Kasamın Doğru Havalanması Için Yardım

Heolex

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
Kasam gördüğünüz gibi 3 egzoz fanı var sağ tarafta sıvı soğutma ama kasanın içine temiz hava çeken fan koyacak yerim yok sıvı soğutmayı üst tarafa bağlamayı denedim CPU güç kablosu engel oluyor anakartım micro ATX acaba kasa içinde aşağıya montajlama şansım olurmu yada başka çözümü varmı

Ekli dosyalar

• IMG_20240731_003229_076.jpg
    IMG_20240731_003229_076.jpg
    4.8 MB · Görüntüleme: 16

kcrasco

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
78
sıvı soğutma önde egzoz yapsın, üstteki fanları alta emiş için koy kasa içine hava alsın. biraz deneme yanılma gibi olacak. şuan tümü egzoz yapıyor sanırım kasa doğal olarak alttan ve boşluklardan emiş yapıyor

Syqex

Bilgisayar Uzmanı
Bilgisayar Uzmanı
Tepki
5,197
kasanızın modeline göre aşağıda fan yeri var mı yok mu söyleyebilirim. Sıvı soğutma kasanın içine doğru üflüyorsa aslında hava sirkülasyonu sağlanıyor denilebilir.

Taner hocam aşağıdaki videonun bir kısmında da hava sirkülasyonu ile ilgili bilgi veriyor örnek olarak.

KS

Heolex

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
sıvı soğutma önde egzoz yapsın, üstteki fanları alta emiş için koy kasa içine hava alsın. biraz deneme yanılma gibi olacak. şuan tümü egzoz yapıyor sanırım kasa doğal olarak alttan ve boşluklardan emiş yapıyor
Kasanın altında maalesef fan yeri yok

kasanızın modeline göre aşağıda fan yeri var mı yok mu söyleyebilirim. Sıvı soğutma kasanın içine doğru üflüyorsa aslında hava sirkülasyonu sağlanıyor denilebilir.

Taner hocam aşağıdaki videonun bir kısmında da hava sirkülasyonu ile ilgili bilgi veriyor örnek olarak.

Frisby FC 9320-G modeli

KS

Heolex

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
Dediğim gibi fanların yönü önemli. Önden içeri alsa ve arka-üst egzoz görevi görse hava sirkülasyonu sağlanmış olur. Sadece fan yönü önemli.
Önden içeri alması için radyatörün fanlarını ters mi çevirmeliyim ama bu seferde işlemcinin sıcak havası içeri akmış olmaz mı

kuru cacık

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
773
Soğutucuyu döndür,radyatör görünecek şekilde. Bi de o soğutucu montajı yanlış olmuş Hortumlar,aşağıdan girecek.

kcrasco

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
78
şimdi hatırladım geçen hafta da yazmıştı bu arkadaş, ekran görüntüsü alıp sıvı soğutmayı çevirmesini söylemiştim yapmamış hala :) radyatör sonra fan yerine önce fanları tak sonra radyatörü tak. kasa içinde radyatör görünsün diyor kuru cacık hocam. sıvı soğutmanın işlemciye gelen yeri de 180 derece çevireceksin hortumlar sağ alttan gibi çıkacak.

KS

Heolex

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
şimdi hatırladım geçen hafta da yazmıştı bu arkadaş, ekran görüntüsü alıp sıvı soğutmayı çevirmesini söylemiştim yapmamış hala :) radyatör sonra fan yerine önce fanları tak sonra radyatörü tak. kasa içinde radyatör görünsün diyor kuru cacık hocam. sıvı soğutmanın işlemciye gelen yeri de 180 derece çevireceksin hortumlar sağ alttan gibi çıkacak.
Hocam yanlış hatırlıyorsunuzdur daha yeni üye oldum foruma ilk defa konu açtım birde bilmediğimden soruyorum yanlış anlaşılma olmasın Taner hocam bı vidosunde pompa boruları alttan gelirse pompa daha çok güç harcar diyordu yanlış hatırlamıyorsam o yüzden öyle taktım

kuru cacık

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
773
Yok öle bi şey .Taner öle söylüyorsa, o da hata yapmış olur, sanmıyorum.

kuru cacık

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
773
Tamam hocam o zaman önce fanları mi kasaya takmam gerek intake şeklinde sonra radyatörü öyle değil mi
Evet. Zaten şu anki haliyle fanalar kasanın dışıma üflüyormuş ,anladığım kadarıyle. O zaman, fanları radyatörden falan sökmeden ,soğutucuyu ters çevirip takacaksınız Bi de aşağı yukarı yönü değişecek tabi ki,hortumlar için.Eğer hortumlarda yetmeme gibi bi durum olabilirse,pompayıda söküp döndürmek vs. gerekebilir,belki.

kcrasco

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
78
Hocam yanlış hatırlıyorsunuzdur daha yeni üye oldum foruma ilk defa konu açtım birde bilmediğimden soruyorum yanlış anlaşılma olmasın Taner hocam bı vidosunde pompa boruları alttan gelirse pompa daha çok güç harcar diyordu yanlış hatırlamıyorsam o yüzden öyle taktım
olabilir hocam benzer bir kasada aynı şekilde soru gelmişti.

piroemir

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
6
herkes farklı bir şey söylemiş kafam çok karıştı öndeki 3 fan hava çekmesi arkadaki tek fanın ve sıvı soğutma fanlarınında egzoz görevi yapması ve hava sürkilasyonu için de kasanın cam kısmının kapalı olması gerekiyor diye biliyorum. bunda hemfikir miyiz?

KS

Heolex

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
Evet. Zaten şu anki haliyle fanalar kasanın dışıma üflüyormuş ,anladığım kadarıyle. O zaman, fanları radyatörden falan sökmeden ,soğutucuyu ters çevirip takacaksınız Bi de aşağı yukarı yönü değişecek tabi ki,hortumlar için.Eğer hortumlarda yetmeme gibi bi durum olabilirse,pompayıda söküp döndürmek vs. gerekebilir,belki.
Hocam peki şimdi o montajı yaparken malum sokucem islemcinin üstündeki bloğu yalnız 2 3 gün önce değiştirmiştim termal macunu tekrar değiştirmeme gerek varmıdır

kuru cacık

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
773
Komple falan, kesin gerekmez. Sadece ,baskıdan ötürü,
bazı bölgelerde aşırı birikmiş, bazı yerler çıplak kalmış olabilir. çıplak kalan bögelere çok az bi takviye ,çok biriken kıskmlarıda,hafiften, yaymaya çalışın. Yani ,macun komple silinip,tekrar sürülmez ,2-3 gün için.

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar

Son mesajlar

Geri