Çözüldü Kaliteli Termal Macun Yüksek Sıcaklık!

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Fatih09

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
2
Merhaba Dostlar,

Arkadaşlar benim sistem stok soğutucu bayadan beri PC'yi temizlemiyordum açtım ekran kartı işlemci fanı RAM falan çıkardım sonra birkaç saatliğine stok soğutucuyu termal macun sürmeden kullandım sonra çıkardım kötü bir termal macun kullandım baktım işlemci yüzde 100 çalışıyor sıcaklık Valorant'ta 84 derece oluyor.

2 Güne MX4 termal macun aldım ısı iletimi 8.4 mü ne sürdüm her yerine yaydım sanki az mı acaba onu düşündüm baktım değerler gene aynı yüzde 100 83 derece neden böyle oluyor? Parçaları çıkarmadan PC en başta CPU'yu yüzde 100 kullanmıyordu sıcaklığını hatırlamıyorum sizce neden böyle?

Bir çözüm önerir mi sinimiz ne yapmalıyım?

Moderatörün son düzenlenenleri:

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,133
Macun orijinal mi kontrol edilmesi gerekiyor. Ayrıca doğru soğutucu montajı ve doğru şekilde sürdüğünüzden emin olun macunu.

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,133
macun orjinal hepsi...da 2500 yorum 5 yıldız güzel sürdüm gibi aslında
Önceki macun kalıntılarını düzgün şekilde temizlediniz değil mi? Birde soğutucu tam oturuyor değil mi? Bir tarafa fazla baskı veya mm bile boşluk olsa sıcaklık sorununuz olur. Soğutucu çapraz şekilde montajlanmalı. Önce bir köşe sıkılmalı sonra karşısındaki diğer köşe sonra diğerleri yine çapraz şeklinde aynı sırayla. Ayrıca ne çok sıkı olacak montaj ne gevşek. Ufak bir zorlandığı an bırakacaksınız montajı. Tekrar bir üzerinden geçin montajın.

Birde BIOS ayarlarınızı sıfırlayıp deneyin. Belki bir ayar vs. değiştirmişsinizdir yada kendisi olmuştur. İşinizi garantiye alın.

KS

Fatih09

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
2
Önceki macun kalıntılarını düzgün şekilde temizlediniz değil mi? Birde soğutucu tam oturuyor değil mi? Bir tarafa fazla baskı veya mm bile boşluk olsa sıcaklık sorununuz olur. Soğutucu çapraz şekilde montajlanmalı. Önce bir köşe sıkılmalı sonra karşısındaki diğer köşe sonra diğerleri yine çapraz şeklinde aynı sırayla. Ayrıca ne çok sıkı olacak montaj ne gevşek. Ufak bir zorlandığı an bırakacaksınız montajı. Tekrar bir üzerinden geçin montajın.

Birde BIOS ayarlarınızı sıfırlayıp deneyin. Belki bir ayar vs. değiştirmişsinizdir yada kendisi olmuştur. İşinizi garantiye alın.
bios nasıl sıfırlayacam termal macun dün yaptım şimdi çıkarsam sorun olurmu

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,133
bios nasıl sıfırlayacam termal macun dün yaptım şimdi çıkarsam sorun olurmu
Eğer eski macunu düzgün temizlediyseniz sökmenize gerek yok tekrar. Sadece montajı kontrol edin. İlle sökmeniz gerekiyorsa soğutucu sağa sola hareket ettirmeden çıkartın ki macun yayılmasın etrafa.

BIOS 'u 3 yöntem ile sıfırlayabilirsiniz.

Birincisi BIOS 'a girip EXIT sekmesinden yada kısayolu görünüyorsa BIOS üzerinde Defaults adında bir kısayol oradan yapabilirsiniz. İşlemden sonra F10 ile ayarları kaydedip çıkın.

Diğer bir yöntemse anakartın üzerinde bozuk para büyüklüğünde bir yassı pil olur. Onu sistem kapalı ve prizden fişi çekilmiş halde çıkartıp birkaç sn. sonra geri takarsanız sıfırlanacaktır BIOS.

Diğer yöntem biraz daha derin bir işlem. Anakart üzerinde CMOS adına 2 veya 3 pinli bir yer var anakart kitapçığınızda gösterili nerede olduğu. Bu pinlerden uygun olan 2 tanesini sistem kapalı ve prizden fişi çekilmiş halde 3-5 sn. birbirine metal bir şey ile birleştirip bırakacaksınız hepsi bu kadar.

KS

Fatih09

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
2
Eğer eski macunu düzgün temizlediyseniz sökmenize gerek yok tekrar. Sadece montajı kontrol edin. İlle sökmeniz gerekiyorsa soğutucu sağa sola hareket ettirmeden çıkartın ki macun yayılmasın etrafa.

BIOS 'u 3 yöntem ile sıfırlayabilirsiniz.

Birincisi BIOS 'a girip EXIT sekmesinden yada kısayolu görünüyorsa BIOS üzerinde Defaults adında bir kısayol oradan yapabilirsiniz. İşlemden sonra F10 ile ayarları kaydedip çıkın.

Diğer bir yöntemse anakartın üzerinde bozuk para büyüklüğünde bir yassı pil olur. Onu sistem kapalı ve prizden fişi çekilmiş halde çıkartıp birkaç sn. sonra geri takarsanız sıfırlanacaktır BIOS.

Diğer yöntem biraz daha derin bir işlem. Anakart üzerinde CMOS adına 2 veya 3 pinli bir yer var anakart kitapçığınızda gösterili nerede olduğu. Bu pinlerden uygun olan 2 tanesini sistem kapalı ve prizden fişi çekilmiş halde 3-5 sn. birbirine metal bir şey ile birleştirip bırakacaksınız hepsi bu kadar.
fanı takarken farklı güşç uygulamak zorunda kalıyorda olabilrim anakartaki 4 çivide 2 tane plastik var fanda da metaller var metalleri siyah yere mandallayıp öyle takıyorum bu mandallarda biri kırıldı o yüzden ilk birini takıyorum sonra diyerin diğer taraftan biraz kuvvet uygulayarak takıyorum bu orantısız basınçtan mı acaba yada

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,133
fanı takarken farklı güşç uygulamak zorunda kalıyorda olabilrim anakartaki 4 çivide 2 tane plastik var fanda da metaller var metalleri siyah yere mandallayıp öyle takıyorum bu mandallarda biri kırıldı o yüzden ilk birini takıyorum sonra diyerin diğer taraftan biraz kuvvet uygulayarak takıyorum bu orantısız basınçtan mı acaba yada
Bu kırıldı dediğiniz yer gevşek kalıyorsa macun ile işlemci yüzeyi arasına hava giriyorsa 1mm bile olsa boşluk fark etmez olmaması gerek ondan da olabilir.

KS

Fatih09

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
2
Bu kırıldı dediğiniz yer gevşek kalıyorsa macun ile işlemci yüzeyi arasına hava giriyorsa 1mm bile olsa boşluk fark etmez olmaması gerek ondan da olabilir.
yok boşluk olmuyor orası da gayet sıkı o taraftan takmak zor olduğu için siyah çentiğe kolayca takıyorum ama biri takılı olduğu için diğer tarafa takarken fazla kuvvet uyguluyorum ondan mı manasında boşluk kalmıyor kesin fazla sıkı olmasının bir zararı olurmu çok sıkı gibi sanki birde fan

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,133
yok boşluk olmuyor orası da gayet sıkı o taraftan takmak zor olduğu için siyah çentiğe kolayca takıyorum ama biri takılı olduğu için diğer tarafa takarken fazla kuvvet uyguluyorum ondan mı manasında boşluk kalmıyor kesin
İşlemciye fazla baskı uygulamış olabilirsiniz. Genel olarak bazı sorunlar yaratabilir bu durum. BIOS 'u bir sıfırlayıp deneyin.

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,133
Soğutucuya ve kasaya bağlı 70 derece civarı anormal değildir. İşe yaradığına sevindim.

Başka sorularınız için foruma yine bekleriz.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar

Son mesajlar

Geri