İşlemci upgradesi sonucu cpu fan durması ve görüntü alamamak ryzen sistem

Mustafag18

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
Merhaba sistemimde işlemci upgradesi yaptım lakin şuanda sistem çalışmıyor sorunun detayları şu şekilde

daha önce aynı sistemde 2600x kullanıyor idim sorunsuz şekilde lakin sistemdeki işlemciyi ryzen 5 5500 ile güncelledim.

Anakartım da gigabyte a320m hd2 bios sürümüm f51g yani son sürüm destek listesinde yeni işlemcim olan ryzen 5 5500 var.

Sorun tam olarak şöyle daha önce başıma hiç gelmedi donanımla çok uğraşırım ama bu tarzını yaşamadım. İşlemci fanı ilk 10 sn falan dönüyor daha sonra işlemci fanı duruyor sistemde hiç görüntü yok. Klavye mauseye ışık bile gelmiyor pc deki diğer fanlar dönüyor kasa fanları ve ekran kartının fanı egsoz fan anakarta bağlı oda dönüyor ama gücü kesiliyor gibi baya yavaş dönüyor sonuç olarak işlemci fanı komple duruyor ve görüntü hiçbir şekilde gelmiyor.

malesef eski işlemcimi sattığım için onunla deneme şansım tekrardan yok.

denediğim şeyler şunlar:

işlemci bozuk mu diye başka bir b450 anakartta denedim sorunsuz tekde görüntü aldım sıfır almıştım pinlerinde en ufak kusur sorun yok.

sistemde başka güç kaynağı denedim yine sorun devam etti.

hatta o sistemdeki ram ekran kartı ve işlemciyi aynı b450 üzerinde denedim sorunsuz calısıyor herşey.

sorun anakartta gibi gözüküyor ama bir gün öncesi 2600x ile sorunsuz çalışan anakart bugün nasıl olurda bozulur aklım ermedi açıkcası. Bios pilini sök tak vs yaptım sonuc nafile yine devam ediyor.

nadirende olsa bazen işlemci fanı durmuyor düşük devir çalısıyor ama 5 kez kapatıp açtıgımda 4 ünde duruyor fan. Cpu güç beslemesi sökükken durmuyor o ayrıntıyı da ekleyeyim acaba kısa devre vs mi var sorun neyden kaynaklanır başına gelen varsa çözebildimi yardımcı olursanız sevinirim.

Biraz uzun oldu kusra bakmayın elimden geldiğince sorunu açıklamaya çalıştım.

şimdiden herkese teşekkürler.

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar

Son mesajlar

Geri