Kodlama Ve Bilişim Amaçlı Laptop (5 Ağustos)

Aloncy

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
38
Merhabalar,

Üni de kullanabileceğim bilişim kodlama amaçlı laptop önerebilirmisiniz bütçe 15.000TL 20.000TL

Moderatörün son düzenlenenleri:

Art

Klavye Delikanlısı
Tepki
323
Kodlama için yazılım için mac tercih edilir herhangi bir mac modelini tercih edebilirsiniz.
İlla Mac şartı yoktur Mac önerilmesinin sebebi eğer iOS Developer olmak istiyorsanız şarttır. Onun harici eğer Android Studio Kullanacaksanız en az 16 gb ramli bir laptop almak zorundasınız.

Oyun programlayacaksanız işlemci ve ekran kartı performansı yüksek olan bir cihaz almalısınız. Nispeten diğer alanlar için çok güçlü aletlere gerek yok. Orta seviyeli laptoplar alabilirsiniz.

IronMusk

Mahalle Bilgisayarcısı
Mahalle Bilgisayarcısı
Tepki
1,872
Evet ki ben koyu bir Windows fanatiği olarak mac önermem
Aslında mac ler bana çok güzel geliyor fakat 20k ya olan macler alınmaz. En az 30-40k lazım. Oda mac lere verilirmi bilmem. Windows yazılım için idealdir. Maclerinde yazılım için kullanım alanı var tabiki. Mesela ios geliştiricileri mac kullanır.

PoizDev!

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
84
Aslında mac ler bana çok güzel geliyor fakat 20k ya olan macler alınmaz. En az 30-40k lazım. Oda mac lere verilirmi bilmem. Windows yazılım için idealdir. Maclerinde yazılım için kullanım alanı var tabiki. Mesela ios geliştiricileri mac kullanır.
Ya şahsen bir mac'e 40k para vermektense güzel bir 3080 cihaz alır keyfime bakarım. Oyunumu oynar işimi yaparım. Tabii iş alanı olarak Mac tercih edilebilir ama ben tercih etmem. Koyu bir Windows fanatiği olmamdaki şaşırtıcı olmayan nokta bu

IronMusk

Mahalle Bilgisayarcısı
Mahalle Bilgisayarcısı
Tepki
1,872
Ya şahsen bir mac'e 40k para vermektense güzel bir 3080 cihaz alır keyfime bakarım. Oyunumu oynar işimi yaparım. Tabii iş alanı olarak Mac tercih edilebilir ama ben tercih etmem. Koyu bir Windows fanatiği olmamdaki şaşırtıcı olmayan nokta bu
Parası olan veriyor zaten . Benim içinde 40k yı çok daha iyi sisteme harcamak varken , eğer ios geliştirmiyorsak mac almak saçma.

favian

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
37
Bu fiyata güzel bir mac yok. 30k dan aşağı mac ler 8ram 256ssd oluyor. Buda yetersiz.

İlla Mac şartı yoktur Mac önerilmesinin sebebi eğer iOS Developer olmak istiyorsanız şarttır. Onun harici eğer Android Studio Kullanacaksanız en az 16 gb ramli bir laptop almak zorundasınız.

Oyun programlayacaksanız işlemci ve ekran kartı performansı yüksek olan bir cihaz almalısınız. Nispeten diğer alanlar için çok güçlü aletlere gerek yok. Orta seviyeli laptoplar alabilirsiniz.
Zaten hocam bende pek mac taraftarı değilim öneri olsun belki düşünür diye söyledim haklısınız dediklerinizde.

clopy

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
34
Bu fiyata güzel bir mac yok. 30k dan aşağı mac ler 8ram 256ssd oluyor. Buda yetersiz.
Bu konuda katılmıyorum size. Yaklaşık bir yıla yakın süredir M1 Macbook Air ile mobil uygulama geliştiriyorum. Bazen Android Emulator kullandığımda oluyor. 8Gb ram hiç bir sıkıntı yaşatmadı.

IronMusk

Mahalle Bilgisayarcısı
Mahalle Bilgisayarcısı
Tepki
1,872
Bu konuda katılmıyorum size. Yaklaşık bir yıla yakın süredir M1 Macbook Air ile mobil geliştirme yapıyorum. Bazen Android Emulator kullandığımda oluyor. 8Gb ram hiç bir sıkıntı yaşatmadı.
İleride sıkıntı yaşarsınız diye düşünüyorum. 1 yıl zaten çok uzun bir süre değil. Biraz daha bu işte geliştiğinizde daha yüksek projeler yapacağınız zaman yetmeyebilir diye düşünüyorum.

clopy

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
34
İleride sıkıntı yaşarsınız diye düşünüyorum. 1 yıl zaten çok uzun bir süre değil. Biraz daha bu işte geliştiğinizde daha yüksek projeler yapacağınız zaman yetmeyebilir diye düşünüyorum.
1 yıldan kastım M1 Mac ile yaptığım geliştirme süresiydi aslında. Yaklaşık olarak 5-6 yıldır yazılım geliştiricilik yapıyorum. Geliştirdiğimiz uygulamalardan bazıları, büyük firmalar tarafından kullanılıyor.

IronMusk

Mahalle Bilgisayarcısı
Mahalle Bilgisayarcısı
Tepki
1,872
1 yıldan kastım M1 Mac ile yaptığım geliştirme süresiydi aslında. Yaklaşık olarak 5-6 yıldır yazılım geliştiricilik yapıyorum. Geliştirdiğimiz uygulamalardan bazıları, büyük firmalar tarafından kullanılıyor.
İyiymiş :)

clopy

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
34
M1 Pro veya M2 Pro alabilirsin bana sorarsan uzun yıllar idare eder seni. Piyasası da pek düşmüyor elden çıkartsan da pek bir zarar etmezsin. PT sitesinde öğrenci indirimi oluyor, en hesaplı oradan alınabilir sanırım. C# geliştirme tarafında biraz uğraştırıcı oluyor Mac'ler, almışken ona göre karar verebilirsin.

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar

Son mesajlar

Geri