Soru Hafif Hastayım Oruç Tutmak Farz Mı?

infirmum

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
2
Hafif hastayım oruç tutmak farz mı? Normalde hastayken zorunlu değil fakat çok hasta değilim hafif burnum falan akıyor sadece.

Syqex

Moderatör
Moderatör
Tepki
5,167
Burun akması orucu etkilemez bence. Bende öyle hastayım ama tutuyorum. Daha büyük bir hastalık olsa tutmayabilirdiniz ama yine de kesin konuşmuş olmayayım. Bu benim fikrim.

Greewe_Greew

Ekipman Uzmanı
Ekipman Uzmanı
Tepki
2,967
Eğer zorlanıyorsa sıkıntı olmaz tutmakta bence ama ben tam bilmiyorum diyanetin sitesine bakmak lazım

POLAT ALEMDAR_

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
325
Hafif hastayım oruç tutmak farz mı? Normalde hastayken zorunlu değil fakat çok hasta değilim hafif burnum falan akıyor sadece.
Şimdi burada herkes bir fetva verir fetvacılar gelmeden cevabını vereyim evet farz. Ağır hastalığın olmadığı sürece sıkıntı yok. Şu kişilerde oruç mübah olur ve kazaya bırakılır
1-Hastalar
2-Seferiler(105km geçip 15günden az kalırsa)
3-Gebeler(kendine ve çocuğa zarar gelecekse)
4-Çok fazla açlık ve susuzluk(ölme derecesinde)
5-Yaşlılık
6-Tehdit edilenler(orucunu bozmaması halinde zarar verilecek kimse)

Qlay

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
107
Şimdi burada herkes bir fetva verir fetvacılar gelmeden cevabını vereyim evet farz. Ağır hastalığın olmadığı sürece sıkıntı yok. Şu kişilerde oruç mübah olur ve kazaya bırakılır
1-Hastalar
5-Yaşlılık
2- yanlış olmuş > 90 km olucak orası ☺️

omerlutfiulker

Sözü Geçen
Sözü Geçen
Tepki
375
Evet farz. Bir manisi yok burnunun akmasının

1-Hastalar
5-Yaşlılık
Hastalar icerisine bu kardeşimiz girmiyor burnunun akması hastalık sayılmaz. Boğazım şiş ve balgam atıyorum ama tutuyorum bende mesela. Hastalıktan kasıt burada daha kötü hastalalar ve yatalak hastalar diyebiliriz bir nevi

Berking

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
312
İçinizden hasta olan veya yolculukta bulunan, tutamadığı günler sayısınca diğer günlerde tutar. Oruca dayanamayanlar, bir düşkünü doyuracak kadar fidye verir.

POLAT ALEMDAR_

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
325
İçinizden hasta olan veya yolculukta bulunan, tutamadığı günler sayısınca diğer günlerde tutar. Oruca dayanamayanlar, bir düşkünü doyuracak kadar fidye verir.
bilader buradaki hastalık burun akıntısı,soğuk algınlığı değil.

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar

Son mesajlar

Geri