Gtx 1070 Fan tıkırtısı

Yavuz Selim Bilgin

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
Merhabalar, elimde Galax GTX 1070 Çift fanlı sanırım EX modeli bulunuyor. Ekran kartının ikinci fanı yükte iken takır takır ötüyor ve çok rahatsız ediyor 83 dereceyi de görmeye başladı. Çözüm önerileriniz var mı? fanı mı değiştirmeliyim internet üzerinden bulamadım aynı model için fan ne yapabilirim yardımlarınız için teşekkürler. 

Ekran kartım bu 

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,133
Fan bulamadım kartın biraz özel bir sınıfta olduğundan marka ve model olarak fan bulmanız zor olacaktır. Size birkaç tavsiyem var. Fan kırılmadıysa ki çatlamış vs. olabilir bakın bu durum yoksa şunlardan ses yapar fan. İlk olarak toz fan yatağına ve yapraklarına yada soğutucu bloğuna fazlaca bulaşmışsa bu ses yapmasına neden olur. Size tavsiyem kartı en ince ayrıntısına kadar sökün fanları çıkartın yataklarından ve tozlarını alın. Ayrıca fanların yataklarını kontrol edin yağ azalmış olabilir ki buda ses yapmasına sebep olur ve dönmesini zorlaştırır. Ayrıca kartın macununu iyi bir macun ile yenileyin.

KS

Yavuz Selim Bilgin

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
ugur.gozaydin' Alıntı:
Fan bulamadım kartın biraz özel bir sınıfta olduğundan marka ve model olarak fan bulmanız zor olacaktır. Size birkaç tavsiyem var. Fan kırılmadıysa ki çatlamış vs. olabilir bakın bu durum yoksa şunlardan ses yapar fan. İlk olarak toz fan yatağına ve yapraklarına yada soğutucu bloğuna fazlaca bulaşmışsa bu ses yapmasına neden olur. Size tavsiyem kartı en ince ayrıntısına kadar sökün fanları çıkartın yataklarından ve tozlarını alın. Ayrıca fanların yataklarını kontrol edin yağ azalmış olabilir ki buda ses yapmasına sebep olur ve dönmesini zorlaştırır. Ayrıca kartın macununu iyi bir macun ile yenileyin.

Uğraştığınız için teşekkür ederim bende bulamıyorum fanı dediğiniz gibi yapacağım artık bugün termal ped ve macun siparişi verdim umarım bi sıkıntı çıkarmadan halledebilirim.

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,133
İşe yaramaz ise kartın 2. elden bozuk halini aratın. Arızalı kartlarda satılıyor alıp fanları değiştirebilirsiniz.

KS

Yavuz Selim Bilgin

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
ugur.gozaydin' Alıntı:
İşe yaramaz ise kartın 2. elden bozuk halini aratın. Arızalı kartlarda satılıyor alıp fanları değiştirebilirsiniz.

Onu araştırdım ama yok ya Türkiyede sanırım bu kart az adette var bir kaç tane var onlarda çalışır durumda zaten. Size şunu sorayım bir de zahmet olmazsa şöyle bir fan buldum aliexpress'de benim kartın aynısı gibi ama renkler falan farklı armor çok benziyor bunun uyma ihtimali var mıdır almalı mıyım?

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,133
Fanların boyları olur. Sizin kartın fanları kaç mm bulamadım. Bu aliexpress sitesindeki fan 95mm fanlar sizinki aynı olmayabilir. Hadi diyelim aynı montaj noktaları uymayabilir. Resimlere biraz baktım montaj yuvaları aynı görünüyor ama uymayabilir. Size tavsiyem aliexpress sitesindeki satıcıya bir sorun sizin karta uyar mı öğrenin. Gerçi ürünü satmak için uyar diyebilir satıcı ama en azından bir fikriniz olur.

KS

Yavuz Selim Bilgin

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
ugur.gozaydin' Alıntı:
Fanların boyları olur. Sizin kartın fanları kaç mm bulamadım. Bu aliexpress sitesindeki fan 95mm fanlar sizinki aynı olmayabilir. Hadi diyelim aynı montaj noktaları uymayabilir. Resimlere biraz baktım montaj yuvaları aynı görünüyor ama uymayabilir. Size tavsiyem aliexpress sitesindeki satıcıya bir sorun sizin karta uyar mı öğrenin. Gerçi ürünü satmak için uyar diyebilir satıcı ama en azından bir fikriniz olur.

bakın bu linkte aşşağıya doğru inince 100mm yazıyor ama doğru mudur bilemedim açıkcası

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,133
Hayır, fanın montaj kısmını resimlerden kontrol edin. 4 adet vida deliğine sahip fan altında |---| bu görselde bir metal çubuk var fanı montajlayan. Yani sadece bu dizaynda bir fan olabilir ki bu dizaynda olsa bile her fan olmayabilir.

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar

Son mesajlar

Geri