PC den İnternete girince Wifideki cihazların İnterneti gidiyor

EnesONC26

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
1
Öncelikle merhaba bilgisayarım modeme port ile bağlı ne zaman bilgisayarı açsam wifideki cihazların internetleri gidiyor (Daha çok oyun oynarken oluyor) modemi kapatip açtım sıfırladım hiç birsey ise yaramıyor acaba sorun nerede?

AgahBey

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
85
Cvp: PC den İnternete girince Wifideki cihazların İnterneti gidiyor

Benzer sorunu eski bir bilgisayarımda yaşadım. Ethernet portunda kısa devre yada yazılımsal bir sorun olabilir. Bilgisayar kablolu bağlı ise wifi üzerinden bağlayıp deneyin yada tam tersi kablolu bağlanın. Sorun devam ediyorsa PC sıfırlamanızı tavsiye ederim. Bende sorun sıfırlama yapınca düzelmişti.

KS

EnesONC26

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
1
Bilgisayarı 4 gün önce sıfırladım olmadi WiFi ile denedim şuan gene aynı problem mevcut

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,131

IP Dağıtımı odaklı sorun yaşıyor olabilirsiniz. WiFi cihazına bağlı cihazlara yüksek rakam sabit IP atamaları ile bağlantı sağlarsanız modem sıfırlandığı yada kapatıp açıldığında IP dağıtımında sorun yaşamazlar. Bilgisayarınızın IP atamasını ilk IP yapın örnek 192.168.1.2 veya 3 artık modeminizin IP adresi kaçsa ondan sonrası ilk IP numarasıdır. PC 192.168.1.2 yapıldıysa araya 2 veya 3 atlama yapıp sürekli bağlı WiFi cihazlarını sırasıyla 192.168.1.5 sonraki cihazı 6 sonraki cihaz 7 diye bağlarsanız modem sıfırlandığında her cihaz havuzda IP arama veya çakışma gibi şeyler yaşamadan direkt ağa bağlanabilir.

Aslında modemin hızlıca kendisinin otomatik olarak havuzdan atama yapmalı ama bazen ürün sorunlu oluyor bazen başka şeyler oluyor. Deneyin sonucu bildirin.

KS

EnesONC26

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
1
Tam olarak anlayamadım ama anladığım kadarıyla modemin İP sinin sonunu 2 arttırarak değiştiricem doğrumudur?

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,131

Ben size detaylıca anlatacağım birazdan.

1. Başlata CMD yazın ve Komut İstemi aracını çalıştırın.
  2. Açılan pencereye ipconfig yazıp ENTER tuşuna basın ve çıkan sonuçlardan Default Gateway bölümündeki IP adresini bir yere kaydedin. Bu adres sizin modem IP adresiniz.
Daha sonra aşağıdaki işlemleri bilgisayara sabit IP girmek için uygulayabilirsiniz.

Yöntem 1 : 
  1. Denetim Masası\Ağ ve Internet\Ağ Bağlantıları konumunda aktif ağ aygıtınıza sağ tıklayıp özelliklerini açın.
  2. Daha sonra Özellikler > İnternet Protokolü Sürüm 4 ve Özellikler seçeneklerinden ilerleyin ve açılan pencerede Aşağıdaki IP adersini kullan: seçeneğine basın.
  3. IP adresi : Bu bölüme kaydettiğiniz modem IP adresinden sonraki IPS adresini girin. Örnek olarak modem 192.168.1.1 kullanıyorsa siz bu bölüme 192.168.1.2 yazacaksınız.
  4. Alt ağ maskesi: Bu bölüme 255.255.255.0 IP atamasını yazın.
  5. Varsayılan ağ geçidi: Bu bölüme modem IP adresini yazacaksınız.
  6. Tercih edilen DNS sunucusu: Bu bölüme ya Modem IP adresinizi yada Google DNS adresini yazabilirsiniz. Google DNS adresleri: 8.8.8.8 ve 8.8.4.4
  7. Diğer DNS sunucusu: Bu bölüm boş kalabilir ama eğer yukarıya Google DNS adreslerinden birisini yazdıysanız diğerini buraya yazabilirsiniz. 
Ayarları Tamam seçeneğinden uygulayın.

Yöntem 2 : 
  1. Windows Ayarları > Ağ ve İnternet > Durum > Ethernet yazısı altında Özellikler seçeneğine tıklayın.
  2. Açılan pencerede IP ayarları altında Düzenle seçeneğine basın.
  3. Açılan pencerede ayarı El ile girilen seçeneği yapın ve IPv4 seçeneğini aktif edin.
  4. En baştaki IP adresi yukarıda anlattığım gibi modemden sonraki PC 'ye vereceğiniz IP adresi olacak.
  5. Alt ağ örnek uzunluğu burası 24 olsun.
  6. Ağ geçidi ayarı Modem IP adresi olacak.
  7. DNS bölümü yukarıdaki yazdığım gibi.
  8. Kaydet seçeneğinden ayarları kaydediyorsunuz.
Sistemin IP adresini yeniden alması için modemi kapat/aç yapmanızı tavsiye ederim.

Bunlar bilgisayar için. Benzer şeyleri telefonu WiFi ağına bağlarken manuel kurulum seçeneğinden ilerleyip yapıyorsunuz. Onlara IP ataması yaparken bilgisayara 192.168.1.2 verdiyseniz telefonlara 1.3 veya birkaç IP atlayıp 1.4 veya 1.5 olarak sırayla her cihaza farklı IP atıyorsunuz. Hepsi bu kadar.

Eğer bir IP çakışması sorunu yaşıyorsanız bu şekilde her cihaz alacağı IP adresine bağlanacağı için sorun yaşamazsınız bir daha. Tabi eğer sorun IP çakışmasıysa.

KS

EnesONC26

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
1
Teşekkür ederim yardımınız için telefonlardan İP yi değiştirdim şuanlık bir problem yok ileride olursa bu iki yöntemi deneyeceğim.

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,131

Konunuz açık kalacak bir sorun olursa yazarsınız.

KS

EnesONC26

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
1
Bugün aynı olay tekrardan yaşanmaya başladı dediğiniz yöntemlerin ikisinide yaptim fakat bir sonuç alamadım daha çok oyuna girdiğim zaman gidiyor masaüstünde veya google da bir problem olmuyor başka bir öneriniz varmıdır acaba?

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,131

Modem odaklı bir sıkıntınız var gibi görünüyor. Eğer cihazın güncellemesi varsa ara yüzüne girip kontrol edin ve yapın. İşe yaramazsa modemin bir servis yüzü görmesi gerekebilir.

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,131

Teyit etmeden masraf yapmanızı tavsiye etmem. İnternetsiz pek ev yok zaten bir tanıdığınızdan çevrenizden ödünç alın bir modem deneyin ona göre masraf yapın.

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar

Geri