İndirimlerle Kovaladığım Sistem

TyranquanTm

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
Merhaba, indirimlerle birlikte bir sistem toparlıyorum. Sistem toplama maceram Ağustos ayında 270 liraya aldığım(Sonradan eşini de aynı fiyata aldım) Patriot Steel Series 3200mhz Ram ile başladı. Şu ana kadar sırasıyla;

Ram: Patriot Steel Series 3200mhz-2x: 540 TL
Anakart: Asus TUF Z-490(Wifi): 1760 TL civarı
Soğutucu: XPG Levante 240: 950 TL civarı
Kasa: Asus Tuf GT-501: 1500 TL civarı
SSD: Patriot VPN100 1TB 1500 TL
Power Supply: Corsair RM750X Enthusiast 1300TL

Sistemi;
Intel i7 10700k
Nvidia RTX 3070 

İle tamamlamayı düşünüyorum.

Şimdi sorularıma ve Kafama takılan noktalara gelirsek;

Amd yerine Intel seçimi ne kadar doğru? Pcie 4.0 olmadan neler kaybediyorum?

2021 başında çıkacak 11. Nesil işlemcileri beklemelimiyim?

XPG Levante 240 soğutucu Asus GT501’e uyumlu mu?

Şuan stok sıkıntısından doğan RTX 3070 fiyatları 5000-6000 bandına iner mi?

Ve Eski bir Monitör (Philips 222E) ile bu sistemden bir kayıbım olur mu?

Onun dışında;

Bu sistemde Eksik, yanlış, şu olsa daha iyi dediğiniz yerler var mı?

İlk defa sistem topluyorum ve kendim kuracağım,  fikirlerinizi ve önerilerinizi bekliyorum. 

Teşekkürler

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,133
AMD yerine INTEL tercihi size çok FPS ve genel performans anlamında biraz kayıp yaşatır ama PCIe 4.0 ile kaybedeceğiniz tek şey PCIe 4.0 bir M.2 takamazsınız o kadar. Başka bir kaybınız yok. Birde yeni nesil INTEL işlemcilerin ne performans sunacağı ne fiyattan çıkacağı vs. hiçbir şey net değil sadece birkaç haber var o kadar. Bence beklemeye değecek bir şey çıkmayacak ki umarım yanılırım ve fiyatlara rekabet yansır.

Açıkçası sistem fena değil ama birkaç önerim olacak ama bence AMD 5000 serisi ile bir sistem toplanmalı ama bütçeniz nedir bilmediğim için bir şey söyleyemiyorum. Bana net bütçe verirseniz monitör hariç size önerinizi yapabilirim. Sadece RAM 'mi aldınız yoksa elinizde başka bileşen vs. var mı bunu belirtin.

KS

TyranquanTm

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
Elimde şuan sadece İşlemci ve Ekran Kartı eksik, diğer bütün parçalar tamam.

Amd ve Intel seçimi de hangisinin ana kartı ilk indirime girerse onu almaktı ki o zaman Amd 5000 serisi henüz çıkmamıştı, duyurulmamıştı hatta. Daha çok oyun odaklı bir sistem olduğu için Intel de makul gelmişti. 

Intel tercihimin bir başka nedeni de Emulatörlerden oyun oynuyor olmam.

Bütçem ise 14000 ile başladı ama Dolar yükselince 16000 civarına gidecek gibi görülüyor.

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,133
İşlemci ve ekran kartı kaldıysa sadece o zaman anakartı INTEL olarak almışsınız yani INTEL 'mi AMD 'mi sorusu rafa kalmış durumda. 10700 veya üzeri her işlemci ile sorunsuz iş ve oyun deneyiminiz olur.

Ekran kartı olarak incehesapta 7500 TL den RTX 3080 rakibi RX 6800 XT satılmış ama stok bitmiş maalesef.

İşlemci ve ekran kartı için bütçe verirseniz yardımcı olurum.

KS

TyranquanTm

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
Fiyatları ben takip ediyorum, teşekkür ederim. şu anlık ekran kartı almaya bütçem yok. İşlemciyi almak için yeniden 3100 bandı civarına düşmesini bekliyorum(umarım olur, dolar yine tırmanmaya başladı) İlk olarak işlemci alacağım ve eski ekran kartım r7 265 ile sistemi kurup devam edeceğim. 

Onun dışında sistemde şu anda bulunan ürünleri nasıl değerlendiriyorsunuz onu merak ediyorum. 

Merak ettiklerim;

Patriot Ram ve SSD(fazla bilinmiyor ve ram baya ucuza geldi gibime geldi)

XPG Levante 240( XPG bilinen bir marka ama bu ürünü kullanan fazla kişi görmedim, kasam 240lık radyatör için büyük gibi duruyor ama bilemedim)

Corsair Rm750x power supply( 2018 model olduğunu düşünüyorum zira 24 pini var, RM modelinden daha kaliteli olduğunu söylüyorlar ama daha eski)

Ve RTX 3070 stoklar gelince yeniden 500 dolar bandına inince bizim ülkemizde de fiyatlar düşer mi onu merak ediyorum. 5000-6000 arasında bir bütçem var yoksa RTX 3060 downgrade yapmak zorunda kalabilirim.

Ve yine keşke yapmasaydın dediğiniz, kurarken dikkat et dediğiniz yerler varsa tavsiyelerinize açığım.

Teşekkürler.

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,133
Fazla bilinmemesi bu ülkede öyle Patriot markası piyasadaki iyi ve kaliteli firmalardan birisidir.

Aldığınız sıvı soğutma gayet kaliteli bir ürün.

PSU seçiminiz iyi olmamış RMX serisi 2018 model RM modeli yeni model sizin orada yanlışınız var.

Ekran kartı yani 3070 kartı zaten 450-700 Dolar arasında pek çok markada farklı fiyatlardan satışta. Zaten ülkemizede bu fiyatlardan giriş yaptı ama saçma bir şekilde fiyatları ilk başta abartı sokup sonradan az az düşürdüler ama halen daha olması gerektiği fiyat bandında değiller. Sebebi çok yüksek ihtimalle 2080 Super kartı dahil diğer kartların stoğunu bitirmek.

Bunlar dışında bir şey söylemiyorum sadece keşke AMD kanadından gitseydiniz dedim ama anakartı almışsınız zaten yani onu geçtik.

Kurulumda eğer montajı ilk defa yapacaksanız yanınızda bilen birisi veya uzaktan destek alabileceğiniz birisi olsun.

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar

Geri