Guild (ModartPC) Toplama Hazır Bilgisayar (28 Haziran 2022)

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,131
@ugur.gozaydin İyi günler hocam. Bir baktım bugün piyasaya ama herhalde hala yok stoklarda kartlar.
Ay sonu gelir stoklar genelde ama 2 şey var. Birincisi AMD 6000 serisinde ciddi fiyat artışı oldu. İkincisi fiyatlar ve stoklar bayram için midir nedir ilmiyorum ama değişmiyor. 1-2 gün daha bekleyin eğer stoklar hala yoksa olan piyasa bileşenlerinden bir şeyler toparlarız.

KS

svartaljofurr

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
4
Ay sonu gelir stoklar genelde ama 2 şey var. Birincisi AMD 6000 serisinde ciddi fiyat artışı oldu. İkincisi fiyatlar ve stoklar bayram için midir nedir ilmiyorum ama değişmiyor. 1-2 gün daha bekleyin eğer stoklar hala yoksa olan piyasa bileşenlerinden bir şeyler toparlarız.
anladım sorun değil. Ay sonu da bekleyebilirim. Bir de konu açmıştım bugün elimdeki laptopu satmak istiyorum bunun için ne fiyat biçmeliyim diye ama kaldırıldı yasak mı bu ?

KS

svartaljofurr

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
4
@ugur.gozaydin Hocam iyi akşamlar yeniden selamlar. 30k bütçe ile şimdi almak mantıklı olur mu piyasa nasıl yoksa beklemede mi kalayım? 1080p 60 hz bi monitörüm var şuan elimde bu bütçeye bunu katmayayım diyorum sistem güçlü olsun diye. Sisteme sıkıntı çıkartır mı bu emaneten kullansam?

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,131
1080p bir monitör için birde 60Hz özelliğinde 30K bütçeye sistem kurulmaz. 10K bütçeye RX 6500 XT/3050/1660 Serisi/2060 kartlarında oluşan 10-15K bütçelere sistemler alabilirsiniz. Bu bütçeye bir sistem kuruluyorsa QHD minimum 120Hz monitör şart.

Bekleyip beklememek konusunda da şurada çok kalmadı Ryzen 7000 ve RTX 4000 ailesine beklenebilir ama bütçeniz yetersiz gelebilir bilgisini başta vereyim. Birde Dolar mevzusu var o apayrı bir dünya.

KS

svartaljofurr

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
4
1080p bir monitör için birde 60Hz özelliğinde 30K bütçeye sistem kurulmaz. 10K bütçeye RX 6500 XT/3050/1660 Serisi/2060 kartlarında oluşan 10-15K bütçelere sistemler alabilirsiniz. Bu bütçeye bir sistem kuruluyorsa QHD minimum 120Hz monitör şart.

Bekleyip beklememek konusunda da şurada çok kalmadı Ryzen 7000 ve RTX 4000 ailesine beklenebilir ama bütçeniz yetersiz gelebilir bilgisini başta vereyim. Birde Dolar mevzusu var o apayrı bir dünya.
yok yani 1080 p için kurmayı düşünmüyorum zaten. Sadece emaneten gibi hani. Sistemi aldıktan sonra belki 1.5 2 ay sonra monitörde alacağım. Tam anlatamadım onu galiba.

KS

svartaljofurr

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
4

30 k bütçeyle 7000 4000 serileri sanki yetmez gibi ama bilemiyorum fiyatları ne olur. Bu seriler çıktığında eski modellerde fiyat düşüşü olur mu?

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,131
yok yani 1080 p için kurmayı düşünmüyorum zaten. Sadece emaneten gibi hani. Sistemi aldıktan sonra belki 1.5 2 ay sonra monitörde alacağım. Tam anlatamadım onu galiba.
%99 darboğaz yersiniz ama idare edilir.
30 k bütçeyle 7000 4000 serileri sanki yetmez gibi ama bilemiyorum fiyatları ne olur. Bu seriler çıktığında eski modellerde fiyat düşüşü olur mu?
Hiç bilemiyorum vallahi. RTX 3000 ailesi çıktığında 2000 serisi içinde aynı şeyleri düşünmüştük mining ve salgın patlak verdi. Fiyatlar ucuz olmayacaktır. AMD DDR4 anakartlara INTEL 12. nesil gibi destek verirse 30K bütçeye 7000 serisinden sistem kurulur ama çok ucu ucuna yetebilir bütçe emin değilim ezbere konuşmayayım. Tahmin sadece. Ancak bence 7000 serisi CPU ve 4000 serisi GPU alacaksanız beklemeyi düşünüyorsanız 40K bütçe olması şart bence.

KS

svartaljofurr

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
4
%99 darboğaz yersiniz ama idare edilir.

Hiç bilemiyorum vallahi. RTX 3000 ailesi çıktığında 2000 serisi içinde aynı şeyleri düşünmüştük mining ve salgın patlak verdi. Fiyatlar ucuz olmayacaktır. AMD DDR4 anakartlara INTEL 12. nesil gibi destek verirse 30K bütçeye 7000 serisinden sistem kurulur ama çok ucu ucuna yetebilir bütçe emin değilim ezbere konuşmayayım. Tahmin sadece. Ancak bence 7000 serisi CPU ve 4000 serisi GPU alacaksanız beklemeyi düşünüyorsanız 40K bütçe olması şart bence.
anladım hocam o zaman şöyle diyim ben size 35k ya ayarlamaya çalışayım zaten tek tek alacağımız için herhalde taksitlerden de faydalanmaya çalışacağım. Dediğiniz gibi TR nin durumu bellli bende hiç sanmıyorum fiyatların daha ucuzlayacağını.

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,131
35K beklemeye yetecektir. Belki dolar yukarıya çok oynamazsa beklediğimiz gibi 4000 ailesi ve 7000 serisi yüksek fiyattan gelebilir ama bir ihtimal tam tersi alt modeller ucuzlar. Tabi bu sadece hayal olabilir ama son zamanlarda RTX 3000 ailesindeki bu dolar kuruna rağmen tuhaf indirimler olduğunu görmüşsünüzdür. Özellikle RTX 3070 ve üzerinde. RTX 3080 Ti 20K civarlarından ve 3080 modeli 15K sınırlarından satıldı geçtiğimiz haftalarda. 4000 ailesi için stok eritiyorlar büyük ihtimalle.

KS

svartaljofurr

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
4
35K beklemeye yetecektir. Belki dolar yukarıya çok oynamazsa beklediğimiz gibi 4000 ailesi ve 7000 serisi yüksek fiyattan gelebilir ama bir ihtimal tam tersi alt modeller ucuzlar. Tabi bu sadece hayal olabilir ama son zamanlarda RTX 3000 ailesindeki bu dolar kuruna rağmen tuhaf indirimler olduğunu görmüşsünüzdür. Özellikle RTX 3070 ve üzerinde. RTX 3080 Ti 20K civarlarından ve 3080 modeli 15K sınırlarından satıldı geçtiğimiz haftalarda. 4000 ailesi için stok eritiyorlar büyük ihtimalle.
Anladım bunu ama içine monitör dahil olarak demiştim yine 7k 4k serisini kurtarır mı ?

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,131
Anladım bunu ama içine monitör dahil olarak demiştim yine 7k 4k serisini kurtarır mı ?
Monitör dahilse bilemiyorum sadece tahmini konuşuyoruz sonuçta ama %80 ihtimalle 35K bütçeye monitör dahil RTX 4000/ AMD 7000 serisi sistem en azından ilk aşamalarda kurulamayabilir. Olurda beni yanıltırsa, yanılmayı seve seve kabullenirim. :)

KS

svartaljofurr

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
4
Monitör dahilse bilemiyorum sadece tahmini konuşuyoruz sonuçta ama %80 ihtimalle 35K bütçeye monitör dahil RTX 4000/ AMD 7000 serisi sistem en azından ilk aşamalarda kurulamayabilir. Olurda beni yanıltırsa, yanılmayı seve seve kabullenirim. :)
Keşke yanıltsa ama hiç umudum yok hocam ya. O zaman siz müsaitseniz 35'e içinde monitör de dahil olacak şekilde bir öneri alabilir miyim?

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,131
Müsait olunca bakarım.

Özel istekleriniz varsa belirtin. INTEL veya AMD işlemci yada AMD veya NVIDIA ekran kartı, beyaz yada siyah tema, büyük veya mini sistem yada şu kadar ekstra depolama gibi gibi şeylerden bahsediyorum.

NOT : İtopya firmasında ki Gigabyte G27Q 144Hz 1ms QHD IPS panel monitörü üzerinden sistemi kuracağım bilginiz olsun. Monitör şuan 4.899 TL fiyat satılıyor. 30K bütçe sistem için kalıyor.

KS

svartaljofurr

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
4
Müsait olunca bakarım.

Özel istekleriniz varsa belirtin. INTEL veya AMD işlemci yada AMD veya NVIDIA ekran kartı, beyaz yada siyah tema, büyük veya mini sistem yada şu kadar ekstra depolama gibi gibi şeylerden bahsediyorum.

NOT : İtopya firmasında ki Gigabyte G27Q 144Hz 1ms QHD IPS panel monitörü üzerinden sistemi kuracağım bilginiz olsun. Monitör şuan 4.899 TL fiyat satılıyor. 30K bütçe sistem için kalıyor.
Monitörün seyir keyfinin güzel olmasını istiyorum sonucta single player oyunları full ayarlarda oynamayı düşünüyorum bu sistemle. Onun dışında amd ya da intel olsun diye bir kaidem yok sizin önereceğiniz oyunlarda bana daha iyi performans verecek olanı seçmek isterim. Mini sistemler pek hoşuma gitmiyor. Renk seçeneği için beyaz daha bi karizma bence ama fiyatta bir fark oluyor mu rengi beyaz olursa ? Bir de kiri falan tutar mı o da aklıma takıldı. Depolama olarak genelde şimdiye şimdiye kadar 1tb işimi gördü hep. Windows için bi ssd oyunlar için hdd alsam mı mantıklı olur yoksa 1tb ssd mi daha mantıklı olur ?

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,131
G27Q monitör olarak sizi tatmin eder. Eğer kavis olsun derseniz buda tatmin eder.

Renk seçeneği olarak genelde piyasa siyah ağırlıklı ama beyaz renk bileşenlerde bolca bulunuyor ve fiyat farkı çok yok. Siyah ve beyaz seçenekli alternatifler sunarım bütçenize göre karar verirsiniz o halde.

Beyaz renk siyah kadar kir tutar ama üzerine kalıcı bir leke olursa siyah kasada belli olmaz ama beyaz kasada haliyle göze çarpacaktır.

Bu bütçeye HDD disk önermem genelde eğer aşırı depolama ihtiyacınız yoksa. Hem gereksiz ekstra ses hem de yavaşlık çekilmez bu bütçedeki bir sistemde. 1TB M.2 veya SATA SSD iş görür.

Müsait bir zamanda bu kriterlere göre öneri yaparım ama monitörleri paranız varsa kaçırmayın ki sonrasında monitör için ayrıca uğraşmayalım.

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar

Son mesajlar

Geri