İşlemci sıcaklık sıçramaları

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Serdark

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
İyi günler, anlatacağım bir problem değil fakat aklıma takılan bir durum.

Msı Afterburner ile İşlemci sıcaklık değerlerini Cpu-z proğramından stress testi yaparken takip ediyorum fakat şöyle bir durum söz konusu. Normalde teste sokmadan 38-42 derece arasında bir sıcaklık varken teste başlat dedikten bir saniye sonra hemen 68-71 arasına çıkıyor ve sıcaklık öyle devam ediyor. Testi bitir dedikten sonra da hemen 1 saniye sonra 42 dereceye düşüyor mantık olarak böyle bir şey olamaz diye düşündüm. Acaba sıcaklıkları doğru mu ölçmüyor diye Thermaltake uygulamasından baktım onda da öyle. Oyunlarda da böyle bir problem var işlemci kullanımı artınca sıcaklık değeri saniye içinde 20-25 derece artıyor ve saniye içinde 20-25 derece düşüyor. İşlemci i7-9700k ve 4.6ghz hızında kullanıyorum. Bu konuda bilgisi olan var mı acaba?

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,139
Pompa devrine bağlı bir durum. İşlemcin ısındığı anda ani bir devirde pompa devrin ve fanların dönmez ve sıcaklıklar ani artar ancak belli bir seviyede tutmak için sıcaklığı pompa devrin ve fanlar kendi profiline göre yavaş yavaş artar sağlıklı olan budur. Önemli olan maksimum sıcaklık ve 70 derece maksimum çok iyi bir değer 9700K için dert edilecek bir durum değil bu seviyede iyi değerler alıyorsun.

KS

Serdark

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
Fakat Youtube'de aynı işlemci ve aynı soğutucu ile aynı oyundaki sıcaklık değerlerine bakıyorum 60'ı geçmiyor fakat benimki maksimum 75'lere kadar çıkıyor.

Ayrıca bu durum ekran kartında da geçerli yük bindirince direk fırlıyor yükü kaldırınca da direk iniyor laptobumda da böyle bir durum vardı garibime gitti baya

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,139
Kasa kablolama ve büyüklüğü, FAN sayısı ve hızları ve oda sıcaklığı gibi durumlar ve Pompa ve Radyatör FAN 'ının ayarları bu sıcaklık farkına sebep olur. Her şey aynı olduğu bir senaryoda farklı ise sonuçlar sorun var demektir.

Örneğin bende, 5820K işlemcimi 4.5 ghz hızında O.C. ile kullanıyorum ve 240mm bir Sıvı Soğutucum var 70-75 derece ortalama sıcaklıklarda çalışıyor ve ani ısınıyor bendede ama ben pompa devrinin değerlerine müdehale ettim yani biraz ses arttı ama sıcaklığı bu seviyede tuttum.

KS

Serdark

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
Peki bios ayarlarından da olabilir mi bu artış. Geçenlerde bios ayarları bozulmuştu default yapmıştım bir yerde okuduğuma göre bios ayarlarını sıfırlayınca işlemciye fazla voltaj binip ısınmaya sebep olabilirmiş sanıırm

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,139
İşlemcin BIOS ayarlarını sıfırladığında olması gerek standart değerlere geri döner ki buda normal olan onunla ilgisi yok yani. İstersen önce BIOS 'a gir ve yeniden sıfırlar sonra RAM frekansının XMP 'sini aç ve FAN ve Pompa çalışma sıcaklık değerlerini biraz aşağı çekebilirsin. Örneğin: %50 devire 60 derecede çıkıyorsa sen 50 derece yap sıcaklık düşer bu şekilde tüm fanlara ve pompaya müdehale edebilirsin bu şekilde ama pompayı fazla kurcalama standart ayarlara yakın kalsın.

Yada istersen sıcaklıkları ufak bir O.C. ile işlemci Voltaj değerlerini düşürerek azaltabilirsin. Deneme yanılma yöntemi ile çok ufak ufak değer düşürerek daha aşağı sıcaklıklarda aynı frekans değerini yakalayabilirsin. Biraz uğraşı ve bilgi gerektiriyor hiç bilgin yoksa O.C. konusunda girişme tabi bu işe.

met 61

Cezalı Üye
Cezalı Üye
Tepki
0
Size daha  önce  de yazdım. 1000 tl lik sıvı soğutma ile bile sıcaklıkların pik değerleri fazla ve engel olamama durumunuz var.
70 derece üzerine çıkmış işlemci.

Youtube den gördüklerinizde, voltajlar dengeli . Çözüm bu;gerisi ,sizi maalesef,boşuna uğraştırır durur. Bi şey elde edemezsiniz.

KS

Serdark

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
Voltajı otomatikten 1.23'e çektim 4.6ghz sabit çalışıyor sıkıntı vermeden ve sıcaklık 8-9 derece düştü performansta kayıp olmadan. Voltaj şuan ideal mi bilmiyorum daha düşürmeli miyim?

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,139
Şuan sıkıntı yoksa dert değil 8-9 derece iyi değerler, ama 1.23 'ü 1.225 gibi gibi düşürerek yeniden yeniden ne kadar inebiliyorsunuz performans kaybı olmadan bunu kontrol edebilirsiniz. CineBench yazılımı size bu konuda yardımcı olur voltaj düşürünce aldığı puan düşüyormu kontrol edersiniz sıkıntı olduğunda sınır orasıdır belli olur.

met 61

Cezalı Üye
Cezalı Üye
Tepki
0
En sonunda yapmışsın. Dediğim olay buydu.Ve olmuş. :cool:

-0.025 volt düşürerek ,kademeli  deneyeceksin.

offsett voltajı kullanacaksın.

Yoksa işlemcin sabah-akşam,boşta da yükte de ,aynı yüksek voltajda çalışır. Dinlenemez.Bu da ikinci, altın kural.

KS

Serdark

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
Offsett olayını biraz daha açıklar mısın demek istediğini anladım fakat nasıl yapılıyor bu dediğin offsett? :)

met 61

Cezalı Üye
Cezalı Üye
Tepki
0
Biosta ,core voltage de offsett voltage seçeneğin var. Onu kullanacaksın.Eksi değeri seçeceksin.- 0,025 önce . Baktın stabil. - 0,050 gibi.

Aksi halde,,dediğim gibi ,işlemcin her zaman yükteymiş gibi yüksek voltajda çalışır ve boşa ısınır,yıpranır.

Yoksa voltajı düşür demekle iş hallolmuyor.Püf noktaları var.

Ayrıca load line calibration ayarlarıda var işin içinde  ama ,o kadar detaya girmeyelim şimdi. Bu iki faktör,şimdilik kafi.

KS

Serdark

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
met 61' Alıntı:
Biosta ,core voltage de offsett voltage seçeneğin var. Onu kullanacaksın.Eksi değeri seçeceksin.- 0,025 önce . Baktın stabil. - 0,050 gibi.

Aksi halde,,dediğim gibi ,işlemcin her zaman yükteymiş gibi yüksek voltajda çalışır ve boşa ısınır,yıpranır.

Yoksa voltajı düşür demekle iş hallolmuyor.Püf noktaları var.

Ayrıca load line calibration ayarlarıda var işin içinde  ama ,o kadar detaya girmeyelim şimdi. Bu iki faktör,şimdilik kafi.

Şimdi kontrol ettim oyunda değilken voltaj kendisinden düşüyor fakat hep 4.6 ghz sabit çalışıyor boştaki sıcaklık ise 26-27 derece. O son dediğiniz ayarı yapamazsam bu değerlerde sıkıntı yaşatır mı işlemciye ilerleyen zamanlarda

KS

Serdark

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
Cpu core coltage/ gt voltage mod kısmını adaptive mode yaptım böylelikle battlefield Vte 75 derecelere çıkarken şuan 62 dereceyi geçmiyor ve 1.23 voltaj ile 4.6 sabit çalışıyor. Voltaj kendiliğinden düşüyor boştaki sıcaklık yukarıdaki gibi. Sadece 4.6 boşta da çalışıyor onu yapamadım otomatik olarak ayarlanmıyor mu o peki bioatan ?

met 61

Cezalı Üye
Cezalı Üye
Tepki
0
.13 derece, ha. Görüldüğü gibi ,başka hiç bi şey ile uğraşmaya ,dediğim gibi gerek yokmuş.

Sıcaklık şikayeti olan herkese ,önemle duyurulur. :cool:

Anakartın hangi marka idi.4,6 olayı için. asusmu kullanıyorsun.

Oğuzhan Koşar

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
cok iyiymiş bendede aynı durum var bende deniyorum hemen :)) tam olarak ne yaptıgını söylermısın

met 61

Cezalı Üye
Cezalı Üye
Tepki
0
O ğuzhan, sen önce işlemcinin max. çıktığı voltajı tesbit etmelisin. CİNEBENCH AÇ . HW MONİTÖRDE AÇIK OLSUN. En yüksek değeri tesbit ettikten sonra -0.025 düşüre düşüre gitmelisin,yani.

KS

Serdark

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
met 61' Alıntı:
.13 derece, ha. Görüldüğü gibi ,başka hiç bi şey ile uğraşmaya ,dediğim gibi gerek yokmuş.

Sıcaklık şikayeti olan herkese ,önemle duyurulur. :cool:

Anakartın hangi marka idi.4,6 olayı için. asusmu kullanıyorsun.

MSI MPG Z390 GAMING EDGE AC Intel Z390 9th Gen Intel Soket 1151 DDR4 4400MHz(O.C.) HDMI DP Anakart

Oğuzhan Koşar' Alıntı:
cok iyiymiş bendede aynı durum var bende deniyorum hemen :)) tam olarak ne yaptıgını söylermısın

Sadece işlemci voltajını otomatikten 1.23'e düşürdüm bir de voltaj ayarını boştayken otomatiğe aldım sadece o kadar

met 61

Cezalı Üye
Cezalı Üye
Tepki
0
@serdark

Yeni nesil anakartları   hep takip etmek gerekiyor. Yoksa insan ,bu teknoloji hızına yetişemiyor. :)

Anakartının biosunda,, enhacement turbo denilen bi özellik var. İşlemcinin tüm çekirdeklerini turboya zorluyor ayarı denebilir.
 Onu bi disabled yapsana. :cool:

Ayrıca ,voltajı ,boşta otomatiğe nasıl aldın.

KS

Serdark

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
met 61' Alıntı:
@serdark

Yeni nesil anakartları   hep takip etmek gerekiyor. Yoksa insan ,bu teknoloji hızına yetişemiyor. :)

Anakartının biosunda,, enhacement turbo denilen bi özellik var. İşlemcinin tüm çekirdeklerini turboya zorluyor ayarı denebilir.
 Onu bi disabled yapsana. :cool:

Ayrıca ,voltajı ,boşta otomatiğe nasıl aldın.

Bu dediğinizi de yapıcam fakat öncesinde bir şey sormam lazım.
GPU'nun da bios ayarında voltaj değerleri var mı? Çünkü şöyle bir durum var bazen Gpu en ağır oyunda 66-67 derece tam yükte olurken bazen aynı ayarlarda aynı yükte 78-80 derecelere çıkıyor. Bu durum en son ekran kartı güncellemesinden sonra oldu güncellemeyi geri aldım fakat sorun bazen tekrarlamakta

Şöyle daha iyi açıklayayım.
Örneğin Battlefield 5'e girince ekran kartı %99 kullanımda sıcaklığı maksimum 69 oldu. Fakat şuan şöyle bir sıkıntı var oyuna giriyorum değerler 82'ye çıkıyor. Oyunu kapatıp tekrar giriyorum 69'u geçmiyor. Mesela dün bu sorun olmadı sabah 2-3 saat oyun oynadım hiç yükselmedi sıcaklık az önce girdim 82'ye çıktı kapattım tekrar girdim düzeldi 69'u geçmedi.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar

Son mesajlar

Geri