msi amd b450 gaming plus max bios sorunu

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Ali Altuntaş

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
Merhaba iyi akşamlar bu gün Vatan bilgisayardan bir bilgisayar toplattım eve geldim kurdum LG monitör var görüntü gelmiyordu önce monitörden şüphelendim sonra monitörü başka bir pcye taktım sorunsuz çalıştı sonra kasada bir şey dikkatimi çekti kırmızı bir led yanıyordu araştırdım bios güncellemisi gerekiyormuş anakartım msi amd b450 gaming plus max burada açılmış bir konuda ki gibi fat32 flasha son güncel dosyayı MSI.ROM diye kaydetip anakrtın ilk usb portuna takıp bios flash tuşuna basıyorum kasa çalışıyor flash bellekten bilgiler aktarılıyor gibi oluyor 10 saniye içinde bilgisayar kendini kapatıyor yardımcı olacak arkadaşlar var mı

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,136
MSI markasının MAX serisi güncel Ryzen 3000 serisi için çıkartılmış bir seri. Yani BIOS güncellemesi sorunu olması pek mümkün değil. Kırmızı LED hangi noktada yanıyor belirtir misiniz SS ile.

Birde bellek kanal yapılarını kontrol edin. 1 RAM varsa DIMM A2 slotunda olmalı 1 RAM varsa A2 ve B2 slotlarında olmalı.

BIOS Update işlemi için ise sadece anakarta gelen PSU güç kablolarını bırakın yani 24 Pin kablosu ve işlemci güç kablosu olsun sadece ve sistemde bellek, işlemci vs. her bileşen sökülmüş olsun. Sonra BIOS dosyanızı indirin ve dosya adını MSI.ROM yapın ve Fat32 olarak biçimlendirilmiş bir belleğe atın. Sonra bu belleği BIOS güncelleme tuşunun hemen altındaki porta takın. Sonra BIOS güncelleme tuşuna basın ve işlem tamamlanana kadar bekleyin işlem sırasında LED yanıp sönecek tamamlanınca LED tamamen sönecektir. İşlem tamamlanınca bileşenlerinizi takabilirsiniz.

KS

Ali Altuntaş

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
hocam hızlı dönüş yaptığınız için öncelikle teşekkür ederim slot sanırım 1 ve 3 te olması lazım 2 ayrı 8 gm ram mevcut fotoğrafı attım bakarsınız bide sizin cevabınızdan sonra pc açtım ilk açtığımda led yanmıyordu ama ekrana görüntü gelmedi daha sonra pc açıp kapattım tekrar yandı ve bu 2 3 defa denememde tekrar devam etti ayrıca mouseun led işiğida yanmıyor

resimag.com/p1/503c6686a48.jpeg

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,136
Resim açılmıyor onu düzenlerseniz iyi olur. Birde dediğim gibi RAM 'lerin slot numaralarını yazdım DIMM_A2 ve B2 slotlarında olmalı onu bir kontrol edin doğru şekilde. Slotların etrafında bir yerde DIMM numarası yazar.

Ayrıca BIOS güncellemesini yaptınız mı anlattım detaylı onuda bir yapın ne olur olmaz sanmıyorum sorunun o olacağını ama yapmakta fayda var.

KS

Ali Altuntaş

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
Anakart max serisi sistem zaten bu gün toplandı bios güncellemesini yapmadım çünkü sıvı soğutma falan var pcde fazla montajından anlamıyorum hepten bozmaktan korkuyorum sizde zaten max serilerinde güncel dediniz fotoğrafı tekrar yükledim bakarsanız sevinirim slotlarıda dediğiniz gibi kontrol edip yerlerine yerleştirip yazacağım tekrar .

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,136
Resimdeki Slotlar doğru yerlerde takılı onda bir sorun yok.

Sistemi Vatan Bilgisayar toplayıp görüntü almış mı bilginiz var mı?

Çünkü 2 sebep geliyor aklıma eğer görüntü alamıyorsanız birincisi sıvı soğutucu işlemciye fazla baskı yapıyorsa bu görüntü gelmemesine sebep olur bir miktar gevşetmek sorunu çözebilir. Diğer sorun ise bellek uyumu sorunu olabilir bellekler tanınmıyorsa anakart tarafından buda görüntü gelmemesine neden olur.

Birde BIOS var ama dediğim gibi MAX serisi güncel anakartlar ama BIOS sürümü olarak yeni RAM 'ler BIOS 'a eklendiyse ve sorun RAM odaklıysa BIOS güncellemesi işe yarayabilir.

Bence Vatan Bilgisayara monitörünüz ile gidip sorunu onların çözmesini sağlayın böyle siz uğraşırsınız.

KS

Ali Altuntaş

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
Görüntü alıp almadıkları hakkında bilgim yok sormadım sadece dedikleri bios'u güncelledikleri herhangi bir sıkıntının olmadığını ve bilgisayarı açıp usb bellek ile sistemi kurmamı söylediler ama ne yazık ki görüntü alamadığım için yapamadım monitör hdm ile bağlanıyor onda sıkıntı yok çünkü diğer pcme bağladım görüntü aldım.

Sormak istediğim bellek uyum sorunu nasıl olur nasıl aşabilirim bunu veya ben aşabilir miyim ?

Diğer sorum ise o led işiği yanıyor onun anlamı ne en üstte ki yanan led ne anlama geliyor bir defaya mahsus kayboldu çünkü o ara yine ekrana görüntü vermedi bu tabi monitörün o sıra kendini açmamış olmasıylada mümkün olabilir kısa süre içinde tekrar yeniden başlattım ve bu sefer aynı led sorunu ile karşılaştım

en son olarak mecbur vatan bilgisayarı arayıp oraya götürürüm orada sorunu çözeriz çünkü tek başıma tüm bileşenleri söküp uğraşmayı açıkcası pek göze alamadım.

Şuan bilgisayarı tekrar başlattım bu sefer  led yanmıyor mouse işiğida geldi klavyede sorunsuz çalışıyor capslock tuşlarını falan denedim çalışıyor ama ekrana görüntü gelmiyor şuan hiç bir driver veya sistem yüklü değil bunla bi alakası mı var diyeceğim ama bu sefer sistemi nasıl kuracağız şuan burada takıldım :( Monitör LG  "entering the power saving mode shortly" bu yazı çıkıyor no signal diyip

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,136
LED ışığının yerini SS atın bakalım ne hatası imiş o LED göstergesi.

RAM uyumu sorunu bir olasılık ama Vatan Bilgisayar bunu söylerdi size uyumsuz diye sanmıyorum yani.

Son çare ve kesin çözüm Vatan Bilgisayar olur.

Ali Awm

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
Dediğiniz gibi yarın kasayı alır giderim böyle bi Led yanıp bi söncekse işimiz var bununla
Led ışığın yanında cpu yazıyor hocam

Kusura bakmayın buda benim hesap yanlış anlamayın bu sefer telefondan cevap attım bu face hesabı ile bağlanmış oyun için açmıştım ??

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,136
Anakartınızın üzerindeki hata LED 'lerinin açıklaması şu şekilde belirtilmiş.

CPU Bölgesinde - CPU'nun algılanmadığını veya başarısız olduğunu gösterir.
DRAM Bölgesinde - DRAM'ın algılanmadığını veya başarısız olduğunu gösterir.
VGA Bölgesinde - GPU’nun algılanmadığını veya başarısız olduğunu gösterir.
BOOT Bölgesinde - Önyükleme aygıtının algılanmadığını veya başarısız olduğunu gösterir.

Eğer CPU bölgesindeki LED yanıyorsa dediğim gibi ya CPU 'ya fazla baskı var buda işlemcinin okunmasını engelliyor yada montajda bir sıkıntı olmuş.

Ali Awm

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
Teşekkür ettim yarın sorunun cevabını yazarım diğer arkadaşlar da faydalanır umarım iyi geceler

KS

Ali Altuntaş

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
Kasayı götürdüm kasada kısa devre varmış aldılar arızalı parçaları değiştirip arayacaklarını söylediler ilginiz için teşekkür ederim iyi akşamlar

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar

Son mesajlar

Geri