Oyun oynarken ekran kartım kapanıyor

furkanakyol

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
Merhaba beni çileden çıkartan bir sorunla karşı karşıyayım. Ekran kartım oyun oynarken birden kapanıyor, her oyunda bu sorunu yapmıyor. mesela pubg rahat oynarken raftta kapanıyor ve fanlar çalışmaya devam ediyor üstüne üstlük discordda sohbet etmeye devam edebiliyorum. Geçen yine aynı sorun başıma geldiğinde biraz bekledim ve donanım çıkarma sesi geldi bilgisayardan. Ne kadar beklersem bekleyeyim geri açılmıyor, kapatıp tekrar açınca ekran kartı sürücüsü silinmiş oluyor ya da başlatılamıyor. Sıcaklıklar normal durumda ısınan kompanent mevcut değil. Sistem bilgileri şu şekilde

asus rog strix rx 470
gigabyte b450 s2h
16 gb dual channel ram
r5 3600
650 w 80+ güç kaynağı.

Ayrıca overclock mevcut değil.

Son düzenleme:

S C O

Profesyonel Üye
Profesyonel Üye
Tepki
1,206
Sana tavsiyem kasadaki tozları temizle ekran kartının fanlarındaki tozlarıda tabi.Ekran kartının macununu yenile . Eğer sorunun hala çözülmediyse catalyst control centerden gpu ve bellek hızlarını %10-20 arası kıs sorunun çözülecektir fakat oyunlarda bir miktar performans kaybı yaşayacaksın..

KS

furkanakyol

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
Merhaba ekran kartının fanları ve macunları yeni değiştirildi. Kasa temizliği yapıldı. Undervolt işlemi denendi ancak rasgele kapanmalara bir çözüm üretemedim

S C O

Profesyonel Üye
Profesyonel Üye
Tepki
1,206
Merhaba ekran kartının fanları ve macunları yeni değiştirildi. Kasa temizliği yapıldı. Undervolt işlemi denendi ancak rasgele kapanmalara bir çözüm üretemedim
Ekran kartınız güncel diye ümit ediyorum..

17.4.4 ' e son sürüm bu diye biliyorum Uğur abi gelince. Görürse zaten daha detaylı bilgi verir size.. Benim önerim size muhtemelen güncellemeden kaynaklı olasılığı yüksek..

KS

furkanakyol

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
22.8 olması lazım güncelleme uygulama inatla açılmıyor açılsın ss atacağım. Cpu fanının ışıkları ufak ufak titrediğini fark ettim

KS

furkanakyol

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
Screenshot 2022-08-26 014330.png

KS

furkanakyol

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
Çipset paketini de güncelledim birde böyle deneyiyim

KS

furkanakyol

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
Çözülmedi üstüne yine kart sürücülerim öldü

KS

furkanakyol

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
Bildiğiniz öldü. Bilgisayar açıldığında 360p gibi her şeyin devasa olduğu ve AMD Radeon center uygulamasını açmaya çalıştığımda

The Version of AMD Radeon Software You Have Launched Is Not Compatible with Your Currently Installed AMD Graphics Driver​

Hatası alıyorum. Hatayı ek kısmına bıraktım.

Ekli dosyalar

• PA300-1.jpeg
    PA300-1.jpeg
    23 KB · Görüntüleme: 8

S C O

Profesyonel Üye
Profesyonel Üye
Tepki
1,206
Windows Arama'da Aygıt Yöneticisi'ne girin ve Enter'a basın.. Daha sonra
AMD Grafik kartınızı bulmak için Görüntü Bağdaştırıcılarını genişletin .AMD Grafik Kartınıza sağ tıklayın ve Özellikler'e tıklayın.
Sürücü sekmesine gidin ve Sürücüyü Geri Al'a tıklayın .Geri dönmek için önceki bir sürücüyü seçin. Bu şekilde sorunuz çözülmüş olacak..

KS

furkanakyol

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
Windows Arama'da Aygıt Yöneticisi'ne girin ve Enter'a basın.. Daha sonra
AMD Grafik kartınızı bulmak için Görüntü Bağdaştırıcılarını genişletin .AMD Grafik Kartınıza sağ tıklayın ve Özellikler'e tıklayın.
Sürücü sekmesine gidin ve Sürücüyü Geri Al'a tıklayın .Geri dönmek için önceki bir sürücüyü seçin. Bu şekilde sorunuz çözülmüş olacak..
Merhaba 5 sürümü de denedim hepsinde sorun devam ediyor.

rkarayel

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
881
Alternatif olarak DDU ile komple ekran kartı driver kaldırıp kurmayı dener misiniz hocam. Driverdan kaynaklı bir sorunsa belki çözülür

rkarayel

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
881
Başka bir çözüm gelmedi aklıma hocam malesef, belki bir alternatif gelir bakalım

BatuhanKLC

Sözü Geçen
Sözü Geçen
Tepki
757
1 Ddu yönetici olarak çalılştır ve ekran kartı driverini sil ,
2 Riskli ama yapman gerekiyor komple sistemini kapat , (ddu dan sonra sistem kapatmak önerilmez) Ekran kartını çıkart , pcıe soketini temizle , ekran kartını temizle gerekirse macununu yenile , ardından pc ne tak temizlik işlemi bittiğinde .
3 Amd softvare olarak değil sadece yazılım olarak driverini indir ve yükle . (internetten bakabilirsin)
4 Occt ile kartı yük testine sok , herhangi bir sorun yaşanıyor mu bize ss ile bildir.
5 Herhangi bir sorun yoksa PSu kontrol edilmeli ve test edilmeli diyeceğim ama hatan psu dan değil gibi. Güncel sürüm kurarken whql kurmaya özen göster. 470 sorunlu bir seri genel olarak . Kartın ısısına bağlı olarak lehimlerinden dolayı sorun yaşanmış da olabilir. Bu dediğim aşamaları tek tek bir dene sonra bakalım.

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar

Son mesajlar

Geri