Soru Kasa Fanlarımın Hız Kontrolünü Yapabilir Miyim?

Vipesee

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
1
Merhaba arkadaşlar Anakartım Gigabyte B450m s2h kasanın fan hızlarını kontrol etmek istiyorum bu mümkün mü? Bir tane de pwm fan çoklayıcıya ihtiyacım var önerilerinizi bekliyorum.

LanceVanceDance

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
181
Anakartında bir adet sys_fan portu var. Oraya PWM ve DC bağlantılı fan bağlarsan kontrol edebilirsin.
Fanların 4 pinli PWM fanlar mı?

Agnostique

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
101
Aldığınız fanlar da PWM olduğuna emin olun, yoksa hız kontrolü yapamazsınız.

KS

Vipesee

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
1
Anakartında bir adet sys_fan portu var. Oraya PWM ve DC bağlantılı fan bağlarsan kontrol edebilirsin.
Fanların 4 pinli PWM fanlar mı?
Hocam daha fan almadım fakat kasanın üstündeki orjinal 3 tane fan sanırım Corsair sp120 Elite. Yeni alacağım fanlar da sanırım aynı model olacak.

Agnostique

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
101
Hocam daha fan almadım fakat kasanın üstündeki orjinal 3 tane fan sanırım Corsair sp120 Elite. Yeni alacağım fanlar da sanırım aynı model olacak.
Aynı olması zorunlu değil hocam, fan fiyatına baktım da 3 fan 2K tl bulacak gibi.

RGB zorunluluğun yoksa bunu öneririm. 1700rpm

Aynı olması zorunlu değil hocam, fan fiyatına baktım da 3 fan 2K tl bulacak gibi.

Kulaklık kullanıyorsan, sesten rahatsız olmam dersen 3000 rpm

KS

Vipesee

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
1

Kulaklık kullanıyorsan, sesten rahatsız olmam dersen 3000 rpm
Evet aynı olması zorunlu değil fakat kasamı yeni aldım kendi üzerinde olan rgb kontrolcüsü Corsair. ICUE uygulaması üzerinden fanların kontrolünü sağlıyorum, farklı fan alırsam rgb kontrolcü de almam gerekecek. İtopyada 3 sp120 elite fan+ rgb kontrolcü 1400 tl ye satılıyor. Tekli alırsam biraz daha ucuza denk geliyor fakat set alınca rgb kontrolcü geldiği için seti tercih ederbilirim.

Syqex

Moderatör
Moderatör
Tepki
5,167
Hem Bios üzerinden hem de kendi uygulaması olan APP Center üzerinden ayarlayabilirsiniz. Bende PWM fan olmadığı için sadece CPU fanını ayarlayabiliyorum.

1679665922671.png

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar

Son mesajlar

Geri