Lenovo Laptop Aniden Kitleniyor

skyshow

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
Merhaba arkdaşalar öncelikle sorunumdan bahsedeyim.
Cs-Go Pubg Mobil Ve Youtube de vs bir işlem yaparken bilgisayarım aniden kitleniyor hiç bir tepki vermiyor 1 ay önce termal macun ve temizlik bakımını yaptırdım bundan kaynaklı diye tahmin ettim için ama olmadı win10 kullanıyorum temiz bir kurulumda yaptım ama hala sorun devam ediyor ısınmadan dolayı kitlenmesi mümkün değil youtubede video izlerken de kitleniyor fana bakıyorum soğuk üflüyor yani ısınma olmadanda bu hatayı alıyorum ayrıten Pubg Lite oynuyorum onda hiç bir sorun yok pc alev alsa dahi sorun vermiyor sadece bu oyun oynarken hiç bir sıkıntı vermiyor, bilgisayarn driverlar, bilgisayar kendi sitesinden yapıyorum ve driver booster kullanarak eksik olan varsa güncelliyorum.Donanımı aşağıya yazıyorum
Lenova v311 [font=Tahoma, Verdana, Arial, sans-serif]i5 7200u[/font][font=Tahoma, Verdana, Arial, sans-serif] [/font]
Ram 4gb ddr4  1600mhz
Ekran kartı AMD Radeon 530 2Gb ddr3
500GB HDD
Win10
Onboard ekran kartı İntel Grapich 620

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,136
Disk yani bu durumda HDD 'niz arızalı olabilir tüm Windows kontrolü ona bağlı olduğu için arıza yada sorun varsa sizin yaşadığınız soruna neden olur. Önce HDTune ile disk taraması yapın ve disk taraması temiz çıkarsa devre kartı arızası var mı anlamak için CrystalDiskInfo yazılımını kurun ve yazılımı açıp aşağıdaki uzunca hata listesinin tümünün SS lerini alıp paylaşın bakalım sorun var mı.

KS

skyshow

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
ugur.gozaydin' Alıntı:
Disk yani bu durumda HDD 'niz arızalı olabilir tüm Windows kontrolü ona bağlı olduğu için arıza yada sorun varsa sizin yaşadığınız soruna neden olur. Önce HDTune ile disk taraması yapın ve disk taraması temiz çıkarsa devre kartı arızası var mı anlamak için CrystalDiskInfo yazılımını kurun ve yazılımı açıp aşağıdaki uzunca hata listesinin tümünün SS lerini alıp paylaşın bakalım sorun var mı.

Bu HddTune pek anlamadım için siz bakabilirmisiniz sorun var mı

Buda Crystal sonuçları

Ek bilgi olarak bios sanırım güncel değil Lenovo sitesine girip pc model seri numarası ile kendi pc mi buluyorum driverlar tarat dedimde BİOS güncellemesi çıkıyo ama sorun Benim pc de baktım bios kodu 2WCN29WW Sitede çıkan ise 2WCN45WW ve indirdim açılmıyor hata veriyor

ugur.gozaydin' Alıntı:

Burda bu kadar güncelleme çıkıyor ama yaparken sürekli pc kitleniyor tamamlayamıyor bir türlü

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,136
HDTune yazılımından Error Scan yapacaksınız eğer kırmızı hatalar çıkarsa sorun var demektir diskte ona göre disk odaklı çözümlere bakarız.

2. yazılımda tüm listeyi SS attınız değil mi? Resimdeki kısım ise diskte bir hata var olarak görünüyor sorun disk odaklı olabilir yani.

3. yazılım ise 3. parti bir güncelleme yazılımı ama yazılım adını göremedim benim bu tarz güncelleme için kullandığım 1 yazılım var oda iOBit Driver Booster yazılımı Pro sürümü satın aldım yıllardır kullanıyorum tavsiye ederim.

KS

skyshow

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
ugur.gozaydin' Alıntı:
HDTune yazılımından Error Scan yapacaksınız eğer kırmızı hatalar çıkarsa sorun var demektir diskte ona göre disk odaklı çözümlere bakarız.

2. yazılımda tüm listeyi SS attınız değil mi? Resimdeki kısım ise diskte bir hata var olarak görünüyor sorun disk odaklı olabilir yani.

3. yazılım ise 3. parti bir güncelleme yazılımı ama yazılım adını göremedim benim bu tarz güncelleme için kullandığım 1 yazılım var oda iOBit Driver Booster yazılımı Pro sürümü satın aldım yıllardır kullanıyorum tavsiye ederim.

Hd Tunede hiç bir hata çıkmadı hepsi yeşildi.
Bios güncel değil sanırım ondan olma ihtimali var mı 2017 ye ait yeni güncellemeyide yapamıyorum sitesinden indirdim ama exe dosyası hata veriyor

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,136
BIOS güncellemesi EXE ile yapılmaz ki. EXE vs. olmayan simgesiz beyaz bir dosyadır BIOS dosyası. Sadece bu dosyayı fat32 olarak biçimlendirilmiş bir USB belleğe atıp BIOS 'a girip BIOS üzerinden BIOS güncellemesi yaparsınız her anakartın güncelleme ekranı adı vs. değişiktir ki sizinki Laptop eskidir muhtemelen.

KS

skyshow

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
ugur.gozaydin' Alıntı:
BIOS güncellemesi EXE ile yapılmaz ki. EXE vs. olmayan simgesiz beyaz bir dosyadır BIOS dosyası. Sadece bu dosyayı fat32 olarak biçimlendirilmiş bir USB belleğe atıp BIOS 'a girip BIOS üzerinden BIOS güncellemesi yaparsınız her anakartın güncelleme ekranı adı vs. değişiktir ki sizinki Laptop eskidir muhtemelen.

evet eski bir laptop anakart modeli ile google yazıyorum ama lenovo sitesine atıyor ve exe dosyası indiriyor güncellemede yardım edermisiniz sadece dosyayı bulsam geri kalanını yaparım

KS

skyshow

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
ugur.gozaydin' Alıntı:
- Bu sayfadaki aracı kullanarak açıklamaları iyi okuyun online sistem üzerinden yapabilirsiniz.

Bios güncelledim ama hala sorun devam ediyor hata ise Mavi Ekran olarak devam ediyor mavi ekran olarak hata veriyor artık

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,136
Windows 'ta bir sorun var gibi yada bir bileşeniniz hatalı çalışıyorsa RAM vs. gibi oda bu soruna neden olabilir.

HDD diskinizin Reallocated Sector Count sayısı bozulan sectörleri emekliye ayırmış ve sınırlı yedeklerden bu sectörlere atama yapmış. Sınıra yaklışmısınız bu soruna neden olabilir ama net değilim.

Önce RAM testi yapın.

RAM test işlemi.
  • Önce   bu yazılımı indirin ve inen ZIP dosyasını klasöre çıkartın.
  • Sisteme bir USB bellek takın ve içinde önemli verilerin olmamasına dikkat edin. İçi boş olsun.
  • Klasörün içindeki imageUSB.exe dosyasını çalıştırın. Aşağıdaki adımları izleyin.
  • Step 1 : USB belleği seçin.
  • Step 2 : Write image to USB drive seçeneği ve Post Image Verification seçeneğini işaretleyin.
  • Step 3 : İnen klasörde memtest86-usb.img adında bir IMG dosyası var bu dosyayı Browse ile seçin.
  • Step 4 : Write butonuna basın ve bir pencere açılacak YES(EVET) diyorsunuz ve ikinci uyarıyada aynı şekilde YES(EVET) deyip işlemin tamamlanmasını bekliyorsunuz.
  • İşlem tamamlanınca bir pencerede Imaging Complated! uyarısı gelecek. OK deyip uygulamadan çıkıyorsunuz.
  • Şimdi bu USB bellek ile sisteme format atar gibi sistem açılışında USB ile başlatıyorsunuz hepsi bu kadar.
  • USB belleği seçince yazılım otomatik olarak test başlatacak. Arıza varsa ekranda kırmızı renkte bir hata kodu veyahut gösterge ile belli oluyor zaten. Eğer hata çıkarsa RAM 'iniz arızalı demektir ve bu soruna sebep olur. Testi bitene kadar sürdürün.

KS

skyshow

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
ugur.gozaydin' Alıntı:
Windows 'ta bir sorun var gibi yada bir bileşeniniz hatalı çalışıyorsa RAM vs. gibi oda bu soruna neden olabilir.

HDD diskinizin Reallocated Sector Count sayısı bozulan sectörleri emekliye ayırmış ve sınırlı yedeklerden bu sectörlere atama yapmış. Sınıra yaklışmısınız bu soruna neden olabilir ama net değilim.

Önce RAM testi yapın.

RAM test işlemi.
  • Önce   bu yazılımı indirin ve inen ZIP dosyasını klasöre çıkartın.
  • Sisteme bir USB bellek takın ve içinde önemli verilerin olmamasına dikkat edin. İçi boş olsun.
  • Klasörün içindeki imageUSB.exe dosyasını çalıştırın. Aşağıdaki adımları izleyin.
  • Step 1 : USB belleği seçin.
  • Step 2 : Write image to USB drive seçeneği ve Post Image Verification seçeneğini işaretleyin.
  • Step 3 : İnen klasörde memtest86-usb.img adında bir IMG dosyası var bu dosyayı Browse ile seçin.
  • Step 4 : Write butonuna basın ve bir pencere açılacak YES(EVET) diyorsunuz ve ikinci uyarıyada aynı şekilde YES(EVET) deyip işlemin tamamlanmasını bekliyorsunuz.
  • İşlem tamamlanınca bir pencerede Imaging Complated! uyarısı gelecek. OK deyip uygulamadan çıkıyorsunuz.
  • Şimdi bu USB bellek ile sisteme format atar gibi sistem açılışında USB ile başlatıyorsunuz hepsi bu kadar.
  • USB belleği seçince yazılım otomatik olarak test başlatacak. Arıza varsa ekranda kırmızı renkte bir hata kodu veyahut gösterge ile belli oluyor zaten. Eğer hata çıkarsa RAM 'iniz arızalı demektir ve bu soruna sebep olur. Testi bitene kadar sürdürün.

Teşekkür ederim deneyeceğim bu yönetimide.Başka bir ram kontrol uygulaması ile denemiştim onda sorun çıkmamıştı bide bu şekilde deneyim.
Ram dışında başka birşey sistemsel olarak yol açan birşey olabilir mi çünkü Ram değiştirme gibi bir durumum yok pc çöp atıcam ramdan ise

KS

skyshow

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
ugur.gozaydin' Alıntı:
Başka bir bileşenden vs. olabilir ama önce RAM testini yap sonrasına bakarız.

Ram test edemedim ama mavi ekran hatasında çıkan sorunu google yazdım İntel Graphic eski süreme dön dedi devam etti devre dışı bıraktım devam etti ama AMD Radeon devre dışı bıraktım Aytıg Yöneticisnden 30Dk lık zar zorda 40 60 fps le oyun oynasamda test ettim ve fan sıcaklığıda eskiye nazaran çok çok düştü AMD açıkken helikopter kaldırabilirdi açık net ama kapatınca fan hem o kadar şiddetli çalşmadı hemde elimi koydumda çokda sıcak üflemedi normal bir değerdi sonuca gelirsek AMD ekran kartı çözüm olabilir mi.

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar

Son mesajlar

Geri