Çözüldü Inno RTX 3060 Isınma Sorunu

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Patatesbeyyy

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
EDIT: Baya bir oluyor ama yazmayı unuttum, ekran kartı ve PSU arızalı çıkmış düşündüğüm gibi. Yenileri ile değiştirilince sorun kalmadı, teşekkürler.

Merhaba arkadaşlar,

Toplamda 2 kasa denedim, son denediğim kasa da "GamePower WARCRY ATX 6 * ARGB Sessiz Fan Temper Cam Gaming RGB Kontrolcüsü ve Uzaktan Kumanda Kasa" idi. Hava dolaşımı rahat olsun diye içi geniş kasa aldım, durum yine aynı. Herhangi bir oyunu ultra ayarlarda açıyorum, 10 dakika geçmeden ekran kartı sıcaklığı 81-82'yi görüyor. Yemin ediyorum artık bıktım, kart ısınıyor da ısınıyor; çözüm bulamıyorum, sistem de yeni (1 aylık bile değil).

Artık sorun ana kart ile alakalı olabilir mi onu dahi düşünüyorum. Bu konuda bilgili kişiler detaylı analiz ve çözüm önerilerinde bulunabilir mi?

Ekli dosyalar

• WhatsApp Image 2022-05-24 at 15.15.54.jpeg
    WhatsApp Image 2022-05-24 at 15.15.54.jpeg
    356 KB · Görüntüleme: 220
Son düzenleme:

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,133
Bu tür gösteriş kasalarından özellikle CPU ve GPU ortalama 15 derece sıcak çalışabilir. Bu tamamen kasanın yapısı odaklı bir sorun. Özetle bileşenlerde sorun yok kasanız problem.

s4lly

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
225
Hocam kasanızın geniş olması havadar bir kasa olduğu anlamına gelmez. Kasaya bakın, her tarafı cam ile kaplı. Tek hava aldığı kısım üst taraf. Eğer sıcaklığı problem ediyorsanız ön tarafı mesh olan bir kasa tercih ederseniz gözle görülür bir değişim olduğunu fark edersiniz.

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,133
Merhaba arkadaşlar,

Toplamda 2 kasa denedim, son denediğim kasa da "GamePower WARCRY ATX 6 * ARGB Sessiz Fan Temper Cam Gaming RGB Kontrolcüsü ve Uzaktan Kumanda Kasa" idi. Hava dolaşımı rahat olsun diye içi geniş kasa aldım, durum yine aynı. Herhangi bir oyunu ultra ayarlarda açıyorum, 10 dakika geçmeden ekran kartı sıcaklığı 81-82'yi görüyor. Yemin ediyorum artık bıktım, kart ısınıyor da ısınıyor; çözüm bulamıyorum, sistem de yeni (1 aylık bile değil).

Artık sorun ana kart ile alakalı olabilir mi onu dahi düşünüyorum. Bu konuda bilgili kişiler detaylı analiz ve çözüm önerilerinde bulunabilir mi?
Ayrıca net emin değilim ama aşağıdaki 3 fan ters takılı duruyor gibi. Onların içeri hava alacak şekilde montajlanması gerek. Hatta yan taraftaki fanlarında içeri hava alacak şekilde konumlandırırsanız içeriye bolca hava girecektir. Üstteki sıvı soğutucu fanları dışarı havayı tahliye eder. Eğer yanlış takılıysa sıcaklıkları olumlu yansır bu değişim. Kontrol edin.

Atalayq

Sözü Geçen
Sözü Geçen
Tepki
419
Egzoz fan ve mesh bir ön panele takılı 3 fan işini kolaylaştırır. Bu kasanın neresinden hava alacak ki? Lian li çakması kasa zaten. Bence önü mesh bir kasa al. Bütçenizi bilmiyorum ama Phanteks modeller hava akışı konusunda çok iyi

KS

Patatesbeyyy

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
Yorumlarınız için teşekkürler, kasayı iadeye verdim ve yeni bir kasa alacağım ancak bu ısı sorunu sistemi topladığım önden mesh olan stock kasa ile de neredeyse aynı idi. 78-79'u buluyordu sıcaklık.

Ek olarak belirtmek istediğim şey, sıvı soğutmayı takmazsam nispeten daha az ısınıyor ancak sıvı soğutmayı takarsam ekran kartı daha çok ısınıyor. Acaba sıvı soğutmanın ana karttan güç almasından ve ana kartın yetersiz olmasından kaynaklı ısınma sorunu yaşıyor olabilir miyim? Önü, üstü mesh bir kasada bile 79'u bulan bu kartın ya kendisinin ya da dediğim gibi ana kart kaynaklı sorunu olduğunu düşünmekteyim.

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,133
Sıvı soğutmayı kasa içindeki havayı dışa atacak yönde takarsanız içerideki hava ekstra işlemci ısısıyla boğulmaz. Bu yüzden MESH bir kasa ama sıvı soğutmanın üst panele takılmasına izin veren bir kasa almanızı öneririm. Kasanın fanları içeri ne kadar fazla hava alırsa o kadar iyidir. Önerim ön tarafta 14cm veya 20cm fan barındıran MESH kasalar tercih edin.

lordcome11

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
Merhaba arkadaşlar,

Aynı kasa aynı model ekran kartı bende var aynı şekilde 80 81 derecede çalışıyo bende çözüm bulamadım

Hz.ETQ

Sözü Geçen
Sözü Geçen
Tepki
682
Merhaba arkadaşlar,

Ayrica fanlarinizin dönüş hizi ve sogutmasi iyi mi bi bakin. Kasayı değişip fanlarin yönlerini doğru ayarlarsaniz sicaklik derdinden kurtulursunuz. Kasa yerdeyse uste almaniz da avantaj olur

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar

Son mesajlar

Geri