Msi b450 gaming plus anakart cpu Led hatası

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Hakkaniyet

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
Merhaba msi b450 gaming plus anakart mevcut, ve işlemci olarak ryzen 53600 mevcut tüm bağlantıları yaptığım halde, anaksrt üzerindeki cpu Led ışığı sabit şekilde kırmızı yanıyor, sorun nedir ne yapmayalımCihazı sıfır şekilde topladım, 2 adet ddr4 3000mhz ram var 4 slotun hepsinde tek tek denedim yine de monitöre görüntü gitmedi, işin garip tarafı usb kısımlarına mause ve klavye bağladım, herhangi bir enerji geçişi söz konusu değil, telefon üzerinden konu açmak zorunda kaldım, surci lisanİmi mazur görün, konuyla alakalı yardımlarınızı rica ederim
Anakart msi b450 plus
İşlemci ryzen 5 3600 
Psu 600+80
Cihaza enerji geliyor ekran kartı üzerindeki fan ve cpu soğutucu fani çalışıyor, ekran kartını soktum üzerindeki hdmk ile görüntü vermek istedim yine olmadı..

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,136
BIOS güncellemesinden kaynaklı sorununuz var. Ryzen 3000 serisi işlemcileri B450/X470 çipsetlerine Ryzen 3000 serisi için çıkmış tanımlama BIOS 'unu kurmadan tanıtamazsınız işlemcinizi anakart tanımıyor yani şuan ki sorununuz bu.

Eğer anakartınız bu ürün ise CPU olmadan BIOS güncelleme özelliği var.

Bir USB belleğe ihtiyacınız var. bu bağlantıdan 7B86v19 bu son sürüm BIOS dosyasını indirin. Daha sonra inen ZIP dosyasının içindeki kılasörün içindeki 2 adet dosyayı fat32 olarak biçimlendirilmiş bir USB belleğin içine atın. USB belleği anakartın arkasındaki en üst 1. porta takın ve orada olan BIOS butununu kullanın. bu videodaki gibi işlemler. Işık butona bastığınızda yanıp sönecek tamamen sönünce işlem tamam demek oluyor.

KS

Hakkaniyet

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
Uğur bey
Bu kadar hızlı dönüş beklemiyordum, desteğiniz için teşekkür ederim,
Belirtmiş olduğunuz işlem ve adımları ilgili dosyayi indirip ilgili formata çevirip halledeyim, ve videoyu izleyip deneyeyim olmaz ise ikinci söylediğiniz için bi hal yol cagre ararız, umarım olur evet belirttiğiniz anakart Benin ki ile aynı üzerinde tuş ve usb yeri var fakat enerji gelmiyor sanırım oraya flash belleği takınca görür mü ki? Ben bu sırada dışarıya çıkıp ilgili dosyayı indirip geleyim evde başka bilgisayar maalesef yok :)

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,136
Enerji vardır bu konuda bir sorun yok klavye ve mouse BIOS ekranı ve sistem açılmadan devreye girmez. USB bellek devreye girer ama bir sıkıntı yok. Telefondan indirebilirdiniz ama tabi USB belleğe OTG kablonuz yoksa atamazsınız.

Sonuçları yazarsınız BIOS güncellendikten sonra bir sorun kalmaması gerek diye düşünüyorum.

KS

Hakkaniyet

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
uğur bey ilgili adımları takip edip belirtmiş olduğunuz sürümü indirdim ve videoyuda izledim MSI.ROM şekline çevirdim,2 adet ayrı ayrı flash belleklere yükledim aynı şekilde ve fat32 yede bicimlendirme işlemi yaptım , 10 dakika içerisinde olumlu olumsuz bilgisni paylaşacağım , desteğiniz için teşekkür ederim Allah razı olsun.

KS

Hakkaniyet

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
Denedim fakat sonuç alamadım, herhangi bir gelişme maalesef yok kırmızı ışık sürekli yanıp sönüyor ve sonra ışık yanıp sönmesi bitiyor ama kasadaki cpu Led ışığı halen yanıyor, birde video da ram ekran kartı işlemci sökük şekilde yapılmış, bende tüm ürünler montajlı şekilde, buna istinaden olabilir mi?
Usb yi takip o minik tuşa bastığım gibi cihaz fanları Vs çalışmaya başlıyor ışık yanıp sönmesi bitiyor kapatıp pc yi tekrar acıyorum yine görüntü yok :)

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,136
Hiç daha önce denemedim. Kontrol ettim kitapçığı sadece videodaki gibi anakarta güç kablolarını bağlayın yazıyor. Bu arada USB belleğin mutlaka fat32 olarak biçimlendirilmiş olması gerek deniyor. Dosyayı MSI.ROM. olarak değiştireceksiniz ve dosyayı bu USB belleğe atacaksınız. USB belleği en tepedeki 1. porta takıp en tepedeki tuşa basacaksınız ışık yanmaya başlayacak %100 tamamlanınca ışık sönecek ve artık bileşenleri takabilirsiniz yazıyor.

Bu arada RAM 'lerinizi sayısına göre aşağıdaki gibi takın buda önemli.

Screenshot-1.png

KS

Hakkaniyet

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
Ram slotlari doğru, ben birde işlemci ve ramlari sokup deneyeyim belki atladigimiz kısım burasıdır :)

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,136
- Bu linkteki MSI klavuzunda sayfa 39 da gerekli bilgiler yazıyor. Dediğim gibi yapılmasını önermişler CPU , RAM ve GPU takılı olmayacak hatta disk vs. gibi şeylerde sadece anakart ve güç kabloları ile yaplıacak denmiş.

Deneyip sonucu yazarsınız.

KS

Hakkaniyet

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
Tüm İlgili işlemleri adım adım takip edip yaptım, lakin anakartta işlemci dahi takılı olmadığı halde kırmızı cpu ledi yanmakta..

KS

Hakkaniyet

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
Sadece kasadaki usb ve kasa açma kapatma reset portlari takılı iken yaptım rami islemyici gpu yu söktüm, anlaşılan 2600 tarzı işlemci takip denenecek, fakat hiç bisey takılı olmadığı halde direk cpu hatası normal mi?

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,136
Hakkaniyet' Alıntı:
Sadece kasadaki usb ve kasa açma kapatma reset portlari takılı iken yaptım rami islemyici gpu yu söktüm, anlaşılan 2600 tarzı işlemci takip denenecek, fakat hiç bisey takılı olmadığı halde direk cpu hatası normal mi?

İşte bu hata CPU tanınmadı hatası size dediğim gibi ve sorun %99 BIOS güncellemesini yapamadınız bir şekilde olmadı sanırım bunun yüzünden bu sorunu yaşıyorsunuz.

Screenshot-2.png

Bakın belirtmiş zaten klavuzda CPU tanınmadı hatası o ve buda BIOS güncellemesi yüzünden.

Ya Ryzen 2000 serisi bir işlemci bulacaksınız yada anakartı aldığınız yer ile görüşüp yollayıp BIOS güncellemesi yapılması ve Ryzen 3000 serisi işlemciler ile çalışır hale getirilmesini isteyeceksiniz.

Bu arada BIOS dosyasının adını nasıl adlandırdınız. Olması gereken dosyayı indirdim baktım MSI.ROM bu şekilde isimlendirilmeli siz nasıl yaptınız? Burada bir hata yaptıysanız BIOS dosyasının tanınmamasına neden olabilir.

KS

Hakkaniyet

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
Tüm adımlar doğru,
İlgili dosyayi indirdim klosere çıkarttım,
Bundan sonra msi.rom şekline getirdim
Hatta ekran kartı soktum işlemciyi ve rami,
Usb belleği takip tuşa bir defa bastım ışık dakikalarca yandı söndü
Gene hata ışığı yanmakta, acaba otomatik direk sönmesi mi gerekiyor, yoksa parçaları takip tanıdıktan sonra mı sönecek?

Gece gece, bolca vaktinizi ayırdınız, hakkınızı helal edin, bunca cabaladiniz yol gösterdiniz tekrar dan Allah razı olsun emekleriniz ve destekleriniz için.

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,136
Büyük harf olmalı yazdığı gibi MSI.ROM buna dikkat edin. Daha sonra bu dosyayı Fat32 olarak biçimlendirilmiş bir USB belleğe atıp anakartta en üst 1. porta takacaksınız ve tuşa basacaksınız bu kısımda bir durum ledi var kırmızı renkte bu yanıp yanıp sönecek yaklaşık 5 dk. kadar ve daha sonra LED tamamen sönecek bundan sonra USB belleği söküp bileşenleri takacaksınız hepsi bu kadar. Bu şekilde yaptınız mı? Eğer tüm yollar ve dosya doğru ise dediğim gibi diğer seçenekleri denemeniz gerek.

KS

Hakkaniyet

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
Hepsini aynen dediğiniz gibi harfiyen uyguladim videoyu telefonuma indirdim tekrar tekrar kontrol ettim harfleri dahi büyük şekilde yaptım, fakat o kırmızı ışık bios güncellendigi halde yanıyor sönmedi...

İlgili linkte dikkatimi birsey çekti usb 3 portu dahil sökülmüş şekilde yapılmış bende usb reset ve bıraktığım kabloları da sokeyim, sadece anakartta gelen 2 adet kablo kalsın

KS

Hakkaniyet

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
Şimdi de bios ekranına girip, format atma sorunu yaşıyorum,
Boot ekranına bios ekranına girip,
Windows yükleme sırasında usb mause ve fareyi görmüyor,
Nasıl bir çözüm yolu izleyebilirim? Yardımlarınızı rica ederim

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,136
Diğer konunuzu sildim 2 ayrı yerden ilerlemeyelim.

Şimdi Windows 7 USB 'si hazırladınız ama format aşamasında Mouse veya Klavye işlevsiz kalıyor sorun buysa USB 2.0 portuna takıp işlemi dene USB 2.0 portların en tepedeki 2 port.

Eğer USB aygıtını görmeden geçiyorsa o zaman USB hazırlanmasında bir hata var demektir. UEFI BIOS sendeki anakart ve eğer o USB UEFI olarak değilde eski sistemler için hazırlandıysa bu sorun olabilir.

Birde ben olsam böyle bir sisteme Windows 10 kurardım Win7 ile hiç uğraşmazdım.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar

Son mesajlar

Geri