M2 SSD Yazma Hızı Aşırı Düşüyor

Coderist

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
Merhaba,
M2 ssd'nin yazma hızı veri yazdıkça düşüyor sizce bu normal mi?

Geçen gün alttaki ürünü aldım ve takar takmaz test yaptım sonuç 3500+ Okuma 2500+ yazma hızlarını aldım her şey buraya kadar tamam.

Fakat veri yazmaya başladıkça hız patır patır düşüyor. Şuan diskin %44'ü dolu ve yazma hızı 100'lere kadar düştü  :-/ Format atıyorum her şey düzeliyor. 

gp3wvbg.png

(Sınama sayısı 5 ve 1GİB seçili iken de durum aynı.)

Denediklerim ve çözüm olmayan yöntemler;
  • Bios'u güncelledim
  • Farklı m2 slotta denedim
  • Windows'u formatladım
  • Diski secure erase yapıp yeniden verileri yazdım
  • Windows trim özelliğinin açık olduğunu kontrol ettim
  • adata yazılımı ile sağlık kontrolü yapıp optimize ettim (sağlık 100)

Durum değişmedi. Veri miktarı arttıkça hız düşüyor ve nihayet emekli ettiğim seagete 2tb hdd'den daha kötü bir yazma hızına ulaştım.  :cool:

Sorum şu, m2 ssd'lere veri yazdıkça hızının düşmesi normal bir şey mi?

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,132
Cvp: M2 SSD Yazma Hızı Aşırı Düşüyor

Disk yapısı doğası gereği eğer yüksek bir Cache sistemi yoksa depolama kapasitesinden ayrı disk hızı disk doldukça kademe kademe düşer. Ancak sizin diskiniz anormal düşmüş burada ciddi bir sorun var.

Yazılım odaklı bir sorun var mı diye anlamak adına ATTO Disk Benchmark veya AS SSD yazılımları ile test eder misiniz birde.

BatuhanKLC

Sözü Geçen
Sözü Geçen
Tepki
757

Araştırırken bir forumda şöyle bir konuşma gördüm , başlığı da ekleyeceğim zaten dilerseniz okuyabilirsiniz.  

Adata'nın ssd yazılımını indirmişseniz eğer hızlarının düştüğünden şikayetçi insanlar ve Adata hız düşüklüğü ile alakalı onlarca başlık var . Umarım sorununuzu çözer ve internette çözümüyle alaklı başlık oluşturabiliriz Türkçe dil ile.

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,132

Bu sorunun kronik olduğunu düşünmüyorum. Çünkü 8100/8200 ürünlerini çok önerdim zamanında ve bu dahil bu sorundan bahseden şuana kadar hiç görmedim.

@"BatuhanKLC" 'nin bıraktığı linkte standart SSD performansı arttırıcı önerilenden bahsedilmiş ki denenebilirler. Örnek MiniTool Partition Wizard yazılımı ile SSD diskin partition bölümlerine Hizalama/Aling özelliğini kullanmak. Windows Aygıt Yöneticisi üzerinden Disk sürücüleri altından diskinizin Özellikleri > İlkeler bölümünden > Aygıt yazma önbelleğini etkinleştir ayarının onaylı olması ki bu ayar standart olarak zaten açık gelir. Son olarak SSD yazılımından Trim özelliğini aktif etmek. Bunlar zaten standart yapılan işlemler.

Siz bunları yine kontrol edin ama önerdiğim 2 yazılımdan da testler paylaşın ki durumu bir teyit edelim.

KS

Coderist

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0

Hiç bir değişiklik olmadı. Yeni bir veri yazma yada silme işlemi yapmadım son durum böyle.

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,132

Evet diskte sorun var bariz belli. Disk performansı için önerilenleri deneyin işe yaramazsa diskin servisine ulaşın.

KS

Coderist

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0

Tamam teşekkür ederim. İade ve değişim hakkım var zaten bakayım artık.

OguzAmaFakir

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0

Tamam teşekkür ederim. İade ve değişim hakkım var zaten bakayım artık.
Hocam hikvision marka M2 ssd de aynı sorunu yaşıyorum şuan okuma hızım 2000 in üzerinde ancak yazma hızı çok düşük bazen 50 MB bazen 70 MB bazen 15 MB kafayı yiyeceğim bir çözüm buldunuz mu acaba?

gallant_wolf

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
Hocam hikvision marka M2 ssd de aynı sorunu yaşıyorum şuan okuma hızım 2000 in üzerinde ancak yazma hızı çok düşük bazen 50 MB bazen 70 MB bazen 15 MB kafayı yiyeceğim bir çözüm buldunuz mu acaba?
Merhaba aynı sorun bende var 70 mb dosuyor okuma hizi cozebildinizmi

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar

Son mesajlar

Geri