Oyunlarda FPS Arttırma Rehberi

MuhammedColaker

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Katılım
25 Ara 2021
Mesajlar
74
Tepki
8
Konum
58 | Sivas
Öncelikle herkese iyi geceler dilerim;

Blog sitemde zamanında bu konuda bir içerik yazdığım için sizlerle de yardımı dokunması açısından paylaşmak istedim. İlk önce FPS kavramını bilmeyen arkadaşlarımız için FPS Nedir? soru ile başlayalım.

FPS Nedir?​

FPS 'in açılımı Frame Per Second olarak tanımlanmaktadır. Yani Türkçesiyle Saniyelik Görüntü Sayısı ya da Çerçeve Oranı olarak bilinir. Aslında tüm oyunlar saniyelik görüntü grafikleri ile oluşturulduğu için bilgisayarınızda ne kadar güçlü bir grafik kartı varsa oyunlarda da o kadar iyi FPS alırsınız.


Öncelikle şunu söylemek gerekirse, FPS' in yüksek olması iyidir düşük olması kötüdür yani ne kadar iyi bir FPS skoru alırsanız oyundan o kadar rahat oynarsınız. Bir oyunu rahat bir şekilde oynamak için minimum 30-60 arası bir FPS almak zorundasınız. Belirttiğim minimum değerlerin altına düştüğünüz anda ara ara donmalar olacaktır ve belki hiç açılmayacaktır. Birde sabit FPS almak önemlidir yani bir oyundan 90 FPS alıyorken ara ara 30 FPS lere düşüyorsa yine oyun oynarken rahatsız olursunuz.

Şimdi nacizane oyunlarda fps arttırma tavsiyelerime geçiş yapalım;

Oyunlarda FPS Arttırma Yöntemleri​


1)Windows Tema Ayarları​


Oyunlarda FPS Arttırma yöntemlerinden ilk olarak Windows Tema Ayarlarını yapacağız. Masaüstündeyken sağ tıklayın > kişiselleştir. Karşınıza gelen ekranda "Ekran koruyucu yok" ve "Windows klasik tema" seçeneklerini seçin. Ardından bilgisayarınızı yeniden başlatın.

Uyarı: Tema ayarlarını klasik olarak değiştirmeniz masaüstü görünümünüzü değiştirecektir eğer klasik görünümü beğenmediyseniz eski halini kullanmaya devam edebilirsiniz ancak fps arttışında ciddi katkı sağlayan bir etkendir ancak bi o kadar da masaüstü tasarımını kötüleştirmektedir.

2)Donanımsal Güncellemeler​


Ekran kartı, işletim sistemi, yonga seti gibi cihazınızın parçalarının bilgisayarınızda yüklü driverları olur. Bunları en son güncel versiyonunda kullanmanız FPS artışına sebep olacaktır. Donanımsal Güncellemeler yapmamanız oyunlarda fps arttırma konusunda başarısız olmanıza sebep olacaktır. Her zaman güncel driverları bilgisayarınıza yüklemek avantajdır ancak yanlış driver yüklemediğinizden de emin olmalısınız.

3)Oyun Ayarlarını Optimize Etme​


Oyun ayarlarını optimize etmek oyunlarda fps arttırma yöntemlerinin en can alıcı en olmazsa olmazlarından birisidir. Her oyunun kendi grafikleri ve sesleri için bir ayar kısmı vardır farkında olmadan bu kısımda yüksek yada orta grafikler kullanıyor olabilirsiniz. Eğer fps'niz düşükse oynadığınız oyunların grafik ayarlarının hepsini en düşük yapmanız 10-50 FPS arası bir artışa sebep olacaktır. Bir de oyunların çözünürlükleri vardır, sizin cihazınızın ekran çözünürlüğü ne kadar ise oyun otomatik olarak onu seçmiştir. Çözünürlüğü ne kadar düşürürseniz FPS bir o kadar artacaktır ancak tam ekran oynayamayacağınız içinde oyun deneyiminiz de bir o kadar kötüleşecektir ancak hiç oynayamamaktansa kötü grafiklerde oynamayı tercih edenlere güzel bir yöntem diyebilirim.

4)Başlatma Seçenekleri​


Oyunlarda FPS Arttırma yöntemleri arasında çok önemli bir yeri vardır başlatma seçenekleri ayarlarının. Bilgisayarınız açılırken otomatik olarak arka planda açtığı programlar vardır ve bu arka planda çalışan programlar sizin haberiniz olmadan aslında bilgisayarınızın performansını azaltmaktadır bu yüzden sizin kullanmadığınız programların başlangıçta otomatik olarak açılmasını devre dışı bırakmanız çok işe yarayacaktır.

5)Gereksiz Dosyaları Silme​


Oyunlarda fps arttırma yöntemi olarak 5. yöntemimiz gereksiz dosyaları silme. Bilgisayarınızın ön belleğinin zamanla çok dolması da bilgisayarınızı ekstradan yoracaktır ve bu durum fps ile direk bağlantılıdır. Depolama cihazınızın önbelleğinin boşaltılmış olması her zaman işinize yarayacaktır.

Windows'un arama yerine "çalıştır" yazın size çalıştırma kısmı açılacaktır o kısma temp yazın ve enter' a tıklayın. Karşınıza temp klasörü çıkacaktır. Ardından içindekileri komple silin. Ondan sonra yine çalıştır kısmına %temp% yazın ve yine bu klasörü de komple silin ve sakın geri dönüşüm kutusunu boşaltmayı unutmayın.

Bunları yapma amacımız tamamen önbelleğin rahatlaması için diğerleri kadar fps artışına sebep olmasa da önemli bir konudur.

6)Bilgisayar Temizleme​

Bilgisayarınızın FPS düşüşleri yaşamasının sebeplerinden biride çok ısınması olabilir, işte bu durumda yapacağınız şey termal macunu eskimiş ise yeniletmek ve bilgisayara iç temizlik yaptırmak olacaktır eğer bilgisayarınız da ısınma sorunu yoksa bunu atlayabilirsiniz.

Bahsedeceğim yöntemler bu şekildeydi, birde çok sorulan FPS arttırma programlarının işe yarayıp, yaramadığına cevap vermek istiyorum. Net bir şekilde cevabım: Hayır, hiçbir işe yaramıyorlar.

Kaynak: (Kendi blog sitemdir, reklam falan değil yani.)
 
Son düzenleme:

SmileFate

Sözü Geçen
Sözü Geçen
Katılım
31 Ara 2019
Mesajlar
1,343
Tepki
808
Konum
34 | İstanbul Avrupa
Ekstra olarak Lossless Scaling 'de kullanılabilir. Bu programı da kullanılabilir bu program Nvidia NIS , AMD FSR ve dahilinde 3 ayrı ölçekleme algoritmasını barındırmakta ve bu sayede tüm oyunlarınıza bu ölçeklendirmeyi uygulayabilmeniz mümkün.


İçerisinde bulunana ölçeklendirme algoritmaları:
  • AMD FidelityFX Super Resolution (AMD FSR)
  • NVIDIA Image Scaling (NIS)
  • Integer Scaling
  • Nearest Neighbor
  • xBR

Kullanabilmeniz için gerekenler: Oyunu pencereli modda açmanız gerekli (kendisi düzenleyecek) ve en az Windows 10 1903 sürümü veya üstü bir işletim sistemine sahip olmanız gerekmekte.Kullanım Videosu


AMD FSR Kullanımı

 

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar

Son mesajlar

Geri
Üst