Oyunlarda Grafik Problemleri!

mertcn1114

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
gtx 1660 super ekran kartım var. vatan bilgisayardan hazır sistem aldım, gözlemlediğim kadarıyla oyunlarda özellikle gta 5 vb oyunlarda doku geç yüklenmesi, demir parmaklıklar gibi yerlerde anlatamadığım görüntü bozuklukları ve dokuların gölgelerin çimenlerin titremesi gözüme çok batıyor bu problemleri nasıl çözebilirim lütfen çözüm önerinizi söyleyiniz

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,129
RE: OYUNLARDA GRAFİK PROBLEMLERİ

Oyun orjinal mi? GTA 5 için sordum bunu. Birde her oyunda var mı bu sorun?

Sürücü problemi olabilir bir ihtimal. Sürücü kaldır kur denediniz mi?

KS

mertcn1114

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
ugur.gozaydin' Alıntı:
Oyun orjinal mi? GTA 5 için sordum bunu. Birde her oyunda var mı bu sorun?

Sürücü problemi olabilir bir ihtimal. Sürücü kaldır kur denediniz mi?

oyunlar orijinal ve tüm oyunlarda aynı sorun var sürücü için güncellemeler geliyor onları güncelliyorum. bide denetim masasından ayar yapmaya çalışıyorum ama yapmaya çalışırken daha kötü oluyor

KS

mertcn1114

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
ugur.gozaydin' Alıntı:
Sorun aldığınızdan beri mi var sonradan mı oldu?

3 ay önce almıştım zaten ilk başlarda çimenlerde ilerledikçe benle ilerleyen çizgiler vardı şimdi kurcaladıkca daha kötüleşti birde oyundaki dokular benle beraber ilerliyor yani geç yükleniyor

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,129
Kartın belleğinde sorun olabilir. Bu dediğiniz sorun bundan olur. Ayrıca monitör yada kabloda sorun olabilir. Baktınız mı monitör ve kablolara farkı ürünler ile?

KS

mertcn1114

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
ugur.gozaydin' Alıntı:
Kartın belleğinde sorun olabilir. Bu dediğiniz sorun bundan olur. Ayrıca monitör yada kabloda sorun olabilir. Baktınız mı monitör ve kablolara farkı ürünler ile?

demek istediğiniz kablolar neler mesela. ekran kartı girişi olarak displayport kullanıyorum ayrıca rm344 144hz 1ms monıtorum ilk başta ölü piksel oldugundan dolayı değişti aynı monıtor yanı monıtorluk oldugunu sanmıyorum eger dediğiniz gibi ekran kartında bi problem varsa veyahut yoksa vatan bilgisayara götürsem nasıl bir işleme girer ne yapmalıyım? veya denetım masasından ayarlar ile düzeltilirmi çünkü oyun içinde 8x msaa yapsam da düzelmiyor

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,129
Bu söylediğiniz soruna neden olacak 3 şey var. Ekran kartı bellek sorunu, monitör sorunu ve monitöre aktardığınız kablo surunu. Önce başka bir monitör ile deneyin sistemi ki LED TV 'niz varsa HDMI veya DP çıkışı olan oda olur. Sorun devam ederse kablo değiştirin görüntü aktardığınız kabloyu oda çözmez ise ekran kartı sorunudur. Ayar yapacak pek bir şey yok ama şunu deneyin ekran kartınızın markası ne ise onun yazılımını indirin. Örneğin ASUS ise GPU Tweak 2 yazılımını ve kartı stok frekans ayarlarında kullanın yani OC yada Gaming ayarında değil. Sorun çözülürse ne ala yok çözülmez ise sistemi Vatan Bilgisayara götürün onlar bir baksınlar donanım arızası mı monitör arızası mı belli olur.

KS

mertcn1114

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
ugur.gozaydin' Alıntı:
Bu söylediğiniz soruna neden olacak 3 şey var. Ekran kartı bellek sorunu, monitör sorunu ve monitöre aktardığınız kablo surunu. Önce başka bir monitör ile deneyin sistemi ki LED TV 'niz varsa HDMI veya DP çıkışı olan oda olur. Sorun devam ederse kablo değiştirin görüntü aktardığınız kabloyu oda çözmez ise ekran kartı sorunudur. Ayar yapacak pek bir şey yok ama şunu deneyin ekran kartınızın markası ne ise onun yazılımını indirin. Örneğin ASUS ise GPU Tweak 2 yazılımını ve kartı stok frekans ayarlarında kullanın yani OC yada Gaming ayarında değil. Sorun çözülürse ne ala yok çözülmez ise sistemi Vatan Bilgisayara götürün onlar bir baksınlar donanım arızası mı monitör arızası mı belli olur.

kartım zotac ne yapmalıyım yanı sizin dediklerini denemeye çalışıcam ama öncelikle yazılımsalmı onu öğrenmek istiyorum.vatan bilgisayara götürürsem değişim yaparlarmı yoksa garantıye gönderip dahamı kötü yaparlar?

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,129
 bağlantıdan Firestorm yazılımını indirip kurun. Yazılım açılınca stok ayarlarda bir deneme yapın. Sorun çözülürse ne ala ama çözülmez ise ve siz ekran kartı sürücüsünü daha önce kaldırıp kurup denediyseniz yazılımsal değildir sorun.

Vatan Bilgisayar veya garanti firmaları neden daha kötü yapsınlar onu anlamadım.

KS

mertcn1114

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
ugur.gozaydin' Alıntı:
 bağlantıdan Firestorm yazılımını indirip kurun. Yazılım açılınca stok ayarlarda bir deneme yapın. Sorun çözülürse ne ala ama çözülmez ise ve siz ekran kartı sürücüsünü daha önce kaldırıp kurup denediyseniz yazılımsal değildir sorun.

Vatan Bilgisayar veya garanti firmaları neden daha kötü yapsınlar onu anlamadım.
ekran kartı sürücüsünü nasıl silip yüklicem?

ugur.gozaydin' Alıntı:

indirdim dediğinizi ne yapıcam şimdi?

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,129
SS atar mısınız bakayım arayüze. Birde Firestrom yazılımına pek hakim değilim menülerine yani biraz kurcalar mısınız frekans olarak ayar bakımından hazır ayarlar var mı. Yani stok frekanslarda çalışması gerek kartın. Birde arka planda MSI Afterburner benzeri bir yazılım çalışmasın.

KS

mertcn1114

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
ugur.gozaydin' Alıntı:
SS atar mısınız bakayım arayüze. Birde Firestrom yazılımına pek hakim değilim menülerine yani biraz kurcalar mısınız frekans olarak ayar bakımından hazır ayarlar var mı. Yani stok frekanslarda çalışması gerek kartın. Birde arka planda MSI Afterburner benzeri bir yazılım çalışmasın.

ugur.gozaydin' Alıntı:

attığım link oldu mu olmadıysa sizinle başka bi sosyal mecradan iletişime geçebilirmiyim resim falan eklemeyı tam olarak bılmıyorum hem daha rahat olur?

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,129
 bağlantıya yükleyip link paylaşın.

NOT : Bilgisini vereyim size pek PC işlerinden anlamıyorsunuz sanırım. Sisteminizden konum paylaşamazsınız bu tarz şeylerde. Sisteminize nasıl bağlansın başkası böyle olsaydı C:\Users\%username% yazıp sisteminize herkes ulaşırdı. Bunu bilin istedim.

KS

mertcn1114

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
ugur.gozaydin' Alıntı:
 bağlantıya yükleyip link paylaşın.

NOT : Bilgisini vereyim size pek PC işlerinden anlamıyorsunuz sanırım. Sisteminizden konum paylaşamazsınız bu tarz şeylerde. Sisteminize nasıl bağlansın başkası böyle olsaydı C:\Users\%username% yazıp sisteminize herkes ulaşırdı. Bunu bilin istedim.

oldu mu ?

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,129
Ya kart yada monitör arızanız var gibi duruyor eğer kablo değilse tabi. Servis yada Vatan Bilgisayara götürmenizi tavsiye ederim sistemi.

Mertcan Sevinç

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
ugur.gozaydin' Alıntı:
Ya kart yada monitör arızanız var gibi duruyor eğer kablo değilse tabi. Servis yada Vatan Bilgisayara götürmenizi tavsiye ederim sistemi.

merhaba yenıden geldım garantıye gıttı kasa ama ekran kartı ve anakart değiştigi halde sorun düzelmedi ne yapmalıyım?

Mertcan Sevinç

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
Mertcan Sevinç' Alıntı:
ugur.gozaydin' Alıntı:

merhaba yenıden geldım garantıye gıttı kasa ama ekran kartı ve anakart değiştigi halde sorun düzelmedi ne yapmalıyım?

napabilirim kral?

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar

Son mesajlar

Geri