GTX 1650 Mobile No Load & POWER Limit Throthle

Doğukan Acar

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
Merhaba aziz hocalar, bir kaç gün önce eski laptopumu emekli edip yenisine geçiş yaptım fakat bir sorun yaşıyorum, 

ekteki resimde de görebileceğiniz gibi FPS 40 olmasına rağmen kart kendini "no load" limitine atıyor. Kartın %50 si bile kullanılmıyor.
Ayarları düşürdüğümde de aynı tam çıldırmalık yani. Bazı yerlerde daha da çok düşüyor FPS, ayarları yükseltiyorum aynı FPS düşürüyorum yine aynı FPS.

* Herşey güncel. (eski sürüm sürücü yazılımlarınıda denedim aynı. bios zaten güncel geldi)
* NVIDIA panelindeki bütün ayarları denedim, windowsdan oyun moduymuş güç kontrolüymüş güç profiliymiş hepsi zibilyon defa değiştirip denedim.
* HPET'i bile kapattım fayda etmedi.

Bir kaç senaryo:
Rust: Bazen %99 GPU kullanımı bazen ise %50 kullanım ve 50 FPS (ayarlara bakmaksızın böyle. en düşük ayarda bile. en düşük ayarda gpu kullanımı %15 20 lere kadar düşürüyor. inadına o fpsi vermiyor bana :D
BF 5: Bazen %99 ve 70 80 FPS (ultra ayarlarda, ölçeklendirme %100), bazen ise aynı çile: 50 fps ama kullanım %80
GTA 5: %80 kullanım üstünü görmedim. Yüksek ayarlar, 2k çözünürlük FPS 35 e kadar düşüyor ama kart kullanımı %50. 

Tek şüphem bir şekilde windows yüzünden olması bu limitlemenin. Yarın zaten muhtemelen windows 10 2017 final sürümüne geçicem. En stabil windows 10 sürümü bence. Hiç sıkıntı yaşatmadı bana eski laptopumda.

Sistem bilgileri:
Asus FX505-DT BQ501
Ryzen 5 3550H
Nvidia GTX 1650 Mobile
16 GB RAM (dual channel, 2. slotu kendim taktım. 1. slottaki ram türkiyede satışta yoktu)
Aklınıza gelebilecek bütün herşey güncel. Eski nvidia driverlarıda denedim aynı, herşeyi asusun sitesinden kurdum yine aynı. Asusa sordum ordaki karıda güncellemeleri kontrol edin dedi kafayı yedim.

VBIOS problemi olma ihtimalide var kartın boost clock'ı 1650 ama genelde yük altında 1850-1900 lerde takılıyor. GPU kullanımıda max %80 oluyor böyle durumlarda, bazen ise 1650 boost clock ve %99 GPU kullanımı oluyor. Oda nadiren nedendir anlamadım.

Splash

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
Dostum bendede aynı sorun var ekran kartının yüzde 2 sini killaniyor cod warzone bir türlü duzeltemedim bir çözüm bulabildinmi

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,132
Ekran kartının yani NVIDIA kartının devreye girdiğinden emin olun. NVIDIA denetim masasında 3D ayarlarının yönetilmesi sekmesinde tercih edilen grafik türünü NVIDIA seçin.

Chipset : sürücünüzü indirip kurun.

Cihazı Denetim Masası\Donanım ve Ses\Güç Seçenekleri kısmından Yüksek Performans ayarına alın ve Plan ayarlarını değiştir deyip Gelişmiş güç ayarlarını değiştir deyin. Açılan pencerede İşlemci güç yönetimi kısmından En düşük ve En yüksek ayarı %100 ve Sistem soğutma ilkesi ayarının Etkin oldunğundan emin olun.  PCI Express ayarı altında Bağlantı durumu güç yönetimi ayarının Kapılı olduğundan emin olun. Ayar değiştirdiyseniz Uygula/Tamam deyip pencereyi kapatın.

Yine Denetim Masası\Donanım ve Ses\Güç Seçenekleri bu sekmeden sol menüyü kullanarak Güç düğmesinin yapacaklarını seçin deyin ve açılan pencerede Şuan da kullanılmayan ayarları değiştir deyin ve aşağıdan Hızlı başlatmayı aç kutusunun işaretini kaldırın ve en aşağıda Değişiklikleri kaydet deyin.

Windows ayarları / Gizilik sekmesinden Arka plan uygulamaları ayarını kapatın.

Windows ayarları / Oyun sekmesindeki her ayarı kapatın.

XBox DVR ayarını tamamen kapatın. Bunun adımları aşağıda.
  1. Başlat menüsüne regedit yazın ve kayıt defterini açın.
  2. HKEY_CURRENT_USER\System\GameConfigStore bu konumuna gidin ve GameDVR_Enabled ayarına çift tıklayıp Onaltılık değerini 0 yapın.
  3. Daha sonra HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Policies\Microsoft\Windows\ bu konumuna gidin ve bu konumda orta kısıma yada son Windows adına sağ tıklayıp yeni deyip Anahtar oluşturun ve adını GameDVR yapın.
  4. Bu konumda Windows adı altında GameDVR adında bir anahtar oluşacak bu anahtara tıklayıp yine orta kısıma yada GameDVR anahtarına sağ tıklayıp yeni deyip AllowGameDVR adında DWORD 32bit girdisi oluşturun ve bu oluşan değere çift tıklayıp Onaltılık değerini 0 yapın.
  5. Tüm bu işlemlerden sonra sistemi yeniden başlatın.

Tüm bunlar hiçbir işe yaramaz ise ASUS Desteğe başvurun. 

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar

Son mesajlar

Geri