işlemci ısınması sonucu bilgisayarın kendini kapatması

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Ali Deveci

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
Merhabalar. sistemimi 1.5 yıla yakın süredir kullanıyorum. ilk defa işlemci aşırı ısınmadan dolayı tüm sistemi kapattı.
https://hizliresim.com/JV4YVQ bu hatayı verdi. sistemimde işlemci olarak ryzen 5 1600 bulunmakta ve soğutucusu stok soğutucu. hiçbir overclock vb işlem yapmadım. sistemi varsayılan hızlarında kullanmaktayım. aldığım günden beri hiç termal macun da sürmedim. yaptığım msi afterburner kontrolü ile sıcaklık durumunun 90 dereceyi geçen bir sıcaklıkta olduğunu gördüm.
sizden 3 ricam olacak eğer mümkünse. 
am4 uyumlu sağlam bir soğutucuya ihtiyacım olacak sanırım.
- Vatan bilgisayardan güçlü bir soğutucu seçme şansımız olur mu acaba? (300-400 lira civarlarında bir bütçe ayırabilirim)( kendim takmayı beceremem gibi geliyor çünkü vatan bilgisayarda taktırabilirim)
- soğutma kalitesi yüksek bir termal macun önerisinde bulunabilir misiniz?
- bilgisayar kasam corsair carbide 300r modeli arka fanı çalışıyor ancak öndeki fanlar için anakartımda giriş olmadığı için takamadıklarını söylediler(bilgisayarın parçalarını vatan bilgisayardan aldım ve orada topladılar). kasamın önündeki fanların çalışması için bir şans var mı? bunun için takılabilecek bir parça mevcut mudur? ( anakart asus prime b350m-a) kasamın üstünde ve yanında 4 tane daha fan için uygun yuva mevcut durumda

Bu arada yardımlarını için teşekkür ederim. Her seferinde hiç yorulmadan sorularımızı çözümlüyorsunuz. Gerçekten emeğinize yüreğinize sağlık.

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,139
Vatandan almak istediğinize emin misiniz, montaj kolay aslında halledebilirsiniz. Tonla video var ayrıca Facebook üzerinden yada whatsapp üzerinden size canlı bağlantı ile de destek sunabilirim. Ama illede Vatan Bilgisayar 'dan almak isterseniz COOLER MASTER HYPER 212 - 302,17 TL Vatan Bilgisayar 'da en makul ürün bu. Daha aşağısına aynı performansta hatta biraz daha iyi bir ürün var Dark Freezer X124 120mm - 211,83 TL bu hatta Vatan Bilgisayarda 'ki o HYPER 212 parasına FSP Windale 6 - 308,48 TL bu soğutmasıyla efsane canavar alınıyor. Ayrıca biraz daha çıksanız yani sizin sınırınıza yakın Akasa Venom A10 120mm Sıvı Soğutma AK-LC4001HS02 - 380,96 TL bu alınıyor. Karar sizde ben seçenekleri sundum.

Kasanızda Arka 1x120 / Yan Kapak 2x120mm / Üst 2x120mm/140mm / Ön kısım 1x120mm gözüküyor bilgilerde ama 2 tane diyorsanız yanlış yada eskik yazılmıştır fan destekleri var.

Anakartınızda 2 adet fan bağlantısı girişi var ikisi de dolu birisi arka fan diğeri işlemci soğutucusu yani bir fan çoklayıcı almanız gerek. Fan Çoklayıcı Y PWM Kablosu - 14,95 TL bu kablo ile 3 fanı tek anakart fan girişinden kontrol edebilirsiniz. Bir EK-Cable Y-Splitter 3-Fan PWM - 26,20 TL buda aynı sıvı soğutma ürünleri ile meşhur EK markasından. İkisi de örgülü kaliteli ürünler birini alabilirsiniz.

KS

Ali Deveci

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
Mükemmelsiniz teşekkür ederim. sanırım akasa venom soğutucuyu alıcam. çoklayıcı kullanarak toplamda kaç tane fan ekleyebilirim kasama? maksimum 3 adet mi olacaktır? evimde klima yok ve odam çok fazla güneş alıyor öğle saatlerinden sonra pcyi soğutmak için biraz para harcamam gerekicek :)

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,139
Ali Deveci' Alıntı:
Mükemmelsiniz teşekkür ederim. sanırım akasa venom soğutucuyu alıcam. çoklayıcı kullanarak toplamda kaç tane fan ekleyebilirim kasama? maksimum 3 adet mi olacaktır? evimde klima yok ve odam çok fazla güneş alıyor öğle saatlerinden sonra pcyi soğutmak için biraz para harcamam gerekicek :)

Sınır yok tek soketten 5 'li çoklayıcılar satılıyordu ama bulamadım. Akasa Beşli PWM Otomatik Fan Kontrollü Fan Çoklayıcı Flexa Kablo (AK-CBFA03-45) bu ürünü önerecektim yoksa. AK-CBFA03-45 bu model numarasından aratabilirsiniz bulursanız bunu alın derim.

maskeli123

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
merhaba benım bıldıgım fan sayısı anakartta göre degısıyor anakartınızın modelı ve adı nedir yardımcı olabılırım ?

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,139
maskeli123' Alıntı:
merhaba benım bıldıgım fan sayısı anakartta göre degısıyor anakartınızın modelı ve adı nedir yardımcı olabılırım ?

Asus prime b350m-a anakart modeli bu ve fan sayısı olarak çoklayıcıda sınır piyasada ki ürünler kadar bir sıkıntı yok kontrolleri sağladım.

maskeli123

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
bazı guç kablolarında özel olarak kabloları var bunlar fanıda calıştırıyor bende 1 tane var suan normal oalrak 2 tane takabılırım kasalarda guc kablolarında ama yeni olanlarda yalnız  geçerlidir bu kablolarda işe yarıyor

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,139
maskeli123' Alıntı:
bazı guç kablolarında özel olarak kabloları var bunlar fanıda calıştırıyor bende 1 tane var suan normal oalrak 2 tane takabılırım kasalarda guc kablolarında ama yeni olanlarda yalnız  geçerlidir bu kablolarda işe yarıyor

Dediğiniz kablolar ile bu kablolar arasında fark var. PWM çoklayıcılar sayı olarak ve standart olarak çok daha fazla gelişmiş bir yapıdalar bir sıkıntı yok yani bu kablolar ile pek çok fanı tek porttan kontrol edebilirsiniz.

KS

Ali Deveci

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
ugur.gozaydin' Alıntı:
Ali Deveci' Alıntı:

Sınır yok tek soketten 5 'li çoklayıcılar satılıyordu ama bulamadım. Akasa Beşli PWM Otomatik Fan Kontrollü Fan Çoklayıcı Flexa Kablo (AK-CBFA03-45) bu ürünü önerecektim yoksa. AK-CBFA03-45 bu model numarasından aratabilirsiniz bulursanız bunu alın derim.

Teşekkür ederim bulma fırsatım olursa tekrar başınızı ağrıtacağım sanırım ya da önerdiğiniz 3 pinlilerden birini alıp fanların sayısını artırmayı deneyeceğim. Emekleriniz için minnettarım :)

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar

Son mesajlar

Geri