İşlemci İçin Termal Macun Önerisi

Mehmet927

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
3
Selam Dostlar,

İntel İ5-11400F İşlemci
SE-224-XT İşlemci Soğutucusu

Termal macunu değiştirmem gerektiğinden bir araştırma yaptım iki marka buldum bu markaların linklerini paylaşacağım görüşlerinizi ve farklı tavsiyelerinizi bekliyorum.

Birde bu iki termal macun da elektrik iletkenliği var mı ?

Syqex

Bilgisayar Uzmanı
Bilgisayar Uzmanı
Tepki
5,198
MX-4 Kaliteli bir macundur diye biliyorum teknobiyotik den alınabilir. Diğer marka hakkında pek bilgim yok ama MX-4 4gram diğeri ise 1 gram ve daha pahalı bence ona gerek yok.

Çağdaş Işık

Mahalle Bilgisayarcısı
Mahalle Bilgisayarcısı
Tepki
4,761
Selam Dostlar,

İntel İ5-11400F İşlemci
SE-224-XT İşlemci Soğutucusu

Termal macunu değiştirmem gerektiğinden bir araştırma yaptım iki marka buldum bu markaların linklerini paylaşacağım görüşlerinizi ve farklı tavsiyelerinizi bekliyorum.

Birde bu iki termal macun da elektrik iletkenliği var mı ?

Her zaman aşağıdaki linkteki ürünü kullandım daha geçen arkadaşımın sisteminde kullandık.

KS

Mehmet927

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
3
Her zaman aşağıdaki linkteki ürünü kullandım daha geçen arkadaşımın sisteminde kullandık.
MX-4 Kaliteli bir macundur diye biliyorum teknobiyotik den alınabilir. Diğer marka hakkında pek bilgim yok ama MX-4 4gram diğeri ise 1 gram ve daha pahalı bence ona gerek yok.
Ben birde ilk defa termal macun değiştireceğim eski macunun temizliği nasıl yapılır yeni macun nasıl sürülür taşma yapar mı gibi korkularım var ayrıca soğutucunun bakır boruları üzerinde termal macun nasıl temizlenecek alkollü veya ıslak bir mendille silsem oksitlenme falan yapar mı ?

Syqex

Bilgisayar Uzmanı
Bilgisayar Uzmanı
Tepki
5,198
Videoda detaylı anlatıyor onu izleyip uygulayabilirsiniz. Peçeteyle bile silebilirsiniz. Taşma yapmaması için zaten genelde herkes aynı tarz sürüyor ama videodaki gibi yapabilirsiniz dikkatli olursanız sorun olmaz. Peçete ile çıkmazsa bence alkollü bir şey ile silip sonra kurulamanız gerekir.

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,139
2 macunda kaliteli ama ben MX-4 seçerdim. Ayrıca eğer sizin için yurtdışından gelmesi sorun değilse NOCTUA NT-H1 veya NT-H2 alabilirsiniz Amazon.com.tr üzerinden.

KS

Mehmet927

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
3
Termal macunu spatula ile dağıtmak sizce mantıklı mı

Syqex

Bilgisayar Uzmanı
Bilgisayar Uzmanı
Tepki
5,198
İşlemciye bastırıp zarar vermedikten sonra bence küçük karton parçası yada kağıtla bile dağıtılabilir.

KS

Mehmet927

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
3
İşlemciye bastırıp zarar vermedikten sonra bence küçük karton parçası yada kağıtla bile dağıtılabilir.
Her köşeye dağıttıktan sonra soğutucuyu takınca daha da dağılma yapmaz diye düşünüyorum ben sizce ?

Bu paylaşmış olduğum ürünlerin elektrik iletkenliği var mı ?

Syqex

Bilgisayar Uzmanı
Bilgisayar Uzmanı
Tepki
5,198
Her köşeye dağıttıktan sonra soğutucuyu takınca daha da dağılma yapmaz diye düşünüyorum ben sizce ?

Bu paylaşmış olduğum ürünlerin elektrik iletkenliği var mı ?
Fanı üstüne oturtursanız bence dağılma yapmaz ama sağa sola kayma gibi durumlar olursa belki taşabilir. Elektrik hakkında bilgim yok.

KS

Mehmet927

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
3
Bence peçete ya da ıslak mendil daha mantıklı, kurulamayi unutmayın. Yeni macunu da ince bir plaka olacak şekilde çekin fazlası taşıyor çok kötü oluyor işlemci ince şekilde kapansın yeter
Fanı üstüne oturtursanız bence dağılma yapmaz ama sağa sola kayma gibi durumlar olursa belki taşabilir. Elektrik hakkında bilgim yok.
İzopropil alkol ile macun temizlenir mi ?

rkarayel

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
881
MX 4 macun siparişi verdim yarın gelecek işlemlere yarın başlayacağım
Güzel macundur yeterli gelir hocam, yarın bı bakın çıkmazsa alternatif düşünelim ama aşırı sıkıntılı durumda değilse ıslak mendille falan çıkar diye düşünüyorum kurulamayi unutmayın tabi

KS

Mehmet927

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
3
Hiç denemedim hocam peçete vs genelde yetti bana çıkmadı mı ?
Bir kaç video izledim de adamlar peçete ile ilk önce kabasını alıyor daha sonra kulak çöpünü izopropil alkole sürüyor daha sonra işlemcinin üstünü temizliyor

KS

Mehmet927

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
3
Güzel macundur yeterli gelir hocam, yarın bı bakın çıkmazsa alternatif düşünelim ama aşırı sıkıntılı durumda değilse ıslak mendille falan çıkar diye düşünüyorum kurulamayi unutmayın tabi
Biraz da şey var ilk deneyim olacağı için korku vesaire var

rkarayel

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
881
Bir kaç video izledim de adamlar peçete ile ilk önce kabasını alıyor daha sonra kulak çöpünü izopropil alkole sürüyor daha sonra işlemcinin üstünü temizliyor
Tecrübeli kişiler yapıyorsa alkolün zararı olmayabilir hocam, temiz olsun yeterli içinize nasıl siniyorsa

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar

Son mesajlar

Geri