PC Hocası GG1 başka kimsede görmediğim kasma olayı

Yusufbeyn

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
İlk çıktığı zamanlarda Pc Hocası GG1 almıştım geldiğinde sorunsuzdu  oyunları çok rahat oynuyordum ancak daha sonra takılmalar ve siyah ekran sorunları başladı. Siyah ekran sorunlarını kendim format atarak çözebilirdim ama işin ilginç yanı bios a evde giremiyordum doğru tuşlara basıyorum ama ne olursa olsun windows masaüstüne atıyor. Windows üzerinden bios girmeyi yaptım ama sonuç vermedi e haliyle AMD kullanıyoruz en ufak şeyde bile siyah ekran yediği oluyor bios da açamadığım için bıktım ve PC yi uzun süre kulllanmadım daha sonra RX570 i satıp RX5500XT 4GB aldım artık bios ekranı geliyordu ve sorunsuz girebiliyordum bu yüzden bir sorun olunca kendim çözebileceğimi biliyordum. Sürücü yükleyince siyah ekran veriyordu ve ekran geri gelmiyordu hiçbir sürücü yükleyemiyordum daha sonra sürücü yüklerken ekran gittiğinde Hdmı kablosunu çıkarıp taktım ve görüntü sorunsuz geldi aynı şekilde Hdmı kablosunu hiç çıkartmadan monitörü aç kapa yapınca da görüntü sorunsuz geliyordu. Ancak bilgisayarda donmalar başladı bildiğin hiçbir oyun oynanacak halde değildi hatta YouTube bile kasıyordu ben de yanına RAM aldım 8x2 16gb oldular FPS e az fark etti ama takılmalar devam ediyordu Lol ü bile düzgün oynatamaz haldeydi PC ardından PC yi kullanırken birken dondu 5-6 saniye ve PC , Adata SU750 yi görmemeye başladı ben de garantiye yolladım ve belki takılma sorunlarım SSD kaynaklıdır diyerek Sandisk bir SSD alıp taktım ve gerçekten Lol gibi oyunları bir süre sıkıntısız oynadım ama daha sonra tekrar kasmaya başladılar. 2 hafta sonra garantiye yolladığım Adata SSD geldi taktım sorunsuz çalıştı ancak Adata SSD nin eski haline dönmesinin pekte uzun olduğunu söyleyemem şuan Sandisk SSD de oynadığım oyunlar çok fazla takılıyor ve oyun zevkini kaçırıyor ancak Adata SSD ye kurduğum oyunlar direk oynanamaz halde. Adata SSD ye oyun kurunca oyunların 0 FPS e düştüğü fln oluyor. Ayrıca PC sadece oyunlarda değil çoğu şeyde kasıyor mesela tarayıcı kullanırken takılıyor veya en basitinden bir uygulamaya sağ tık dosya konumunu aç diyeceğim diyelim sağ tık yapıyorum menünün gelmesi 5-6 saniye sürüyor bazen SSD olan bir PC nin bunu yapmaması lazım değil mi? Bazen de garip bir şekilde normal oynatıyor geçen gece Lol girdim 0 takılma oynadım sonra hazır PC kasmıyor bir el daha atayım dedim ve o oyun  en az 30-40 kere fps drop yemişimdir bir bilgisayarın her şeyinin sorunlu olduğunu ilk defa görüyorum yani hadi 1-2 sorun çıkar ben bilişim öğrencisiyim ve teknik serviste staj yapıyorum yani milletin bilgisayarını ben tamir ediyorum ama kendi PC min sorununu pc yi aldığımdan beri bulamadım. Tahminime göre Anakart veya PSU dengesiz voltaj veriyor bunun sonucunda SSD önce dengesiz çalışmaya başlayıp ardından bozuluyor olabilir. Benim Adata SSD arıza yaptığında %97 sağlığı vardı. PC hocasından biri bana ulaşsa da şu sorunu çözsek olmaz mı? ben bu bilgisayara o kadar para verdim ama doğru düzgün hiçbir şey yapamıyorum.  Satacağım ama bu sefer alan arkadaş benim kadar problem çekmesin diye satmıyorum. Bilişim bölümüne götürdüm PC yi 3 tane bilişim hocası + ben + aynı bölümde arkadaşlarım hep beraber çözemedik sorunu yani PSU ssd leri bozduysa SSD değişip sorun çözüldü diyebiliriz belki ama bu siyah ekran sorunu sürücü yüklerken fln onlar ne ayak yani onlar hep oluyor. Kısacası lütfen biri yardım etsin 10-15 tane forum gezdim 1 kişi çözemedi. Sistemin güncel hali : Ryzen 3 3100 - RX5500XT 4GB - Prime A320M-F - XPG 8x2 16GB 3000Mhz RAM - Adata SU750 512GB - Sandisk SSD Plus 240GB - FSP AHBC 500W PSU . Şimdi diyeceksiniz PC yi garantiye gönder inanın GAMİNG GEN TR ye gönderdim ama adamlar dalga geçer gibi PC ye format atıp bana geri yollamış yani PC hocasındaki taner abi gibi biri yardım etmezse sorunumu asla çözmeyeceklerini düşünüyorum. Aşırı anlamsız cümleler için kusura bakmayın ben artık bu durumdan sıkıldım buraya bu yazının 10 katı daha yaşanan olayları anlatırdım ama bu sefer iyice kimse okumayacak bu haliyle belki biri yardım eder diye yolluyorum.

BeratG

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
Selam,
Anakartınızı değiştirme şansınız varsa anakartınızı değiştirip deneyin, anakartınızın soketinde veya chiplerinde arıza olabilir.

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,130
Cvp: PC Hocası GG1 başka kimsede görmediğim kasma olayı

Mübarek destan yazmışısınız. Yıllardır bu kadar uzun bir şey okumadın desem yeridir. :D

Benimde @"BeratG" gibi düşüncem anakart odaklı bir sorun olacağı yönünde. Ayrıca PSU ürününüzü de 80+ sertifikalı yine FSP gibi iyi bir marka ürün ile deneyip sonucu bildirirseniz iyi olacak gibi duruyor. CPU yani işlemci veya RAM derdim ama genelde mavi ekran ile sonuçlanır bu bileşenlerdeki sorunlar.

BatuhanKLC

Sözü Geçen
Sözü Geçen
Tepki
757

Geçmiş olsun dostum iç Anadolu'da çok sevdiğim bir söz var Allah yapımı değil ki kul yapımı diye . Teknolojik ürün ne çıkacağını kimse bilemiyor malesef . Siyah ekran sorununun işlemci pinlerinden kaynaklı olabilir , herhangi bir eğiklik ya da eksiklik var mı kontrol etmelisin , ama sorun bana da Anakart gibi geliyor , emaneten alabileceğin bir anakart bir psu var ise şansını dene .umarım en kısa zamanda çözersin sorununu.

KS

Yusufbeyn

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
RE: Cvp: PC Hocası GG1 başka kimsede görmediğim kasma olayı

BeratG' Alıntı:
Selam,
Anakartınızı değiştirme şansınız varsa anakartınızı değiştirip deneyin, anakartınızın soketinde veya chiplerinde arıza olabilir.

ugur.gozaydin' Alıntı:
Mübarek destan yazmışısınız. Yıllardır bu kadar uzun bir şey okumadın desem yeridir. :D

Benimde @"BeratG" gibi düşüncem anakart odaklı bir sorun olacağı yönünde. Ayrıca PSU ürününüzü de 80+ sertifikalı yine FSP gibi iyi bir marka ürün ile deneyip sonucu bildirirseniz iyi olacak gibi duruyor. CPU yani işlemci veya RAM derdim ama genelde mavi ekran ile sonuçlanır bu bileşenlerdeki sorunlar.
Dediğiniz gibi yapıp anakart siparişi verdim eğer sonuç hiç değişmezse yeni anakartı iade edip bir de PSU alıp deneyeceğim.

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,130

Keşke satın almadan deneyimleseydiniz durumu. İade vs. ile çok uğraşacaksınız gibi görünüyor bu şekilde eğer işe yaramazsa tabi.

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar

Son mesajlar

Geri