Oyun oynarken Pc birden ısındı ve geri açılmadı

surucu_07

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
1
Hocalar daha yarim saat önce lol oynuyordum. Bilgisayarın hoparlör u biraz yerdeydi ve ses az geliyordu egilip alayim derken birden bilgisayar ne mavi ekran ne başka bişey vermeden kapandi ve les gibi bir plastik kokusu etrafa yayildi önce ekran kartini sonra islemciyi kontorl ettim iki sinden de koku gelmiyordu tüm parçaları cikardim taktim ve güç tuşuna bastığımda fan hizi sürekli artiyor azaliyor artıyor azaliyor ve bios ekrani acilmadan kapaniyor sorun ne hocalar

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,139
Anakartında bir şey yanmış gibi geldi bobinler ve transistörlere bak birde anakarta bağlı güç kablolarını kontrol et o soketlerde olabilir sorun. Güç akışını anakart bir şekilde düzgün sağlayamıyorsa bir şeylerin çalışmaması veya hatalı çalışması gibi sorunlar olabilir. Daha önce bir arkadaşımda 2 transistörün yandığı halde norlam PC günlük işlerinin sorunsuz çalıştığını gördüm oyun vs. bir şeye girildiğinda aniden kapanıyordu PC güç kaynağı olsaydı açılmazdı hiç PC RAM ve Ekran kartı soketlerinide kontrol et.

KS

surucu_07

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
1
Transistör lerin yanıp yanmadığını nasıl anlayacağız hepsi tertemiz görünüyor Ama bir tanesi kopacakmış gibi oynuyor

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,139
kısa devre olduysa ani yükten lehim bölgesi ısınmış olabilir oynamasının sebebi bu olabilir yanık kokusu siyahlık veya alev mavisi / kırmızısı gibi renk değişimleri kapasitörlerde şişme vs. gibi şeylerden anlarsın bu durumu. Eğer oynuyorsa o transistör kısa devre yapıyordur bir şeyler düzgün çalışmayabilir veya bileşenler zarar görebilir bence anakartını bir tamirciye veya garantisi varsa sistemi garantiye gönder. Senin ve buradakilerin bu tarz şeylerde çözüm odaklı bir yardımı olmaz ancak fikir verilebilir. Başka şeyler varmı kontrol et yanık vs. koku geldi demiştin neyden gelidiğini bul bence. Plastik kokusu ise önce o tarz şeylere bak kablo vs. olabilir direk parça odaklı bakma.

KS

surucu_07

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
1
Önerileriniz için teşekkür ederim. Mles3f anakart eski, garantisi yok yarin bilgisayarci ya götüreceğim. Simdi çalıştırmaya kalktığımda ise fan 1 sn ha döndü ha dönmedi durdu hemen, bence Güç kaynağında bi sorun var. Bozuk güç kaynağından ne gibi sorunlar çıkar hocam

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,139
Güç kaynağınızda olabilir onunda arızalanması aynı sonuçları doğurur koku güç kaynağından geliyor olabilir ani yük dalgalanmasın vs. gibi bir şeyin altından kalkamadıysa içerisinde bir şeyler yanmış olabilir anlamak için ya siz açmalısınız yada tamirceye vermelisiniz. Tavsiyem komple arıza tespiti için iyi bir PC tamircisine verin.

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar

Son mesajlar

Geri