İşlemci ve Ram Hakkında

Devrim59

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
46
Merhaba Arkadaşlar,

AMD 6600 kullanıyorum bazı oyunlarda days gone de mesela darboğaz yiyorum 5600 geçmek istiyorum r5 3600 kullanıyorum 4.2 ghz de 8+8 ram 3000 mhz sistem birinci sorum b450 tomahawkmax anakartıma 5600 uyumlumudur?

2- Sorum 3000 mhz ramlarım 5600 için darboğaz veya sıkıntı yaratır mı?

3-r5 3600 den 5600 geçince ekran kartım rahatlar uyum sağlar mı?

Moderatörün son düzenlenenleri:

Androeat

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
283
Öncelikle 3600'in stok frekanslarıyla bile o ekran kartına darboğaz yapmaması lazım. OC işleminin stabil olduğundan ve işlemcinin fazla ısınmadığından emin misiniz? Stres testinde frekansta drop yaşıyor musunuz?

Sorunuza gelirsek bileşenler arasında herhangi bir uyum problemi yaşamazsınız. Stabiliteyi arttırmak açısından anakartınızı son sürüm BIOS'a güncellemenizi öneririm.

KS

Devrim59

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
46
P
Öncelikle 3600'in stok frekanslarıyla bile o ekran kartına darboğaz yapmaması lazım. OC işleminin stabil olduğundan ve işlemcinin fazla ısınmadığından emin misiniz? Stres testinde frekansta drop yaşıyor musunuz?

Sorunuza gelirsek bileşenler arasında herhangi bir uyum problemi yaşamazsınız. Stabiliteyi arttırmak açısından anakartınızı son sürüm BIOS'a güncellemenizi öneririm.
Prime95 testinde kapanma olmadı 45 dakika yaptım max 73 dereceyi geçmedi anlamadım ramlar 3000 mhz kndan mı acaba şaşkınım

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,139
Ekran kartım yeni geldi hocam tam deneme fırsatım olmadı darboğaz olmaması için her oyunda yüksek ayardamı oynamam lazım ? Valoda ve gta5 te karşılaşmadım öyle bişeyle oynadım
Doğal olarak ayarı ne kadar düşürürseniz ekran kartı o kadar boşa çıkar ve bu seferde işlemciye yük biner. Sadece internet bağlantısı gerektirmeyen yüksek seviye grafikli bir oyunda daha denemenizi öneriyorum. Ayrıca MSI Afterburner ile GPU , CPU için kullanım ve sıcaklıkları + RAM ve FPS durumlarını gösteren birkaç görsel alıp paylaşın hem Dayz Gone oyunundan hem de yeni kontrol edeceğiniz oyundan.

KS

Devrim59

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
46
Doğal olarak ayarı ne kadar düşürürseniz ekran kartı o kadar boşa çıkar ve bu seferde işlemciye yük biner. Sadece internet bağlantısı gerektirmeyen yüksek seviye grafikli bir oyunda daha denemenizi öneriyorum. Ayrıca MSI Afterburner ile GPU , CPU için kullanım ve sıcaklıkları + RAM ve FPS durumlarını gösteren birkaç görsel alıp paylaşın hem Dayz Gone oyunundan hem de yeni kontrol edeceğiniz oyundan.
Şuan işteyim müsait olursanız saat gece 2 olmadan fotoğraf atıcam teşekkür ederim ilginiz için

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,139
Facebook şifremi kaybettim sıfırlamak içinde uğraşmadım kaldı öyle. Discord üzerinden yazarsanız müsait olduğumda geri dönüş yaparım.

KS

Devrim59

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
46
Facebook şifremi kaybettim sıfırlamak içinde uğraşmadım kaldı öyle. Discord üzerinden yazarsanız müsait olduğumda geri dönüş yaparım.
Hocam mehabalar rdr2 gibi oyunları denedim gta5 o days oyununuds ultraya falan alabildiğim en üst seviyeye aldım takılmalar gitti desem yeridir sadece btf5 te ultrsya aldığımds çok az darboğaz oluyor gibi en yükseğe çekince gayet fpsli akıcı bir oyun oldu btfz5 teki olay işlemciden kaynaklımı sizce

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,139
Hocam mehabalar rdr2 gibi oyunları denedim gta5 o days oyununuds ultraya falan alabildiğim en üst seviyeye aldım takılmalar gitti desem yeridir sadece btf5 te ultrsya aldığımds çok az darboğaz oluyor gibi en yükseğe çekince gayet fpsli akıcı bir oyun oldu btfz5 teki olay işlemciden kaynaklımı sizce
Büyük ihtimalle Online tabanlı oyunlardaki genel sorunu darboğaz gibi görüyorsunuz. Çoğu online oyunda GPU kullanımı zaten %90 seviyelerine çıkmaz. R5 3600 işlemcisinden değil genel bir şey. Ryzen 5 5600 modele yükselirseniz FPS artar ama o ekran kartı kullanımı sorununun çözüleceğini sanmıyorum. En fazla iyileşir.

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar

Son mesajlar

Geri