Nasıl ingilizce öğrenirim?

IronMusk

Mahalle Bilgisayarcısı
Mahalle Bilgisayarcısı
Tepki
1,874
Merhaba arkadaşlar ,
İngilizce öğrenicem fakat nasıl öğreniceğimi bilmiyorum? Sizin öğrenme yönteminiz neydi?

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,139
Vallahi ben kursuna gittim ama hiç umursamadım gitmek için gitmiş oldum. Ancak işleyiş şöyleydi önce olabildiğince fazla kelime öğrenmek önemliydi. Yani hangi kelime ne anlama geliyor ve nasıl okunuyor bunu öğrenmekti amaç. Sonra yavaş yavaş cümle kurmak için fiiller vs. yani Türkçe 'de olduğu gibi işliyordu olay. Kelime bilmeden diğerleri önemsiz. Cümle kurmak kelimeleri bilince daha kolay.

NOT: Genelde gündelik hayatta kullandığınız en çok kelimeler neyse onları öğrenmeniz daha önemli denirdi. Örnek olarak gidip "İtaatkar" kelimesini öğrenmenizin bir anlamı gündelik hayatta yok. Bu vb. kelimeleri değil en çok kullanılan kelimeleri öğrenmek daha doğru olur deniyordu.

KS

IronMusk

Mahalle Bilgisayarcısı
Mahalle Bilgisayarcısı
Tepki
1,874
Vallahi ben kursuna gittim ama hiç umursamadım gitmek için gitmiş oldum. Ancak işleyiş şöyleydi önce olabildiğince fazla kelime öğrenmek önemliydi. Yani hangi kelime ne anlama geliyor ve nasıl okunuyor bunu öğrenmekti amaç. Sonra yavaş yavaş cümle kurmak için fiiller vs. yani Türkçe 'de olduğu gibi işliyordu olay. Kelime bilmeden diğerleri önemsiz. Cümle kurmak kelimeleri bilince daha kolay.

NOT: Genelde gündelik hayatta kullandığınız en çok kelimeler neyse onları öğrenmeniz daha önemli denirdi. Örnek olarak gidip "İtaatkar" kelimesini öğrenmenizin bir anlamı gündelik hayatta yok. Bu vb. kelimeleri değil en çok kullanılan kelimeleri öğrenmek daha doğru olur deniyordu.
Yinede en iyisi bu dili kullanan ülkelere gitmek. Buda imkansız maalesef. Teşekkürler yardımınız için.

rkarayel

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
881
Uğur hocam çok haklı malesef eğitim sistemimizde senelerce grammer işleniyor, ortaokuldaki İngilizce öğretmenim bir tonla kelime ezberletmisti, lisede bile bolca ekmeğini yedim o kelimelerin. Ama en verimli olanı konuşmak hocam, imkan varsa arkadaş bulma uygulamalarindan pratik yapın ne kadar ogrenseniz de konuşmaya sıra gelince traktör tekerleği görmüş yılan gibi kalabiliyor insan :)

Syqex

Bilgisayar Uzmanı
Bilgisayar Uzmanı
Tepki
5,198
Etrafımızda sürekli ingilizce konuşan insanlar olsa okuldan öğrendiklerimizle birlikte 1-2 aya öğreniriz ama öyle bir ortam bulmak da zor.

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,139
Yinede en iyisi bu dili kullanan ülkelere gitmek. Buda imkansız maalesef. Teşekkürler yardımınız için.
Aslında buda büyük bir yanılgı. Dil bilmek için dilin kullanıldığı ülkeye gitmek şart değil. Pratik yapmaksa dert İnternet avcumuza kadar indirgendi. Yabancı bir arkadaş edinin kendinize pratik yapmak için.

KS

IronMusk

Mahalle Bilgisayarcısı
Mahalle Bilgisayarcısı
Tepki
1,874
Uğur hocam çok haklı malesef eğitim sistemimizde senelerce grammer işleniyor, ortaokuldaki İngilizce öğretmenim bir tonla kelime ezberletmisti, lisede bile bolca ekmeğini yedim o kelimelerin. Ama en verimli olanı konuşmak hocam, imkan varsa arkadaş bulma uygulamalarindan pratik yapın ne kadar ogrenseniz de konuşmaya sıra gelince traktör tekerleği görmüş yılan gibi kalabiliyor insan :)
İlkokuldan beri ingilizce görüyoruz fakat hiçbir şey öğrenemedim. Bu sene 11 e geçicem , 10. Sınıfta sadece ingilizceden kaldım. Zaten bu dersi hiç sevemedim, öğrenemiyorum çünkü. Fakat yıllar önce cake diye bir uygulama sağolsun bana bir kaç cümle ezberletti. Halâ aklımda o cümleler.

KS

IronMusk

Mahalle Bilgisayarcısı
Mahalle Bilgisayarcısı
Tepki
1,874
Aslında buda büyük bir yanılgı. Dil bilmek için dilin kullanıldığı ülkeye gitmek şart değil. Pratik yapmaksa dert İnternet avcumuza kadar indirgendi. Yabancı bir arkadaş edinin kendinize pratik yapmak için.
Denerim hocam. Yoksa okulda hiçbir şey öğrenemeyeceğim kesin.

KS

IronMusk

Mahalle Bilgisayarcısı
Mahalle Bilgisayarcısı
Tepki
1,874
Etrafımızda sürekli ingilizce konuşan insanlar olsa okuldan öğrendiklerimizle birlikte 1-2 aya öğreniriz ama öyle bir ortam bulmak da zor.
Zor değil imkansız , etrafımda ingilizce bilen insan olsa keşke. Fakat kafaya koydum öğreneceğim. Yoksa yazılımıda yapamam zaten.

BatuhanKLC

Sözü Geçen
Sözü Geçen
Tepki
757
Yurt dışına giden birey eğer tek başına gitmişse konuşmak zorunluluk olduğu için kesin öğreniyor bro. O yüzden o örnek veriliyor. Ayrıca bir müddet sonra türkçe düşünüp cümle kurulmak bırakılıyor. Genel kalıplarda konuşuluyor ve anlayış arttırkça konuşma gelişiyor. Yani bu doğru bir örnek . İnternetten 4 saat yabancı birisiyle pratik yapan birisi vs yurt dışında 1 saat insanlarla konuşan birisi arasında dağlar kadar fark oluyor. Tecrübe ile sabit.
@Enesw soruna gelecek olursak.
Temel kalıp kelimeleri öğren ilk önce .
60-70 kelime ile çok rahat yurt dışında konuşursun .
Ondan sonra şimdiki zaman , geniş zaman, geçmiş ve gelecek zaman kalıplarını öğren ve ardından o kalıplara bu kelimeleri oturt.
Örneğin bu gün öğrendiğin kelime mesela ''Play''
I love play football (geniş zaman)
I will play football tomorrow. (gelecek zaman)
I played football yesterday . (geçmiş zaman)
ı playing football.( şimdiki zaman)
Bir müddet sonra bu kalıpları geliştireceksin ve şu şekilde olacak ;
Geçmiş zaman : Yesterday I played football with my friends.
Geniş zaman : Every week ı play footbal at last once
Gelecek zaman : If you are convince me we will play football together.
Şimdiki zaman : ı dont want to playing footbal to you because you are hitting hard bro.

Son düzenleme:

Batua69

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
67
Zor değil imkansız , etrafımda ingilizce bilen insan olsa keşke. Fakat kafaya koydum öğreneceğim. Yoksa yazılımıda yapamam zaten.
Sürekli kağıda yazarak kelimelerin anlamlarını öğren, cümle yapılarını iyi bilmen lazım. Rusça gibi zor bir dil değil temelinle birlikte en fazla 3-4 ay sürer düzenli çalışma ile. Oyunları falan ingilizce oyna mesela kelimelerden dolayı hem cümleyi anlayabilirsin hem de cümlenin içinde nasıl kullanılıyor onu görürsün. Bana çok faydası oldu inan. Dizi,film falan seyrederken altyazılı veya ing haliyle seyredebilirsin aksan için.

KS

IronMusk

Mahalle Bilgisayarcısı
Mahalle Bilgisayarcısı
Tepki
1,874
Yurt dışına giden birey eğer tek başına gitmişse konuşmak zorunluluk olduğu için kesin öğreniyor bro. O yüzden o örnek veriliyor. Ayrıca bir müddet sonra türkçe düşünüp cümle kurulmak bırakılıyor. Genel kalıplarda konuşuluyor ve anlayış arttırkça konuşma gelişiyor. Yani bu doğru bir örnek . İnternetten 4 saat yabancı birisiyle pratik yapan birisi vs yurt dışında 1 saat insanlarla konuşan birisi arasında dağlar kadar fark oluyor. Tecrübe ile sabit.
Ondan sonra şimdiki zaman , geniş zaman, geçmiş ve gelecek zaman kalıplarını öğren ve ardından o kalıplara bu kelimeleri oturt.
Şimdiki zaman : ı dont want to playing footbal to you because you are hitting hard bro
Solun hocam.

Arthur Morgan

Co Admin
Co Admin
Tepki
1,959
En temel unsur kelime ezberlemek. Sonra en popüler grammar konularına ayrıntısına girmeden göz gezdir. Sonra bol bol kısa hikaye, çocuk kitabı, çizgi roman vs. oku. İngilizce altyazılı basit çizgi filmler, animasyonlar vs. izle. Bu izlediklerin, okudukların basit gelince seviyeyi artır. Daha kalın kitaplara, daha normal dizilere, filmlere geçiş yap. Tüm bunları yaparken yabancı arkadaş bul. Facebook'da kendine ingilizce konuşabileceğin arkadaşlar bulman için gruplar var. Onlara bakabilirsin.

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,139
Şimdiki zaman : ı dont want to playing footbal to you because you are hitting hard bro.
İyide ben şart değil dedim. :D

Deniz Koloğlu

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
145
C1 seviye ingilizce bilen biri olarak şunu söyleyebilirim her işte olduğu gibi bunda da temel faktör pratik yapmak [ konuşma ,yazma, dinleme hepsinde geçerli ] kelime eksiğin varsa ingilizce içerik tüket dizi, film, oyun, video, müzik bunlardan birini seç ve ingilizce altyazılı bir şekilde dinle yoksa bir işe yaramaz speaking için uygulamalar var yabancı bir arkadaş edinebilirsin writing yaza yaza gelişir bu temel beceriler pratik ile gelişir başka türlü olmaz

KS

IronMusk

Mahalle Bilgisayarcısı
Mahalle Bilgisayarcısı
Tepki
1,874
C1 seviye ingilizce bilen biri olarak şunu söyleyebilirim her işte olduğu gibi bunda da temel faktör pratik yapmak [ konuşma ,yazma, dinleme hepsinde geçerli ] kelime eksiğin varsa ingilizce içerik tüket dizi, film, oyun, video, müzik bunlardan birini seç ve ingilizce altyazılı bir şekilde dinle yoksa bir işe yaramaz speaking için uygulamalar var yabancı bir arkadaş edinebilirsin writing yaza yaza gelişir bu temel beceriler pratik ile gelişir başka türlü olmaz
Oyun hariç hepsini yapıyorum. İşe yaramıyorlar. Ama ezberim iyi sırf bu yüzden sözelimde iyi :D . Kelime ezberi yapacağım. Sonra arkadaş edinirim , gerçi nasıl olacak bilmiyorum.

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar

Son mesajlar

Geri