İşlemcim çok ısınıyor fakat ekran kartım ısınmıyor!

Prodrfreeman50

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
3
Arkadaşlar merhaba umarım derdime çare bulursunuz. Yeni bir sistem topladım. İşlemcim AMD Ryzen 5 5600x ,ekran kartım ASUS TUF 3070 ti . Call of duty Warzone oynarken veya bunun gibi yeni nesil oyunlar oynarken işlemci sıcaklığım 90-95 derece arasında gidip geliyorken ekran kartım 60-65 arasında gidip geliyor. CPU kullanımı çok yüksek iken GPU kullanımı düşük oluyor.AMD stok fanı kullanıyorum. İnternetten baktığım zaman aynı sistemi toplamış insanlar benden çok daha fazla FPS alıyor.Hatta en düşük ayarda da 110 fps alıyorum en yüksek ayarda da. İlk masaüstü bilgisayarım olduğu için tam olarak ne yapmam gerektiğini bilmiyorum. Bana yardım edebilirseniz sevinirim. Sıkıntım tam olarak nedir?

Çağdaş Işık

Mahalle Bilgisayarcısı
Mahalle Bilgisayarcısı
Tepki
4,760
Arkadaşlar merhaba umarım derdime çare bulursunuz. Yeni bir sistem topladım. İşlemcim AMD Ryzen 5 5600x ,ekran kartım ASUS TUF 3070 ti . Call of duty Warzone oynarken veya bunun gibi yeni nesil oyunlar oynarken işlemci sıcaklığım 90-95 derece arasında gidip geliyorken ekran kartım 60-65 arasında gidip geliyor. CPU kullanımı çok yüksek iken GPU kullanımı düşük oluyor.AMD stok fanı kullanıyorum. İnternetten baktığım zaman aynı sistemi toplamış insanlar benden çok daha fazla FPS alıyor.Hatta en düşük ayarda da 110 fps alıyorum en yüksek ayarda da. İlk masaüstü bilgisayarım olduğu için tam olarak ne yapmam gerektiğini bilmiyorum. Bana yardım edebilirseniz sevinirim. Sıkıntım tam olarak nedir?
AMD stok fanı yetersiz hocam ve diğer izlediğiniz videolardaki parçalarda farklılık gösterebilir o yüzden bu ısınmaya karşın stok fan değişime gidilebilir diğer arkadaşlara da sorun bir sorun olmasın tek bir kişinin dediğine/yazdığına göre aksiyon almayın.

Berking

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
312
5600x stok fan ile 82 derece max gördüm warzone da nzxt 240mm sıvı soğutucu ile ısı sıcaklığı warzone da 49-51 derece boşta 28 derecede

BilgisayarcıGenç

Mahalle Bilgisayarcısı
Mahalle Bilgisayarcısı
Tepki
1,269
İşlemci sıcaklıktan dolayı kendini sınırlandırıyor muhtemelen. Stok fanda o işlemci kullanılmaz. Bütçe oluşturabilirseniz soğutma önerelim.

KS

Prodrfreeman50

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
3
Anladım arkadaşlar teşekkürler. Peki bu ısınma sorununu çözersem fps artışı yakalayabilir miyim? Cooler master 240 ml almayı düşünüyorum etkisi yine o kadar olablir mi?
5600x stok fan ile 82 derece max gördüm warzone da nzxt 240mm sıvı soğutucu ile ısı sıcaklığı warzone da 49-51 derece boşta 28 derecede

Berking

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
312
Anladım arkadaşlar teşekkürler. Peki bu ısınma sorununu çözersem fps artışı yakalayabilir miyim? Cooler master 240 ml almayı düşünüyorum etkisi yine o kadar olablir mi?
Ben cooler masterda kullandım. Pompada ses sorunu yaşadım sonra kardeşimin sisteme msi ın aldım fakat şuan en iyisi bence nzxt

Syqex

Moderatör
Moderatör
Tepki
5,167
Sıcaklığı düşürecektir ancak ben Arctic Liquid Freezer II 240 daha kaliteli diye biliyorum alabiliyorsanız bunu tercih edin.

BilgisayarcıGenç

Mahalle Bilgisayarcısı
Mahalle Bilgisayarcısı
Tepki
1,269
Problem ısınmadan kaynaklıysa(ki öyle görünüyor) çözülür tabiki. Bütçe için ailenizle görüşün. Daha sonrasında önerinizi yapalım.

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar

Son mesajlar

Geri