Kasa ön kulaklık girişi sorunu

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

garette

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
Kasanın arkasındaki ses girişi hem kulaklığı hem de hoparlörü düzgün çalıştırıyor. Monitörün üzerindeki ses çıkışından da ses alabiliyorum ancak kasanın önündeki ses çıkışından ses alamıyorum. Ön girişe kulaklık/hoparlör taktığımda ses seçeneklerinde gözüküyor, ses verdiği de görünüyor ancak ses gelmiyor.

Anakart Asus x570 prime kasa Corsair 4000x. Anakartın sitesinden realtek driver kurdum. Microsoft store dan realtek audio console kurup bir kaç ayar denedim ama bir türlü ses alamıyorum. Ön girişe kulaklık takınca ön girişin ayarları aktif oluyor fakat cihazı görmüyor. Kulaklığın kendi çıkarılabilir hoparlör-mikrofon çoklayıcısı var çıkararak denedim, takarak denedim olmadı. Ön girişten nasıl ses alabilirim...?

Teşekkür ederim...

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,129
Cvp: Kasa ön kulaklık girişi sorunu

Ön taraftaki JAK girişi kulaklık/mikrofon yani in/out combo JAK diye geçen soket tipinde. 3 çizgi 4 boğum JAK girişine sahip o soket. Sizin bu sokete kulaklık ve mikrofon ayırıcı takacağınız JAK kablosunun da 3 çizgi 4 boğum olması gerekir. Tüm bunlar olması gerektiği gibi mi?

KS

garette

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0

kulaklığın kablosu 3 jak 4 boğum, bu kabloya takılan kualklı ve mikrofon şekilde ayıran kablonun girişleri ise 2 çizgi 3 boğum. iki şekilde de ses alamıyorum.

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,129

Ses ayarlarınızın bir görselini paylaşır mısınız. Ses Denetim Masası üzerinde.

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,129

Sorununuzu sanırım anladım. %99 ihtimalle JAK saptaması sorunu yaşıyorsunuz. Saptama ayarının onayını ön portlara vermek gerek. İsterseniz bana DC üzerinden bana ulaşın ayarınızın Team Viewer ile yapayım.

KS

garette

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0

şimdi tarif edebilirsen deneyeyim hocam, olmadı akşama doğru size ulaşayım.

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,129

Tarif edebilirim ama yapabilir misiniz emin değilim. Şöyle, Realtek uygulamasını açın ve anahtar simgesinden Jak Saptamasını Engelle onayını kaldırın. Daha sonra JAK girişini sökün ve gelen uyarıda ön portları yani kulaklık girişini seçip onay verin. Her Realtek sürümü aynı menülere sahip midir bilmiyorum ama genel olarak olay bundan ibaret.

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,129

Aşağıdaki ANALOG girişlerinde ön panel girişi devre dışı. JAK saptanmamış ki bu olmadığı için sorun yaşanıyor gibi duruyor. Birde arka paneldeki giriş aktif. Çalma aygıtı ayarını ön ve arka port yapıp deneyebilirsiniz ama olacağını sanmam. DC 'den yazın detaylı bakalım.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar

Geri