HDD Takıca Görüntü Gelmiyor!

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Erdem KaraKuş

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
Selamlar dostlar,

HDD'yi çıkarınca anakart görüntü veriyor, BIOS'a girebiliyorum mesela ama HDD takınca ekrana hiç görüntü gelmiyor. Fan dönüyor, ışıklar da yanıyor, görüntü yok. Farklı HDD'ler denedim sonuç aynı. HDD'ler sıkıntısız çalışıyor: Onları da ayrı ayrı denedim ama kendi anakartıma takınca görüntü yok.

Ne yapmam gerekiyor? Sorun ne olabilir? Yardımcı olur musunuz? Casper marka laptop.

Moderatörün son düzenlenenleri:

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,131
Sorunu tam anlamak için soruyorum HDD takılı olduğu zaman Monitör No Signal gibi bir uyarımı veriyor yoksa Siyah Ekran ile mi karşılaşıyorsun ve bu sistem genellinde mi yoksa sadece BIOS ekranı içinmi böyle.

KS

Erdem KaraKuş

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
ekran da direk sinyal yok yazıyor fan filan calısıyor ama ekran vermıyor genel olarak hani biosa filan girme sansım sıfır ama hdd cıkarınca görüntü geliyor bıosa girebiliyorm

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,131
Anladım bahsettiğin sorunun sebebi çok fazla neden olabilir ama en temel olarak HDD BIOS sırası karışmış olabilir. Deneyerek çözmeye çalışalım. Öncelikle BIOS ayarını Varsayılana çek ve sonrasında BOOT menüsünde HDD yi en başa al ve Fast BOOT seçeneğini DISABLE yap kaydet ve çık. Sorun devam ederse bildir.

KS

Erdem KaraKuş

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
HDD en basta suan ama Fast BOOT secenegini bulamadım.

boot menüsünde direk

1-ATA HDD:
2-USB HDD:
3USB CD: 

SEKLİNDE DEVAM EDİYOR FAST BOOT SECENEGİ YOK  :(

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,131
Erdem KaraKuş' Alıntı:
HDD en basta suan ama Fast BOOT secenegini bulamadım.

boot menüsünde direk

1-ATA HDD:
2-USB HDD:
3USB CD: 

SEKLİNDE DEVAM EDİYOR FAST BOOT SECENEGİ YOK  :(

ATA HDD yazan ve USB HDD yazan hangisinde Windows kurulu ise sadece onu bırak diğerlerine DISABLE seç ve Fast BOOT seçeneği için bazı BIOS 'lar farklı bir kaç ayarda yapıyor o yüzden bazı sorunlar olabilir. Şimdilik Onu bırak. UEFI BIOS kullanıyorsun dimi bu eski BIOS lardan değil.

KS

Erdem KaraKuş

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0

evet UEFI . suan ne flas bellek ne hdd takılı yanı windows yok hdd taktıgım zaman biosa giremiyorm

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,131
Erdem KaraKuş' Alıntı:

evet UEFI . suan ne flas bellek ne hdd takılı yanı windows yok hdd taktıgım zaman biosa giremiyorm

Bir dk. Windows kurulu halde değil ve format işlemini gerçekleştireceksin ama HDD takılı olduğu zaman Ekran gidiyor. Eğer doğru anladı isem şöyle yap HDD 'ni başka bir PC 'ye tak ve Windows açılınca başlata " Sabit disk bölümleri oluştur ve biçimlendir " yaz ve gir. Açılan pencerede altta bulunan renkli baraların olduğu bölümde HDD 'ni bul ve renkli bara sağ tıkla "Biçimlendir" de ve sonrasında tekrar sağ tıkla "Birimi Sil" ve sonra tekrar sağ tıkla "Yeni Birim Oluştur" de ileri ileri bu bölüm sürekli öyle. Daha sonra renkli barın yanında "Disk" numaraları yazar oraya bak ve mesala burada "Disk 2" yazıyor altında bir yazı yazar   resimde olduğu gibi orada UEFI biçim bir Windows için "Dinamik" yazması gerek eğer başka bir biçim yazıyor ise sağ tıkla ve "Dinamik Diske Dönüştür" de ve PC 'yi kapat. HDD 'ni kendi PC 'ne tak ve dene. Sonucu bildir. Önemli bu işlemler HDD 'nin içerisinde hiçbir veri bırakmaz önemli bir verin varsa yedek al.

KS

Erdem KaraKuş

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
aynn problem tam olarak o. bu işlemleri hdd kutusu yardımıyla yapsam olur mu ?

KS

Erdem KaraKuş

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
dinamik diske dönüştür dedikten sonra bu uyarıyı alıyorm (bu işlem nesne tarafından desteklenmiyor.)

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,131
Erdem KaraKuş' Alıntı:
dinamik diske dönüştür dedikten sonra bu uyarıyı alıyorm  (bu işlem nesne tarafından  desteklenmiyor.)

Tamam ö.değil UEFI format esnasında bu işlem otomatik olucaktır. Eğer HDD üzerinde bir sorun yoksa.

KS

Erdem KaraKuş

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
hdd baska pc de denedim windows acıyor suanda tasınabilir içinde dosyalarıda acıyor .yanı sorun oldugunu dusunmuyorm .. suan tekrar denedim cok acayıp ya hdd takınca 10 15 sn sonra anakart kapanıyor elektiriği kesiyor hdd cıkarınca yıne aynı devam ediyor görüntü geliyor biosa giriyor ne oldugu nu cözemedim dün gece sabaha karsı 6 ya kdr bununla ugrastım aklım almıyor ne derdi var bunun

power a basıyorm sınyal yok yazısı gidiyor ekran geliyor gibi yapıyor tak kesiliyor

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,131
Erdem KaraKuş' Alıntı:
hdd baska pc de denedim windows acıyor suanda tasınabilir içinde dosyalarıda acıyor .yanı sorun oldugunu dusunmuyorm .. suan tekrar denedim cok acayıp ya hdd takınca 10 15 sn sonra anakart kapanıyor elektiriği kesiyor hdd cıkarınca yıne aynı devam ediyor görüntü geliyor biosa giriyor ne oldugu nu cözemedim dün gece sabaha karsı 6 ya kdr bununla ugrastım aklım almıyor ne derdi var bunun

power a basıyorm sınyal yok yazısı gidiyor ekran geliyor gibi yapıyor tak kesiliyor

HDD 'yi sıfırladın az önce yani ilk alındığı gibi hale geldi eğer bağlanıtlarda bir hata yapmadı isen 2 sorun olabilir HDD bozulmuş olabilir ama bu yedek disk olarak çalışmayacağı anlamına gelmiyor çünki başka bir PC de çalıştırdın. Diğer bir sorun ise anakart bağlantısını yaptığın yerde bir sorun olabilir. Şunları bir dene başka Anakart sorunulumu ona bakmak için başka bir HDD bağla ve dene eğer çalışırsa sorun HDD kaynaklı demektir. HDD Tune ile tarama yapıp disk hataları varmı öğren   linkten videolara bir göz at nasıl kullanıcağın hakkında bilgi alabilirsin.

KS

Erdem KaraKuş

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
ben diger bilgisayarın hdd bunda deneyeyem bide bu hdd diğer bilgisayardan farmat atmayı ona göre yine yazarım kardesm foruma cok saol sabahtan belli yordum seni

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,131
Erdem KaraKuş' Alıntı:
ben diger bilgisayarın hdd bunda deneyeyem bide bu hdd diğer bilgisayardan farmat atmayı ona göre yine yazarım kardesm foruma cok saol sabahtan belli yordum seni

Yorma filan yok zaten bunun için buradayım şöyle birşey deneyebilirsin bu HDD 'yi başka bir PC üzerinde formatlayabilirsin daha sonra tekrar bu çalıştıramadığın PC 'ye bağlayıp deneyebilrisin.

KS

Erdem KaraKuş

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
suan hdd tune den tarama yapıyorm sıkıntı cıkmazsa oyle yapacagım .

KS

Erdem KaraKuş

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
s.a krdesm hdd tuneden taradım problem cıkmadı başka bir laptopa taktım formatı bastım windowsu actım takır takır calısıyor tekrar deneyeyim dedm ana karta taktım hdd bu sefer anakart yazısı cıkana kadr acık sonra kapatıyor kendini problemm sanırım anakartta yanlısmı düşünüyorm ?

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar

Geri