Pc boşta donması

berkay.Öcal

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
Öncelikle merhabalar arkadaşlar, aylardır günlerdir bu sorunu çözmek için uğraşıyorum. Denemediğim yol yöntem kalmadı bilgisi olan birisi varsa lütfen yazsın.

Oyunda hiçbir problem olmayan PC de boştayken bir anda Windows donuyor fakat mouse hareket edioy ve RAM'lerin kasa ışıklarının RGB'leri bile donuyor. Daha sonrasında reset atmak zorunda kalıyorum. Reset attıktan sonra olay görüntüleyicisine girdiğimde bu hata çıkıyor.
Kullanıcı modundaki sürücü kilitlenmesi nedeniyle HID-compliant headset aygıtı (konum (unknown)) çevrimdışı.  Windows aygıtı yeniden başlatmayı 4 kez daha deneyecek.  Bu sorun hakkında daha fazla bilgi için lütfen aygıtın üreticisine başvurun.

PSU değişti, RAM değişti, anakart değişti, CPU değişti fakat hala çözüm bulunamadım bilen birisi varsa lütfen yardımcı olun.

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,133
Genel bir sürücü sorunu yaşıyor gibisiniz. Herhangi bir donanımsal sorun olduğunu düşünmüyorum. Bir sürücü çakışması olabilir ama genel bir çözüm bulmadan kesin konuşmak istemem. Bu yüzden biraz araştırma yapıp bulduklarımı sizinle paylaşacağım.

KS

berkay.Öcal

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
ötenazi' Alıntı:
Bilgisayarının özelliklerini yazarsan yardımcı olabilirim.
R5 5600x
rtx 2070s
x570
16gb ram
750w gold psu

ugur.gozaydin' Alıntı:
Genel bir sürücü sorunu yaşıyor gibisiniz. Herhangi bir donanımsal sorun olduğunu düşünmüyorum. Bir sürücü çakışması olabilir ama genel bir çözüm bulmadan kesin konuşmak istemem. Bu yüzden biraz araştırma yapıp bulduklarımı sizinle paylaşacağım.

bekliyorum haber

ötenazi

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
Böyle bir şey buldum istersen dene.

Amd cool and quiet özelliği işlemcinin çarpanını değiştiriyor ve bilgisayar kullanılmadığında ya da az işlem gerektiren şeyler yapıldığında 800 mhz hızına ve x4'e düşürüyor (20w). Yük altında da 115w, 3200mhz, x16 hızına çıkarıyor. Eğer bu özelliği kapatırsam problem düzeliyor. Ya da Çarpan hızını amd cpu power programıyla sabit tutarsam yine bilgisayarda problem olmuyor.

KS

berkay.Öcal

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
ugur.gozaydin' Alıntı:
Kulaklığınız nedir? Bu sorunun kulaklık tabanlı yaşandığını çokça gördüm nette.

kulaklığıda değiştirdim çözüm olmadı

ötenazi' Alıntı:
Böyle bir şey buldum istersen dene.

Amd cool and quiet özelliği işlemcinin çarpanını değiştiriyor ve bilgisayar kullanılmadığında ya da az işlem gerektiren şeyler yapıldığında 800 mhz hızına ve x4'e düşürüyor (20w). Yük altında da 115w, 3200mhz, x16 hızına çıkarıyor. Eğer bu özelliği kapatırsam problem düzeliyor. Ya da Çarpan hızını amd cpu power programıyla sabit tutarsam yine bilgisayarda problem olmuyor.
onu bende görmüştümde anlamadığımdan bakmadım

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,133
İşlemcinizin Core Boost yani frekans yükseltme özelliğini kapatırsanız işe yarayabilir. Yukarıdaki cümlenin güncel anakartlarda anlam karşılığı buna denk geliyor. Anakart BIOS sürümünüzü güncel değilse güncelleyin. Anakartınızın çipset sürücüsünü kurmadıysanız AMD yada INTEL sitesinden indirip kurun. İşe yarayabilir.

KS

berkay.Öcal

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
ugur.gozaydin' Alıntı:
İşlemcinizin Core Boost yani frekans yükseltme özelliğini kapatırsanız işe yarayabilir. Yukarıdaki cümlenin güncel anakartlarda anlam karşılığı buna denk geliyor. Anakart BIOS sürümünüzü güncel değilse güncelleyin. Anakartınızın çipset sürücüsünü kurmadıysanız AMD yada INTEL sitesinden indirip kurun. İşe yarayabilir.

eski anakartda da oluyordu işlemcidede ikisinde değiştirdim daha güncel olan 5600x ve x570 e geçtim hala aynı problem

KS

berkay.Öcal

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
her şeyi denedim çözülmüyor lanet olası şey oyunlarda problem yok masaüstünde google da gezerken pc donuyor reset atmak zorunda kalıyorum

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,133
Nette biraz araştırdım yabancı kaynaklarda genel olarak net bir çözüm yok. Bazıları kulaklıklarını değiştirerek çözmüş bazıları ise kulaklık bağlantı tipini değiştirerek. Bazı yerlerde donanımsal frekanslar ve voltaj değerleri ile çözenler var. Bazıları ise Windows odaklı sorun olabilir diye format atıp sürücüleri tek tek kurup denemişler ki sürücü hatasıysa hangi sürücüden sonra oluyor bu anlamak amacıyla. Bazıları ise hiçbir şekilde çözüme ulaşamamış sizin gibi. Yani net bir şey bulamadım. Bunlardan denemediklerinizi sizde deneyebilirsiniz. Eğer sürücü sorunu varsa   bu sayfadan Windows Tanı Aracını kullanarak sistemdeki sorun yaratan sürücüyü nasıl bulacağınızı anlatılıyor. Biraz karmaşık ve uzun bir iştir. Eğer yabancı dil bilmiyorsanız   bu sayfada açıkça anlatılmış işlemler. NOT : Bu işlem sisteminizdeki tüm sürücüleri mavi ekran verene kadar test edeceğinden dolayı sistemi geri eski haline getirmek amacıyla işlemden önce sisteminizde

KS

berkay.Öcal

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
ugur.gozaydin' Alıntı:
Nette biraz araştırdım yabancı kaynaklarda genel olarak net bir çözüm yok. Bazıları kulaklıklarını değiştirerek çözmüş bazıları ise kulaklık bağlantı tipini değiştirerek. Bazı yerlerde donanımsal frekanslar ve voltaj değerleri ile çözenler var. Bazıları ise Windows odaklı sorun olabilir diye format atıp sürücüleri tek tek kurup denemişler ki sürücü hatasıysa hangi sürücüden sonra oluyor bu anlamak amacıyla. Bazıları ise hiçbir şekilde çözüme ulaşamamış sizin gibi. Yani net bir şey bulamadım. Bunlardan denemediklerinizi sizde deneyebilirsiniz. Eğer sürücü sorunu varsa   bu sayfadan Windows Tanı Aracını kullanarak sistemdeki sorun yaratan sürücüyü nasıl bulacağınızı anlatılıyor. Biraz karmaşık ve uzun bir iştir. Eğer yabancı dil bilmiyorsanız   bu sayfada açıkça anlatılmış işlemler. NOT : Bu işlem sisteminizdeki tüm sürücüleri mavi ekran verene kadar test edeceğinden dolayı sistemi geri eski haline getirmek amacıyla işlemden önce sisteminizde

bu testi başlatacağım pc ful açıkmı kalmalı ?

yaptım ve direk pc açılır açılmaz mavi ekran veriyor 
fmch5qy

sistem geri yükleme yaptığım için midindump oluşmadı

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,133
Minidump oluşurdu normalde beklemeniz gerekiyordu ama şöyle yapsak daha iyi olacak. İlk yaptığınızda işlem sonrası mavi ekran aldıysanız hatalı bir sürücü vardır. Bunu detaylıca araştırmak adına şunları deneyin. İşlemi tekrar başlatın Create custom setting seçeneğinden ilerleyin ve sonraki menüde yine aynı attığım Türkçe kaynaktakileri işaretleyip sonraki menüde Select driver names from a list seçeneğinden ilerleyin ve sonraki listede Microsoft Corpation sürücüler hariç diğerlerini isim sırasına göre listeleyin. Daha sonra buradaki sürücülerden 5 yada 10 tane sırayla seçin ve sadece bunlar üzerinde test başlatın. Eğer hata almazsanız bunlar sorunlu değildir eğer hata alırsanız tekrar test başlatıp bu işaretlilerden 1-2 tane çıkartıp kalanını test edin. Amaç hatalıyı bulmak. Bu işlem epey uzun sürebilir bilginiz olsun. Daha sonrasında sürücüyü bulduğunuzda Display information about the currently verified drivers adlı kısmı kullanın ve ileri/ileri deyip 2. işlemi tamamlayın. Sonra sistem tekrar başladığında bu sefer sürücü doğrulamayı Delete existing settings seçeneğinden durduracaksınız.

KS

berkay.Öcal

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
bir daha denedim ve minidumplara bu sefer elimde tutmayı başardım

teker teker denedim ve sadece bunda mavi ekran veriyor

şu son attığım görüntüdeki dosyalar aynı hata kodlarıyla mavi ekran verdiriyor

KS

berkay.Öcal

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
ne yapmam gerektiği hakkında haber bekliyorum müsait olunca yazarmısın

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,133
Dosyalarınızı inceleyeceğim. Bu arada önden konuşmam gerekirse sisteminizde Logitech marka ne bileşen varsa onunla ilgili bir sürücü hatası alıyorsunuz son 2 bıraktığınız resimde anlaşılan bu.

Evet mavi ekran hatalarınız HIDCLASS.SYS odaklı 3 hatadan oluşuyor. Bir ekipman hatası alıyorsunuz ki sürücü doğrulama aracında bu sürücü Logitech marka olarak görünüyor. Size tavsiyem bu markanın sisteminizdeki tüm sürücülerini silin CCleaner gibi bir yazılım ile silerseniz kalıntı vs. kalmaz. Sonra sistemi yeniden başlatın aygıtları tek tek takın ki hangisi sorun o belli olsun.

KS

berkay.Öcal

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
ugur.gozaydin' Alıntı:
Dosyalarınızı inceleyeceğim. Bu arada önden konuşmam gerekirse sisteminizde Logitech marka ne bileşen varsa onunla ilgili bir sürücü hatası alıyorsunuz son 2 bıraktığınız resimde anlaşılan bu.

Evet mavi ekran hatalarınız HIDCLASS.SYS odaklı 3 hatadan oluşuyor. Bir ekipman hatası alıyorsunuz ki sürücü doğrulama aracında bu sürücü Logitech marka olarak görünüyor. Size tavsiyem bu markanın sisteminizdeki tüm sürücülerini silin CCleaner gibi bir yazılım ile silerseniz kalıntı vs. kalmaz. Sonra sistemi yeniden başlatın aygıtları tek tek takın ki hangisi sorun o belli olsun.

kulaklığım ve klavyem ikiside logitech

bu sürücüyü nasıl sileceğim ccleaner ile

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,133
Aslında önce direkt Aygıt Yöneticisinden iki ürününde sürücüleri dahil sisteminizden kaldırmak iyi olur. Aygıt Yöneticisinden Klavyeler kısmından klavyenize sağ tıklayın ve Cihazı kaldır seçeneğine tıkladığınızda sürücü yazılımını kaldır işaretini onaylayıp kaldırın ve klavyenizi sökün. Daha sonra Ses ve oyun denetleyici kısmından tekrar aynı şekilde kulaklığınız için aynı şeyleri yapın. Daha sonra sistemi yeniden başlatın ve ikisini tekrar takın sisteme. Bir böyle deneyin.

KS

berkay.Öcal

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
ugur.gozaydin' Alıntı:
Aslında önce direkt Aygıt Yöneticisinden iki ürününde sürücüleri dahil sisteminizden kaldırmak iyi olur. Aygıt Yöneticisinden Klavyeler kısmından klavyenize sağ tıklayın ve Cihazı kaldır seçeneğine tıkladığınızda sürücü yazılımını kaldır işaretini onaylayıp kaldırın ve klavyenizi sökün. Daha sonra Ses ve oyun denetleyici kısmından tekrar aynı şekilde kulaklığınız için aynı şeyleri yapın. Daha sonra sistemi yeniden başlatın ve ikisini tekrar takın sisteme. Bir böyle deneyin.

pc donduğu için kulaklık aldım bu yüzden kulaklktan şüphelenmiyorum sadece klavye driverlerini kalıdırıp elimden olan farklı bir model logitech ile deneyeceğim

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar

Son mesajlar

Geri