Soru Ne Kadar Overclock Yapabilirim?

NyxeniQ

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
44
İyi günler, aklıma bir soru takıldı ama çok fazla kaynak bulamadım. Max 4.2 Ghz'e çıkabilen bir işlemciyi iyi bir sıvı soğutma ile 4.2 den daha yüksek bir değere OC yapabilir miyim?

Syqex

Bilgisayar Uzmanı
Bilgisayar Uzmanı
Tepki
5,169
Deneme yanılma yoluyla bulunabilecek bir şey bu. İşlemcinin silikon kalitesine göre de değişkenlik gösterebilir. Örnek olarak ben max 4.0GHz olabilen işlemcimi 4.1GHz ile çalıştırmayı başardım ama 4.2GHz yapınca sistem hiçbir şekilde tepki vermiyordu. Aynı işlemciye sahip başka biri 4.1GHz bile yapamamış olabilir. Dediğim gibi silikon kalitesine göre değişir , bu yüzden deneyerek öğrenmeniz lazım.

KS

NyxeniQ

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
44
Deneme yanılma yoluyla bulunabilecek bir şey bu. İşlemcinin silikon kalitesine göre de değişkenlik gösterebilir. Örnek olarak ben max 4.0GHz olabilen işlemcimi 4.1GHz ile çalıştırmayı başardım ama 4.2GHz yapınca sistem hiçbir şekilde tepki vermiyordu. Aynı işlemciye sahip başka biri 4.1GHz bile yapamamış olabilir. Dediğim gibi silikon kalitesine göre değişir , bu yüzden deneyerek öğrenmeniz lazım.
Eğer kaldırmazsa nasıl tekrar eski haline getirebilirim? Biosu mu sıfırlamalıyım?

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar

Son mesajlar

Geri