Mac OS için sistem toplama tavsiyesi

ErdmKRBCK

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
Merhaba. foruma yeni üye oldum. grafik işlemleri vb işler için pc toplamak istiyorum. yardımcı olursanız sevinirim.
Başlıca aradığım özellikler:

-itx bir pc toplamayı düşünüyorum. kasaya gerek yok. kasayı kendim dizayn edip oluşturacağım

-mac os kurulumu sonrası güncellemeleri de alabilecek bir pc

-anakart wifi bağlantısı olması 

-güç kaynağı itx e uygun olması modüler olur ise daha güzel olur.

-itx anakartlarda gördüğüm kadarı ile ram slot 2 adet. bu nedenle tek 32 ram takıp ilerleyen tarihte bir 32 daha almayı düşünüyorum.

-oyun için olmayacağından ekran kartı min fiyatlarda ama ilerleyen yıllarda da sorunsuz kullanmayı düşünüyorum. (min 128 bit)

-itx olacağı için tek fanlı sıvı soğutma düşünüyorum.

-ssd olarak 512 m2 sataları düşünüyorum.

-çevre birimleri konusunda klavye mouse mac os stabil olacak şekilde öneriler olabilir.

-monitör düşünmüyorum şuan

-6000-8000 tl arası fiyat aralığı.

ilginiz için teşekkürler.

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,133
macOS olacağından INTEL daha mantıklı seçim olur. ITX anakart üzerine INTEL M.2 disk ve 32GB bellekli bir sistem önerisi yapacağım. Bu arada bellen olarak tek modül 32GB demişsiniz ama kolay bulunan bellek tipi değildir ve sistemi tek kanal bellek ile kullanmak pek mantıklı sayılmaz performans açısından. Toplamda 32GB bellek yapsak 16x2 şeklinde grafik tasarım işleri için fazlasıyla yeterli olur ama karar sizin tabi.

Önerinizi yapacağım.

CPU : 

MB : 

RAM : 

SSD : 

PSU : 

Soğutucu : 

Klavye :   - Mekanik önermedim iş için mekanik anahtarların sesleri kafanızı bunaltabilir.

Mouse : 

Burası toplamda 8.035 TL yapıyor. MacOS işletim sistemi için ideal bir sistem.

KS

ErdmKRBCK

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
Uğur hocam elinize kolunuza emeğinize sağlık. 

Yavaştan almaya başlıyacağım. Bir kaç sorum daha olacak. 

1. İşlemci 10700F (2573tl) demişsiniz entegre ekran kartı yok. 10700 (2800) buldum entegre uhd630 mevcut. Bu bir şeyi değiştirir mi? 230tl fazla vermeye değer mi? Yoksa zaten entegre olması da gerekli mi?

2.Ram lar konusunda kesinlikle haklısınız. İlerleyen yıllarda yetersiz kalırsa diye 2. 32 alırım diye dedim. Yine de 16-16 tak sonra 32 alırsın 32-16 takarsın mı diyorsunuz. Sizin bilginize göre bu işlemi yapacağım.

3. İtx kasa düşünüyorum. Güç kaynağı ölçüleri Büyük degil mi. Daha uygun ölçülerde bir model bulamaz mıyız?

4. Klavye mause gayet güzel ve kaliteli ürünler. Kablosuz mause ve klavye olmasının benim istediğim işler için bir sakıncası var mı? Sizin tavsiye tecrübeniz üzerine uygun dediğinizi almayı düşünüyorum.

Şimdiden teşekkürler.

KS

ErdmKRBCK

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
Birde Ugur Hocam bu soğutucuyu alacağım ama işlemci 1200 soket diyor. Soğutucuların hiç birinde intel 1200 soket yazanı göremedim. Yine de uyumlu mu diyorsunuz?

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,133
Harici ekran kartı alacaksınız zaten entegre GPU birimi olmasına gerek yok. Ama ekran kartı arızası vs. olursa işlemci içindeki grafik kartını anakart üzerindeki görüntü çıkışlarını kullanarak görüntü alabilirsiniz anlamına geliyor yani 2800 TL ye bulduğunuzu almanız böyle bir avantaja sahip olduğunuz anlamına geliyor.

RAM konusunda ben sadece 32GB bellek kullanabilirsiniz demiştim. Render sistemlerinde 64GB belleğin avantajı olurda Grafik Tasarım için 64GB bellek bence fazla ondan dedim. Birde tek modül 32GB belleklerin fiyatlarına baktım 16+16 kit 32GB belleklerden daha pahalı. Ben o yüzden dedim ki 16x2 yani 2 adet 16GB toplamda 32GB yeter sizin işiniz için. Ama dediğiniz şeyde olabilir 32GB + 16GB yada ilk dediğinizi gibi 32GB + 32GB yapabilirsiniz. Ama tek 32GB bellekler çok pahalı olduğundan sonra alacaksınız diğer modülü buda tek bellek olduğundan dolayı bir süre performans kaybınız olacak demek.

Yeni nesil ITX kasalarda da artık ATX güç kaynakları kullanılabiliyor. Örnek olarak   veya   bu ürünler. Eğer ufak PSU istiyorsanız SFX ölçülerinden PSU birimi almanız gerek ama onlarda normalden biraz daha pahalılar.

Klavyede kablosuz ürün önermem. Mouse için olabilir ama macOS için iyi bir kablosuz mouse uygun fiyata bulabileceğinizi sanmam.

115X yani 1151 soketi ile 1200 soketi aynı değişmedi ölçüleri ve yapıları. Sadece o iğnelerin olduğu kısım işlemcinin değdiği yerdeki pim sayısı 1151 den 1200 pime yükseldi. Yani özetlersem 115X(1151) için kullanılan soğutucuların hepsi direkt 1200 soketi içinde kullanılabiliyor. Soğutucu aynı olduğundan bazı satıcılar ve firmalar 1200 ibaresini koymadı. Takılmayın yani uyumsuz bileşen yok.

KS

ErdmKRBCK

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
Uğur hocam tekrardan teşekkürler. Anakartı aldım. M2 yi aldım. Rami ve soğutucuyu alacağım. 32 ram gerçekten pahalı. 16-16 alıp sonra yetersizlik.hissedersem tek 32 alacağım. Sfx PSU lar hem az hem de pahalı. Zalman ATX alacağım. Sizin hazırladığınız kasada ekran kartı yok. Bu nedenle işlemciden kısıp i5 düşeceğim sanırım. Ekran kartı konusunda araştırmalarım sonucu mac os da Radeon ekran kartları daha iyi olduğunu okudum. Radeon Rx550 almayı düşünüyorum ancak idare eder mi ömrü çok mu kısa olur diye de düşünüyorum.

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,133
Siz ekran kartı pek önemli değil dediniz için ben RX 550 veya GT1030 alabilirsiniz diye düşündüm.   çok pahalı bir şey değil bu sistem için. Grafik işleri için yeterlidir bu kartlar. AMD veya NVIDIA fark etmiyor diyebiliyorum ikisi de macOS sisteminden düzgün çalışıyorlar bildiğim ama AMD macOS ile daha iyi çalıştığı bilgisi kesin doğru ise   bunu öneririm.

Bence işlemciyi düşürmeyin. Çünkü i7 serisinin altına inerseniz maksimum 2666MHz frekansında kullanabilirsiniz RAM 'leri. O yüzden işlemci i7 olarak kalsın derim.

KS

ErdmKRBCK

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
İşlemci ram hızına odaklanmamıştım. Tamam hocam. Ekran kartı ve bütçeyi bir daha tasarlayıp i7 almaya çalışacağım. Tüm emeğiniz, bilgileriniz, paylaşımınız için çok teşekkürler. İyi çalışmalar. Umarım konu başkalarının da işine yarar.

MrtSzgN

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
ugur.gozaydin' Alıntı:
macOS olacağından INTEL daha mantıklı seçim olur. ITX anakart üzerine INTEL M.2 disk ve 32GB bellekli bir sistem önerisi yapacağım. Bu arada bellen olarak tek modül 32GB demişsiniz ama kolay bulunan bellek tipi değildir ve sistemi tek kanal bellek ile kullanmak pek mantıklı sayılmaz performans açısından. Toplamda 32GB bellek yapsak 16x2 şeklinde grafik tasarım işleri için fazlasıyla yeterli olur ama karar sizin tabi.

Önerinizi yapacağım.

CPU : 

MB : 

RAM : 

SSD : 

PSU : 

Soğutucu : 

Klavye :   - Mekanik önermedim iş için mekanik anahtarların sesleri kafanızı bunaltabilir.

Mouse : 

Burası toplamda 8.035 TL yapıyor. MacOS işletim sistemi için ideal bir sistem.

Bu sistemi kurdum hocam MacOS nasıl kurabilirim?

CleanCoder

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
5
@ugur.gozaydin hocam acaba kanal olarak mac os uyumlu bir sistem toplama veya nasıl toplanır gibisinden bir bilgilendirme videosu çekmeyi düşünür müsünüz zira benimde işim gereği mac kullanmam gerek ama aşırı pahalı işlemci anakart değiştirerek kullanmak istiyorum da bilgilendirici bir içerik oluşturabilir misiniz ?

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,133
@ugur.gozaydin hocam acaba kanal olarak mac os uyumlu bir sistem toplama veya nasıl toplanır gibisinden bir bilgilendirme videosu çekmeyi düşünür müsünüz zira benimde işim gereği mac kullanmam gerek ama aşırı pahalı işlemci anakart değiştirerek kullanmak istiyorum da bilgilendirici bir içerik oluşturabilir misiniz ?
Taner beyi etiketleyin belki bir rehber video düşünür.

CleanCoder

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
5
Daha önceden böyle bir içerik hazırlamadık hiç. Fakat not ediyorum yapılabilir. Sadece nelere dikkat etmemiz gerektiği konusunu netleştirip, firmalar ile görüşmek gerekecek. Hemen gelemeyebilir hocam.
Çok teşekkür ederim bende neden buna ihtiyaç duyduğumu açıklayayım yazılım geliştiriciyim react native ile mobil uygulama geliştiriyorum ancak ios versiyonunu çalıştırabilmem için veya build alabilmem için mac sistem gerekiyor o pclerde de 16 gb ramli olanları 25-30k gibi bütçelerden oluşuyor elimde masa üstü pc var ufak değişiklikler yapıp 2 sistemi kullanmak istiyorum. Er yada geç yaparsanız çok sevinirim.

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar

Son mesajlar

Geri