Çözüldü I512400F 6900Xt Darboğaz Yapıyor. Acil Yardım?

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Malik Karasu

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
1
i512400f
h610m-b
32 gb 3200 mhz
xfx merc 6900xt
asus fhd 165 hz
Sisteme sahibim. Moralim çok bozuk. :( 3050 yi 4250 tlye satıp 9000 tlye yeni ekran kartı aldım ama 3050 ile aynı fpsi alıyorum. En düşük ayalarda denedim olmadı. Ultra ayarlarda sanal 2k da denedim. Darboğaz azaldı ama hala fps artışı istediğim kadar olmadı. Escape from tarkov oyununda 3050 aldığım fps ile aynı. Sizce 6900 xt satıp düşük modellerden birine mi (3060ti 6700xt) baksam ? Yoksa 2k monitör mü alsam ?

Moderatörün son düzenlenenleri:

Buff Medic

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
189
2K monitör daha mantıklı o zaman ilerde tekrar ekran kartı değiştirmen gerekir

Veteran

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
7
Ekran kartında bir problem yoksa kesinlikte 2K monitör.

Son düzenleme:
KS

Malik Karasu

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
1
9 bine aldığın kart sağlam mı :D
Güvenlik etiketi var. Kozmetikle hiç sorun yok furmark testinde de herhangi bir sorun görünmüyor. Ne kadar çalıştırırsan çalıştır oyun içi 67 furmark da da 70 dereceyi geçmiyor. Sensör değerlerinde de sorun görünmüyor. Nasıl başka anlarız sorun olup olmadığını?

Veteran

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
7
Güvenlik etiketi var. Kozmetikle hiç sorun yok furmark testinde de herhangi bir sorun görünmüyor. Ne kadar çalıştırırsan çalıştır oyun içi 67 furmark da da 70 dereceyi geçmiyor. Sensör değerlerinde de sorun görünmüyor. Nasıl başka anlarız sorun olup olmadığını?
Benim %100 hakim olduğum bir konu değil. Şuan net olarak şu şu diyemem. Söylediğin faktörleri bende biliyorum. AMD kartlar için geçerli mi bilmiyorum, fakat Superposition adlı bir test var. Burada aynı marka model fabrika haricinde herhangi bir hız aşırtma/düşürme yapılmamış benzer kartlarla alınan puanların karşılaştırılması yapılıyor anladığım kadarıyla. Buna benzer başka test ve uygulamalarda olabilir.

Veteran

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
7
Peki kart 4k 2 kda da darboğaz yapmaz mı?
Bu arada o kart zaten direk 2K kartı, yanında çok güçlü bir işlemci de olsaydı o çözünürlük de her oyunda tam/saf performans göstermeyecektir diye düşünüyorum. FHD için 6700XT,6800XT sınır denilebilir bence.

KS

Malik Karasu

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
1
Bu arada o kart zaten direk 2K kartı, yanında çok güçlü bir işlemci de olsaydı o çözünürlük de her oyunda tam/saf performans göstermeyecektir diye düşünüyorum. FHD için 6700XT,6800XT sınır denilebilir bence.
4k yazıyor üstünde bu da altında darboğaz yapabilir demek bana da 2k dediler. Sınır 6700 görünüyor. 6800 de darboğaz yapıyor.

Ayrıca, sanal 2k yaptım darboğaz azaldı. Ama yine geçmedi buda 2k alınca yine geçmeyecek demek olmuyor mu ?

Veteran

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
7
4k yazıyor üstünde bu da altında darboğaz yapabilir demek bana da 2k dediler. Sınır 6700 görünüyor. 6800 de darboğaz yapıyor.

Ayrıca, sanal 2k yaptım darboğaz azaldı. Ama yine geçmedi buda 2k alınca yine geçmeyecek demek olmuyor mu ?
Emin değilim. Sonuçta biri sanal biri gerçek. Ekran kartı tam anlamıyla yük altına girmiyor olabilir. Ve ekran kartının darboğaz olmasının sebebi sadece çözünürlük değil ki, işlemciden de kaynaklı. 2K olsa dahi bir kayıp olacaktır. Ne olursa olsun o ekran kartının yanına daha üst seviye bir işlemci gerektiği gerçeği değişmiyor. Ama işlemciyle beraber en az 2K bir monitör de alınması gerekiyor. Bunlar da maliyet bütçe meselesi tabi.

KS

Malik Karasu

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
1
Emin değilim. Sonuçta biri sanal biri gerçek. Ekran kartı tam anlamıyla yük altına girmiyor olabilir. Ve ekran kartının darboğaz olmasının sebebi sadece çözünürlük değil ki, işlemciden de kaynaklı. 2K olsa dahi bir kayıp olacaktır. Ne olursa olsun o ekran kartının yanına daha üst seviye bir işlemci gerektiği gerçeği değişmiyor. Ama işlemciyle beraber en az 2K bir monitör de alınması gerekiyor. Bunlar da maliyet bütçe meselesi tabi.
Şuanlık sadece monitör aldım. İlerleyen süreçte bütçe olunca işlemci ve anakartıda değişirim. teşekkürler.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar

Son mesajlar

Geri