Rehber Gigabyte Yeni Gelen Bios Güncellemesinde Secure Boot Çalışmıyor!

MevsimsizKar

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
2
Öncelikle herkese merhaba. Gigabyte B550 Gaming X V2 adlı anakartıma yeni gelen FFA kodlu BIOS güncellemesini indirip yükledim. BIOS da kendimce yapmış olduğum ayarları yaptıktan sonra Secure Boot'u açmak istedim.

Tam olarak 2 saat uğraş verdim fakat hiçbir şekilde açamadım. Secure Boot ekranında System mode setup yazıyor ve bunu hiçbir şekilde user olarak ayarlayamadım.

User mode yapmak istediğimde (secure variable Update is locked down try again after System reboot) hatası aldım. İnternetten türlü türlü videolar izledim türlü türlü makaleler okudum fakat her şey bir önce ki sürümümde yaptığım işlemlerle birebir aynıydı kısacası hata benle ilgili değildi. Ya anakartım ile ilgili bir problemim vardı ya da BIOS sorunluydu ki verdiği uyarıdan az çok anlayıp kullandığım eski sürüme geri döndüm. Geri dönmem sonucunda sorunsuz bir şekilde Secure Boot açıldı.

Geçecek olan arkadaşlara bilgilendirme olsun diye konu açmak istedim. Tek çözümü eski sürüme geçiş yapmaktır bilginize. Yeni gelecek sürümlerde çözülür mü bilmiyorum veyahut Gigabyte kasıtlı mı yaptı farkında mı değil mi onu da bilmiyorum zaman gösterir.

Son düzenleme:

Mertay

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
948
Hocam çok teşekkür ederim böyle bir rehber paylaştığınız için geçen hafta başımıza gelmişti işyerinde sorunu çözdük ama nasıl çözdük hatırlamıyorum. Kaydettim mutlaka başımıza gelir :)

KS

MevsimsizKar

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
2
FFA kodlu sürüm aynı kod yazısı ile düzenlenip tekrardan yayınlandı. Bu sefer tekrar yükleyip denememde sorunsuz bir şekilde Secure Boot'u açabildim bilginize. Konu çözüldü olarak kilitlenebilir.

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar

Son mesajlar

Geri