinin aynısı Asus Tuf. Çocuk kasaya taktı ekran kartını, kart yanıyor cayır cayır. Aynı kart bendede var, oyunlarda stres testinde falan 60 dereceyi geçmiyor çocukta 80-85 seviyeleri görüyordu daha sıfır kart. (Bende Aerocool Ore Saturn kasa vardı önü full mesh kasa fanlarıda cayır cayır hava üflüyor.)

Neyse dedim ki buna bi yandaki temperli camı çıkar bakalım ne oluyor diye camı çıkardığı gibi karttaki sıcaklık ta düşmeye başladı benim değerlere yakın değerler almaya başladı.

Bir gün evine kasaya bakmaya gittim, elimi fanların arkasına koydum baktım fanlar dönüyor ama boşa dönüyor hava sirkülasyonu yok fanların. Cacık yani. Cam açık şekilde kullanıyor kasayı. Değiştir dedim ama artık maddi durumu müsait değil ki değiştirmedi kasayı. Bu da böyle bir tecrübemizdi işte. :)

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,133
Bir önem sıralaması yapılsa PSU sistemin kalbi olduğundan 1. sıraya yerleşir ve sonra hava akışı yani sıcaklık durumundan dolayı kasa 2. sırayı alır. Bu 2 bileşen sistem toplarken en çok dikkat edilmesi gereken 2 unsur. Diğerleri bütçeye göre değişir ama önce ekran kartı sonra ona yaverlik edecek bir işlemci ve sonra RAM ki mutlaka günümüzde 16GB ve 8+8 veya 4+4+4+4 bir bellek kiti gerekiyor ve sonra mutlaka boyutu düşük bile olsa Windows için SSD şart sisteme. En son bu bütün bileşenlere yeterli gelecek bir anakart ki olabildiğince dolu olması ilerleyen zamanlarda sorun yaşamamak için önemli.

KS

FatihKvk

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
Kasa değiştirirsem garanti dışına çıkar sanırım bilgisayarım hazır sistem

BatuhanKLC

Sözü Geçen
Sözü Geçen
Tepki
757
Ekran kartı sıcaklıkları normal , Gigabyte bu seri kartların hepsi sıcak çalışıyor , kasa hava akışın da iyi değil sonuç bu oluyor. Dert edecek birşey yok . İmkan olunca mesh kasaya geçmen gerektiğini arkadaşlar da söylemiş zaten.

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar

Son mesajlar

Geri