Monitörüm görüntü kalitesi çok düşük normal mi ?

nirvanatr

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
Merhaba geçenlerde almış olduğum Viewsonic 27' 144 HZ 1ms monitörüm laptop ekranına göre kalitesi çok düşük gözle fark edilebilen detaylar var pixel pixel görüyor gibi oluyorum bunun sebebi nedir çift monitör kullandığım için olmadığını gördüm masaüstünede aynı şekilde bağladım fakat görüntü aynı kaliteyi kesiyor nvidia denetim masasındanda görüntüyü kaliteye geçtim fakat değişen birşey olmadı ne yapmalıyım normal mi ?

BeratG

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
nirvanatr' Alıntı:
Merhaba geçenlerde almış olduğum Viewsonic 27' 144 HZ 1ms monitörüm laptop ekranına göre kalitesi çok düşük gözle fark edilebilen detaylar var pixel pixel görüyor gibi oluyorum bunun sebebi nedir çift monitör kullandığım için olmadığını gördüm masaüstünede aynı şekilde bağladım fakat görüntü aynı kaliteyi kesiyor nvidia denetim masasındanda görüntüyü kaliteye geçtim fakat değişen birşey olmadı ne yapmalıyım normal mi ?

monitör için atadığınız çözünürlük nedir ?
Monitör yazılımınızı yükleyip yazılım üzerinden ayar yapmayı deneyiniz.

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,129
Cvp: Monitörüm görüntü kalitesi çok düşük normal mi ?

27" oranda 1080p çözünürlük kullanıyorsanız yaşadığınız sorun genel olarak bilinen bir sorundur. 1080p için piksel yoğunluğu sabittir. PPI yani kaliteyi belli enden piksel sıkışması 24" oranda 92 PPI değerindeyken 27" oranda 82 PPI değerine düşer. 1 inç/kare 6.45 cm² eder ve 27" orandaki 1080p çözünürlükte her 6.45 cm² alana 6656.79 pixel sığar. Ancak 24" oranda bu piksel yoğunluğu 1 inç/kare alanda 8.425 pixel yoğunluğuna yükselir. Yani pixel sayısı yükselir aynı alanda daha küçük pikseller oluşur ve buna bağlı gözünüz o pikselleri sayamamaya başlar. Eğer 1080p + 27" kullanıyorsanız sizin yaşadığınız sorunun sebebi budur. 27" oranda bu yaşadığınızı her göz seçemez. Siz seçebilen taraftaymışsınız. Yapacak bir şey yok.

KS

nirvanatr

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
BeratG' Alıntı:
nirvanatr' Alıntı:

monitör için atadığınız çözünürlük nedir ?
Monitör yazılımınızı yükleyip yazılım üzerinden ayar yapmayı deneyiniz.
1920x1080

ugur.gozaydin' Alıntı:
27" oranda 1080p çözünürlük kullanıyorsanız yaşadığınız sorun genel olarak bilinen bir sorundur. 1080p için piksel yoğunluğu sabittir. PPI yani kaliteyi belli enden piksel sıkışması 24" oranda 92 PPI değerindeyken 27" oranda 82 PPI değerine düşer. 1 inç/kare 6.45 cm² eder ve 27" orandaki 1080p çözünürlükte her 6.45 cm² alana 6656.79 pixel sığar. Ancak 24" oranda bu piksel yoğunluğu 1 inç/kare alanda 8.425 pixel yoğunluğuna yükselir. Yani pixel sayısı yükselir aynı alanda daha küçük pikseller oluşur ve buna bağlı gözünüz o pikselleri sayamamaya başlar. Eğer 1080p + 27" kullanıyorsanız sizin yaşadığınız sorunun sebebi budur. 27" oranda bu yaşadığınızı her göz seçemez. Siz seçebilen taraftaymışsınız. Yapacak bir şey yok.
şu şekilde bi laptopun ekranına bakıyorum kaliteli birde viewsonic 27' inch monitöre bakıyorum windows başlangıç olsun opera olsun alt bardaki her simge laptop ekranına göre net göstermiyor yinede bu bilginiz için çok teşekkür ederim curvedden mi kaynaklı diye düşünmüştüm ama yarın birde asus 27' 165 tuf gaming ekranında bakıyım aynı şekildemi ?

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,129

Laptop ekranı kaç İNÇ 'ki? 27" bir Laptop ekranına bakmanız lazım ki bu kıyaslamayı yapabilin. Siz yazdıklarımı anlamadınız mı?

KS

nirvanatr

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
RE: Cvp: Monitörüm görüntü kalitesi çok düşük normal mi ?

ugur.gozaydin' Alıntı:
Laptop ekranı kaç İNÇ 'ki? 27" bir Laptop ekranına bakmanız lazım ki bu kıyaslamayı yapabilin. Siz yazdıklarımı anlamadınız mı?
dediğinizi anladım gayet iyi bir şekilde anlatmışsınız 1 tane daha 27 inç monitör almıştım asus fakat viewsoniğe göre daha başarılı

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,129

Panel renk bit değerleri ve panel Hz ve ms değerleri farkı piksellerin netleşmesine ve tam tersi net olmamasına yol açabilir. 2 ürünün farkı sadece bundan kaynaklı.

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar

Son mesajlar

Geri