Pc donma sorunu

Oguz Umut Senel

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
Eskiden cs go da gibi oyunlarda 120 100 arası fps ler alırken şimdi 30 fps almaya başladım pc nin kendisi de yavaşladı zor açılıyor google ye girmesi felan uzun sürüyor

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,133
Sisteminizde ekstra bir yazılım veyahut virüs sistemi yavaşlatıyor olabilir. Görev yöneticisinden kaynak kullanımınızı en çok ne kullanıyor bakıp ss paylaşır mısınız. Ayrıca sisteminize en son ne kurdunuz bilginiz var mı, oda buna sebep oluyor olabilir.

KS

Oguz Umut Senel

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
ugur.gozaydin' Alıntı:
Sisteminizde ekstra bir yazılım veyahut virüs sistemi yavaşlatıyor olabilir. Görev yöneticisinden kaynak kullanımınızı en çok ne kullanıyor bakıp ss paylaşır mısınız. Ayrıca sisteminize en son ne kurdunuz bilginiz var mı, oda buna sebep oluyor olabilir.
[img=574x673]
birde yakın zamanda bir virüs bulaştı silinmiyor adwcleaner programıyla silmeye çalıştım silemedim ve arkaplan da çalışıyor ama cpu yu felan fazla kullanmıyor

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,133
Oguz Umut Senel' Alıntı:
ugur.gozaydin' Alıntı:
[img=574x673]
birde yakın zamanda bir virüs bulaştı silinmiyor adwcleaner programıyla silmeye çalıştım silemedim ve arkaplan da çalışıyor ama cpu yu felan fazla kullanmıyor

Sistemde virüs varsa başka bir şey aramayın sistemde. Görev yöneticisinde ortalama tüm sistem kaynaklarını %50 kullanıyorsunuz bu normal değil.

Öncelikle;

Aşağıdaki yazılımların 1 ay Tam sürüm deneme lisansı var. Yükle Tam Tarama yap virüsü sil lisans bitince isterseniz yazılımı kaldırırsınız.

( 10 senedir sorunsuz kullandığım tek yazılım. Bu güne kadar Windows tek bir virüs kapmadı yada sorun çıkartmadı. )

( Kaliteli bir yazılımdır Kaspersky gibi ama fazla soru sorduğu için 2 ay dayanabildim. Virüs girmesi yada sistemde kalması gerçekten zor bu yazılım ile hepsi öyle aslında burada verdiğim yazılımlarda. )

( Solucan tarzı derin virüsleri bulmada bayağı başarılı bir yazılımdır. )

Birisini veyahut hepsini deneyebilirsiniz.

Sonrasında aşağıdaki konumlara gidip temizlik yapın;

%windir%\Prefetch
%windir%\Temp
%temp%

Bu konumları Başlat kısmını açıp yazabilirsiniz. Yada Windows gezgini arama yada adres çubuğuna yazabilirsiniz. Bu konumlarda program ve tarayıcı kalıntıları birikir bunları bu verdiğim konumlardan haftalık olarak temizlersiniz yeterli olur.

Ayrıca tek tıkla halletmek isterseniz aşağıdaki işlemi yapabilirsiniz.

@echo off
del /s /f /q "%windir%\Prefetch\"*.*
del /s /f /q "%windir%\Temp\"*.*
del /s /f /q %temp%\*.*
EXIT

Bu koyu renkte olan kodları bir NOT Defteri açıp kopyalayın ve Kaydet deyin. Açılan pencerede bir konum belirleyin ve  Dosya adı kısmına türkçe karakter ve boşlukolmadan bir isim yazın ve sonuna boşluk olmadan .bat yazın ve daha sonra Dosya türü kısmını Tüm dosyalar yapıp Kaydet deyin yeterli. Oluşan dosyayı Sağ TıklayıpYöneteci Olarak çalıştır derseniz bir CMD ekranında silme işlemleri hemen gerçekleşip bitecek.

KS

Oguz Umut Senel

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
ugur.gozaydin' Alıntı:
Oguz Umut Senel' Alıntı:
[img=574x673]

Sistemde virüs varsa başka bir şey aramayın sistemde. Görev yöneticisinde ortalama tüm sistem kaynaklarını %50 kullanıyorsunuz bu normal değil.

Öncelikle;

Aşağıdaki yazılımların 1 ay Tam sürüm deneme lisansı var. Yükle Tam Tarama yap virüsü sil lisans bitince isterseniz yazılımı kaldırırsınız.

( 10 senedir sorunsuz kullandığım tek yazılım. Bu güne kadar Windows tek bir virüs kapmadı yada sorun çıkartmadı. )

( Kaliteli bir yazılımdır Kaspersky gibi ama fazla soru sorduğu için 2 ay dayanabildim. Virüs girmesi yada sistemde kalması gerçekten zor bu yazılım ile hepsi öyle aslında burada verdiğim yazılımlarda. )

( Solucan tarzı derin virüsleri bulmada bayağı başarılı bir yazılımdır. )

Birisini veyahut hepsini deneyebilirsiniz.

Sonrasında aşağıdaki konumlara gidip temizlik yapın;

%windir%\Prefetch
%windir%\Temp
%temp%

Bu konumları Başlat kısmını açıp yazabilirsiniz. Yada Windows gezgini arama yada adres çubuğuna yazabilirsiniz. Bu konumlarda program ve tarayıcı kalıntıları birikir bunları bu verdiğim konumlardan haftalık olarak temizlersiniz yeterli olur.

Ayrıca tek tıkla halletmek isterseniz aşağıdaki işlemi yapabilirsiniz.

@echo off
del /s /f /q "%windir%\Prefetch\"*.*
del /s /f /q "%windir%\Temp\"*.*
del /s /f /q %temp%\*.*
EXIT

Bu koyu renkte olan kodları bir NOT Defteri açıp kopyalayın ve Kaydet deyin. Açılan pencerede bir konum belirleyin ve  Dosya adı kısmına türkçe karakter ve boşlukolmadan bir isim yazın ve sonuna boşluk olmadan .bat yazın ve daha sonra Dosya türü kısmını Tüm dosyalar yapıp Kaydet deyin yeterli. Oluşan dosyayı Sağ TıklayıpYöneteci Olarak çalıştır derseniz bir CMD ekranında silme işlemleri hemen gerçekleşip bitecek.

Virüsler silindi biraz hızlandı ama oyunlarda normal zamanda oyun donmuyor sonra 30 saniyelik bir donma oluyor ve ping çıkıyor gibi gözüküyor ve 3 4 fps alıyorum 30 sanşye sonra da düzeliyor

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,133
Ping ve genel internet sorunları Windows kaynaklı ise aşağıdakiler işinize yarayacaktır.

@echo off
netsh winsock reset
netsh winhttp reset proxy
ipconfig /release
ipconfig /renew
ipconfig /flushdns
netsh int ip reset
netsh int ip set dns
exit

Bu kodları bir notepad açıp yapıştırın ve kaydet deyin. Açılan pencerede dosya adını reset.bat olarak değiştirin ve Kayıt türünü Tüm Dosyalar yapın masaüstüne kaydet deyin. Sonra kaydettiğiniz dosyaya sağ tıklayın Yönetici olarak çalıştırın bu işlem sizin tüm ağ yapınızı sıfırlayacak. Sorun sizden kaynaklıysa çözülecektir. Eğer çözülmez ise bence Windows 'a temiz bir format atın.

KS

Oguz Umut Senel

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
ugur.gozaydin' Alıntı:
Ping ve genel internet sorunları Windows kaynaklı ise aşağıdakiler işinize yarayacaktır.

@echo off
netsh winsock reset
netsh winhttp reset proxy
ipconfig /release
ipconfig /renew
ipconfig /flushdns
netsh int ip reset
netsh int ip set dns
exit

Bu kodları bir notepad açıp yapıştırın ve kaydet deyin. Açılan pencerede dosya adını reset.bat olarak değiştirin ve Kayıt türünü Tüm Dosyalar yapın masaüstüne kaydet deyin. Sonra kaydettiğiniz dosyaya sağ tıklayın Yönetici olarak çalıştırın bu işlem sizin tüm ağ yapınızı sıfırlayacak. Sorun sizden kaynaklıysa çözülecektir. Eğer çözülmez ise bence Windows 'a temiz bir format atın.

Abi csgo oynarken cpu nun %100 ü kullanılıyo normal değil bence

KS

Oguz Umut Senel

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
[img=514x138] "ugur.gozaydin" pid='68979' dateline='1561236396']
Sistem bileşenleriniz nedir? Yetersiz gelmeye başladıysa %100 CPU sorunu normal.
[/quote]

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,133
Notebook 'muydu sistem, ben masaüstü sanmıştım. i5-7200U işlemcisine hangi grafik kartı eşlik ediyor ekran kartınız var değil mi, eğer grafik kartı yoksa HD 620 yani INTEL in kendi işlemcisi içindeki grafik birimi  bu videodaki FPS değerlerini verir ve ekran kartı olmadığı için işlemcinin %100 yük altında çalışması normal.

KS

Oguz Umut Senel

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
ugur.gozaydin' Alıntı:
Notebook 'muydu sistem, ben masaüstü sanmıştım. i5-7200U işlemcisine hangi grafik kartı eşlik ediyor ekran kartınız var değil mi, eğer grafik kartı yoksa HD 620 yani INTEL in kendi işlemcisi içindeki grafik birimi  bu videodaki FPS değerlerini verir ve ekran kartı olmadığı için işlemcinin %100 yük altında çalışması normal.
Harici mi dahili mi bilmiyorum ama birde amd radeon 520 ekran kartı var [img=226x61]

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,133
Tamam Radeon HD 520 kartınız var harici ama oyunları bu kart ile değilde HD 620 yani işlemci içindeki grafik birimi ile çalıştırıyor olabilirsiniz. Bunun için aşağıdaki adımlara bakın ve bu yöntemler ile oyunu çalıştırın.

Bu arada Radeon 520 sürücüsü   bu bağlantıda Windows 10 64 bit sürücüsü bu arada.

KS

Oguz Umut Senel

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
ugur.gozaydin' Alıntı:
Tamam Radeon HD 520 kartınız var harici ama oyunları bu kart ile değilde HD 620 yani işlemci içindeki grafik birimi ile çalıştırıyor olabilirsiniz. Bunun için aşağıdaki adımlara bakın ve bu yöntemler ile oyunu çalıştırın.

Bu arada Radeon 520 sürücüsü   bu bağlantıda Windows 10 64 bit sürücüsü bu arada.

Abi güncelledikten sonra ekran kartım Amd radeon r5 330 a döndü normalmi

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,133
Sanırım kartınızın ne olduğunu bilmiyorsunuz ve sürücü yanlışlığı yüzünden sorun oluyor tanınmasında.

Kurduğunuz sürücüyü kaldırın ve ki ben bunun için size DDU yazılımını öneririm. Daha sonrasında  bu linkten otomatik sürücü bulma aracını indirin. AMD kendisi bulsun doğru sürücü nedir ona göre kurulum yapsın.

DDU yazılımı

DDU Video Anlatım

KS

Oguz Umut Senel

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
ugur.gozaydin' Alıntı:
Sanırım kartınızın ne olduğunu bilmiyorsunuz ve sürücü yanlışlığı yüzünden sorun oluyor tanınmasında.

Kurduğunuz sürücüyü kaldırın ve ki ben bunun için size DDU yazılımını öneririm. Daha sonrasında  bu linkten otomatik sürücü bulma aracını indirin. AMD kendisi bulsun doğru sürücü nedir ona göre kurulum yapsın.

DDU yazılımı

DDU Video Anlatım

otomatik bulma ile driver i kurdum ama halada ensonki ekran kartını gösteriyor ama bilgisayarı ilk aldığımdan beri radeon 520

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,133
Oguz Umut Senel' Alıntı:
ugur.gozaydin' Alıntı:

DDU yazılımı

DDU Video Anlatım

otomatik bulma ile driver i kurdum ama halada ensonki ekran kartını gösteriyor ama bilgisayarı ilk aldığımdan beri radeon 520

Radeon 530 kartınız ve sürücünüz o zaman siz yanlış sürücü ile kullanmışsınız bu zamana kadar. Sorun yoksa bir problem değiş bu.

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar

Son mesajlar

Geri