Overclock

Ice-Man

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
Selamlar sistemim şu şekilde:

AMD Ryzen 5 2600

Anakart  gigabyte b450m s2h

RAM 16 GB Corsair

RX 580 Ekran kartı

ben overclock olayını araştırdım tam bilgi elde edemedim ama nasıl yapılacağını az çok anladım benim merak ettiğim şey bu olay yerinde ve abartılmadan yapılırsa sisteme zarar verir mi bazı yerleden çünkü ne olursa olsun pcnin ömrünü kısaltır 2 yıllık ömrü varsa 6 ay kalır ama üst performans kullanırsın cümleleri duydum sizce doğrusu nedir yardımcı olur musunuz?

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,135
OC işlemi asla sisteme veya yapılan ürüne zarar vermez. Ürünün ömrünü sadece bileşenlerin gereksiz ve dengesiz OC değerlerine çıkartmak azaltır.

Örnek olarak bir işlemciye OC yaptınız ve işlemci sıcaklıkları yükte sürekli 80 derece üzerinde seyrediyor bu işlemcinin uzun vadede zarar görme potansiyelini arttırır. Yada verilen voltaj değeri saçma bir rakamda ama soğutucunuz işlemciyi serin tutmayı başarıyor buda işlemciye gereksiz yere fazla güç verdiğinizi için ömründen yeme potansiyeli verir. 

Sizin sisteminize gelirsek. Ryzen işlemcileri özellikle 3. nesle kadar olan tük işlemciler pek OC potansiyeli olan ürünler değildir. Yani işlemciler aslında sınırlarında çıkıyor fabrikandan INTEL gibi önü çokça açık değil frekans yükseltme anlamında. Yani R5 2600 işlemcinizi birincil olarak öyle çok bir OC değerine yükseltemezsiniz ki size çok bir faydası da olmaz. 2. şey ise anakartınız çok yetersiz giriş seviyesi bir ürün oda sizi OC yapmaya karar verseniz bile sınırlayacak olan 2. şey. Yani OC yapmaya kalkmayın boş yere hem uğraş verirsiniz hem de bir şey elde edemezsiniz.

Enes Yavuz

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
Sistemin ömrünü kısalttığını doğru fakat bunun için bir süre veremem.Ayrıca OC işlemini abartmadan yapılması kontrollü Voltaj değerleri ve Sıvı soğutma ile yapılması uygun görülür.Sorun yaşamamak için Birden yüklenmek değil yavaş yavaş sisteme kontrollü şekide yapılması gereken bir işlem.

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar

Son mesajlar

Geri